Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Michael Krüger 1968 DEN 5253 06:02:25 00:48:59 00:03:17 03:03:08 00:02:59 02:04:02
2 Carl Brümmer 1968 SWE 5295 06:09:32 00:45:21 00:02:29 03:12:04 00:02:08 02:07:30
3 Oliver Degenhardt 1968 GER 5276 06:10:55 00:45:26 00:03:14 03:06:46 00:02:26 02:13:03
4 Carsten Steenberg 1966 DEN 5258 06:16:49 00:51:55 00:03:10 03:11:07 00:02:56 02:07:41
5 Pete Eggleston 1968 GBR 5267 06:18:04 00:51:00 00:02:56 03:10:41 00:02:38 02:10:49
6 Claus Leinøe 1965 DEN 5254 06:19:14 00:45:13 00:02:26 03:10:07 00:03:05 02:18:23
7 René Poppe 1966 NED 5291 06:20:19 00:45:21 00:02:12 03:16:11 00:03:09 02:13:26
8 Lennie Lange Kristensen 1968 DEN 5252 06:25:05 01:00:28 00:03:26 03:09:32 00:03:14 02:08:25
9 Olivier Maddens 1967 FRA 5265 06:27:23 00:51:20 00:02:07 03:12:18 00:03:08 02:18:30
10 Jens Oluf Eriksen 1966 DEN 5245 06:30:31 00:56:43 00:03:54 03:12:17 00:02:57 02:14:40
11 Jesper Tyller Hansen 1964 DEN 5248 06:35:16 00:50:10 00:04:05 03:18:14 00:02:55 02:19:52
12 Will Walker 1964 USA 5303 06:37:29 00:44:09 00:02:33 03:27:12 00:03:13 02:20:22
13 Morten Hastrup 1965 DEN 5249 06:39:59 00:55:04 00:04:46 03:21:08 00:03:54 02:15:07
14 David Mercer 1966 CAN 5313 06:48:10 00:55:46 00:03:07 03:20:51 00:03:42 02:24:44
15 Marc Arseneau 1968 CAN 5311 06:50:03 00:49:50 00:02:24 03:16:38 00:02:42 02:38:29
16 Robert Frandsen 1965 DEN 5247 06:51:30 00:54:51 00:03:55 03:29:51 00:02:59 02:19:54
17 Mark Mcmullen 1968 CAN 5312 06:53:44 00:50:12 00:04:06 03:23:54 00:02:43 02:32:49
18 Joachim Magiera 1968 GER 5278 06:54:46 00:50:28 00:02:52 03:29:33 00:03:00 02:28:53
19 Jan Wolff 1967 DEN 5263 06:58:58 00:59:01 00:04:29 03:27:08 00:03:48 02:24:32
20 Torben Foged 1968 DEN 5246 07:01:02 00:52:02 00:04:09 03:21:27 00:03:32 02:39:52
21 Carsten Sumborg 1966 DEN 5259 07:02:23 00:55:47 00:02:56 03:18:03 00:04:22 02:41:15
22 Grant Aitken 1965 GBR 5266 07:03:34 00:53:11 00:03:50 03:43:17 00:02:38 02:20:38
23 Søren Balle Rasmussen 1965 DEN 5256 07:03:45 00:58:34 00:03:19 03:30:28 00:03:16 02:28:08
24 Stephan Lips 1968 USA 5300 07:11:30 00:55:10 00:04:24 03:22:08 00:02:28 02:47:20
25 Eric Perrier 1968 GBR 5272 07:11:51 00:58:05 00:02:30 03:35:00 00:03:00 02:33:16
26 Eric Lammers 1967 NED 5290 07:12:45 00:48:33 00:04:29 03:23:28 00:03:55 02:52:20
27 Jens Walbjørn 1966 DEN 5262 07:14:52 00:56:43 00:05:17 03:35:36 00:05:00 02:32:16
28 Ulrik Thomsen 1964 DEN 5260 07:15:17 00:58:41 00:04:42 03:32:01 00:04:54 02:34:59
29 Andy Hayes 1967 GBR 5269 07:15:52 00:56:32 00:04:40 03:26:47 00:04:25 02:43:28
30 Glen Macfarlane 1964 GBR 5270 07:18:55 00:54:47 00:04:13 03:31:03 00:05:43 02:43:09
31 Kevin Rimington 1966 GBR 5273 07:19:12 00:58:44 00:03:41 03:37:18 00:03:39 02:35:50
32 Jaime Dispenza 1966 USA 5297 07:30:31 00:52:21 00:03:58 03:30:27 00:03:42 03:00:03
33 Andrew Mann 1965 GBR 5271 07:31:59 00:58:54 00:04:40 03:41:55 00:03:20 02:43:10
34 Holger Beckert 1965 GER 5275 07:36:02 01:07:03 00:05:31 03:17:40 00:04:21 03:01:27
35 Hideaki Ishii 1968 JPN 5281 07:36:56 01:19:28 00:05:39 03:38:32 00:03:15 02:30:02
36 Mike Melville 1968 USA 5301 07:37:18 00:55:45 00:05:31 03:42:54 00:05:51 02:47:17
37 Karl-Andreas Göbel 1966 GER 5277 07:38:20 01:06:05 00:05:13 03:45:54 00:04:03 02:37:05
38 Gavin Slavin 1967 AUS 5307 07:38:39 00:56:32 00:02:45 03:34:11 00:04:12 03:00:59
39 Avery Chapman 1966 USA 5296 07:39:34 00:53:23 00:04:56 03:49:26 00:05:20 02:46:29
40 Stuart Wilson 1967 AUS 5308 07:39:48 00:58:43 00:08:21 03:45:36 00:04:04 02:43:04
41 Yuji Sato 1968 JPN 5287 07:41:13 00:51:58 00:05:21 03:32:08 00:03:48 03:07:58
42 David Rainville 1968 CAN 5314 07:43:16 00:57:45 00:03:28 03:30:01 00:03:48 03:08:14
43 Shinichi Hayashi 1965 JPN 5280 07:44:37 00:59:03 00:04:31 03:45:27 00:04:16 02:51:20
44 Martin Villumsen 1967 DEN 5261 07:45:48 01:02:57 00:05:57 03:50:09 00:03:54 02:42:51
45 David Forbes 1966 GBR 5268 07:45:56 00:57:53 00:04:29 03:46:54 00:04:31 02:52:09
46 Nicholas Welch 1965 GBR 5274 07:47:13 01:04:11 00:04:09 03:56:52 00:04:07 02:37:54
47 Morten Bo Almstrup 1968 DEN 5244 07:49:18 01:11:59 00:07:48 03:42:08 00:05:10 02:42:13
48 David Campbell 1966 IRL 5279 07:52:21 01:08:43 00:06:59 03:43:46 00:06:58 02:45:55
49 Makoto Kurumisawa 1966 JPN 5282 07:54:16 00:58:01 00:05:04 03:35:28 00:04:27 03:11:16
50 Kunihiro Oda 1967 JPN 5284 07:56:17 00:57:56 00:05:08 04:10:13 00:05:36 02:37:24
51 Christian Schou 1966 DEN 5257 07:57:01 00:58:23 00:05:40 03:38:59 00:07:52 03:06:07
52 Erlend Paris Wathne 1967 NOR 5292 07:57:49 01:03:18 00:05:30 03:48:01 00:05:55 02:55:05
53 Bjarne Johansen 1968 DEN 5251 07:58:34 01:07:14 00:07:06 03:39:10 00:03:37 03:01:27
54 Hiroyuki Tanaka 1966 JPN 5288 07:59:23 01:13:38 00:07:35 03:59:20 00:05:26 02:33:24
55 Hajime Onikura 1967 JPN 5286 08:01:11 01:03:59 00:04:36 03:50:48 00:05:59 02:55:49
56 Absamar Barreto Simoes 1968 BRA 5310 08:04:15 01:02:23 00:03:50 03:42:15 00:05:23 03:10:24
57 Bill Redfern 1967 USA 5302 08:04:48 00:54:48 00:05:03 03:32:12 00:05:17 03:27:28
58 Seth Hudgins 1965 USA 5298 08:08:10 01:03:41 00:05:58 03:39:24 00:06:00 03:13:07
59 Russell Watts 1966 NZL 5294 08:14:37 01:08:01 00:04:16 03:59:02 00:05:41 02:57:37
60 Dan Ahrensberg 1964 DEN 5243 08:19:34 00:59:13 00:05:01 03:57:36 00:05:41 03:12:03
61 Marc Young 1968 USA 5305 08:19:44 00:47:27 00:04:43 03:57:31 00:05:30 03:24:33
62 Keiji Murakami 1967 JPN 5283 08:35:48 01:03:48 00:06:26 04:06:59 00:05:41 03:12:54
63 Kuniyuki Ohtsuka 1966 JPN 5285 08:38:14 01:16:52 00:06:56 04:00:32 00:05:29 03:08:25
64 Peter York 1964 USA 5304 08:48:59 00:55:10 00:07:13 04:02:17 00:05:48 03:38:31
DNF Jesper Plesner Jakobsen 1967 DEN 5250 DNF 01:06:43 00:05:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Head Referee: Ulf Schuetze/CAN Competition Jury: Melody Tan/MAS, Eric Angstadt Torres/ESP, Morten Fenger/DEN Distances: Swim 3km (1 lap), Bike 121 km (2l aps)
Water temperature: 21.57C; Air temperature: 15.4 Wetsuits allowed.