Results: 2018 Glasgow ETU Triathlon European Championships | Elite Men
Strathclyde Country Park, North Lanarkshire, Glasgow, Great Britain • 10 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Pierre Le Corre 1990 FRA 9 01:47:17 00:16:44 00:00:54 00:57:21 00:00:22 00:31:56
2 Fernando Alarza 1991 ESP 4 01:47:28 00:17:34 00:00:57 00:57:47 00:00:26 00:30:44
3 Marten Van Riel 1992 BEL 11 01:47:40 00:16:55 00:00:58 00:57:07 00:00:23 00:32:17
4 Alistair Brownlee 1988 GBR 46 01:48:12 00:16:49 00:00:54 00:57:15 00:00:27 00:32:47
5 Jelle Geens 1993 BEL 12 01:48:47 00:17:38 00:00:51 00:57:46 00:00:24 00:32:08
6 Tamás Tóth 1989 HUN 27 01:48:53 00:16:54 00:00:51 00:57:16 00:00:25 00:33:27
7 Márk Dévay 1996 HUN 26 01:49:04 00:16:47 00:00:57 00:57:15 00:00:28 00:33:37
8 Igor Polyanskiy 1990 RUS 18 01:49:09 00:16:50 00:00:56 00:57:14 00:00:25 00:33:44
9 Barclay Izzard 1998 GBR 39 01:49:19 00:17:49 00:00:51 00:57:37 00:00:22 00:32:40
10 Jonas Schomburg 1994 GER 17 01:49:26 00:16:51 00:00:52 00:57:16 00:00:25 00:34:02
11 Shachar Sagiv 1994 ISR 7 01:49:39 00:17:35 00:00:52 00:57:48 00:00:23 00:33:01
12 Andrea Salvisberg 1989 SUI 20 01:49:59 00:16:57 00:00:57 00:58:24 00:00:26 00:33:15
13 Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 8 01:50:05 00:16:53 00:00:58 00:58:26 00:00:26 00:33:22
14 Ilya Prasolov 1994 RUS 48 01:50:08 00:17:35 00:00:56 00:57:45 00:00:27 00:33:25
15 Gábor Faldum 1988 HUN 16 01:50:09 00:17:42 00:00:57 00:57:38 00:00:27 00:33:25
16 Russell White 1992 IRL 23 01:50:13 00:17:40 00:00:53 00:57:42 00:00:29 00:33:29
17 Jan Celustka 1982 CZE 34 01:50:15 00:17:45 00:00:51 00:57:45 00:00:26 00:33:28
18 Jørgen Gundersen 1995 NOR 37 01:50:35 00:16:44 00:00:57 00:57:19 00:00:28 00:35:07
19 Gabriel Allgayer 1998 GER 55 01:50:37 00:18:07 00:00:54 00:58:48 00:00:25 00:32:23
20 Davide Uccellari 1991 ITA 31 01:50:59 00:17:55 00:00:58 00:58:54 00:00:26 00:32:46
21 Jorik Van Egdom 1995 NED 30 01:51:02 00:18:30 00:00:56 00:58:17 00:00:27 00:32:52
22 Ran Sagiv 1997 ISR 41 01:51:06 00:17:48 00:00:56 00:59:02 00:00:28 00:32:52
23 Gabriel Sandör 1996 SWE 40 01:51:10 00:17:39 00:01:07 00:58:57 00:00:34 00:32:53
24 Benjamin Shaw 1991 IRL 33 01:51:22 00:17:14 00:01:00 00:58:04 00:00:27 00:34:37
25 Sylvain Fridelance 1995 SUI 21 01:51:26 00:17:31 00:00:55 00:57:55 00:00:27 00:34:38
26 Adrien Briffod 1994 SUI 22 01:51:27 00:17:49 00:00:55 00:59:05 00:00:23 00:33:15
27 Andreas Schilling 1991 DEN 10 01:51:34 00:17:35 00:00:53 00:57:48 00:00:28 00:34:50
28 Jacopo Butturini 1991 CRO 60 01:51:37 00:17:41 00:00:54 00:57:45 00:00:28 00:34:49
29 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 6 01:51:52 00:17:42 00:00:55 00:57:42 00:00:28 00:35:05
30 Amitai Yonah 1994 ISR 45 01:51:56 00:18:11 00:00:57 00:58:38 00:00:33 00:33:37
31 Linus Stimmel 1996 GER 44 01:51:57 00:16:53 00:01:01 00:58:25 00:00:26 00:35:12
32 Domen Dornik 1991 SLO 35 01:52:00 00:17:58 00:01:01 00:58:45 00:00:30 00:33:46
33 Lukas Pertl 1995 AUT 28 01:52:09 00:18:08 00:00:55 00:58:41 00:00:24 00:34:01
34 Itamar Alster 1995 ISR 49 01:52:33 00:17:53 00:00:53 00:58:58 00:00:27 00:34:22
35 Marc Austin 1994 GBR 24 01:52:51 00:17:41 00:00:56 00:59:11 00:00:25 00:34:38
36 Joao Silva 1989 POR 1 01:52:54 00:17:52 00:00:55 01:00:14 00:00:28 00:33:25
37 Endre Espedal 1998 NOR 54 01:52:56 00:18:32 00:00:56 00:58:15 00:00:25 00:34:48
38 Christophe De Keyser 1993 BEL 29 01:53:10 00:17:59 00:00:52 00:58:52 00:00:27 00:35:00
39 Johannes Vogel 1996 GER 59 01:53:28 00:17:55 00:00:58 00:58:52 00:00:27 00:35:16
40 Donald Hillebregt 1992 NED 47 01:53:59 00:17:56 00:00:59 00:58:53 00:00:26 00:35:45
41 Pedro Afonso Gaspar 1994 POR 56 01:54:21 00:17:58 00:00:55 00:58:56 00:00:27 00:36:05
42 Darren Dunne 1997 IRL 52 01:54:41 00:18:27 00:01:00 00:58:21 00:00:25 00:36:28
43 Roee Zuaretz 1994 ISR 51 01:54:54 00:17:52 00:00:57 01:00:14 00:00:28 00:35:23
44 Delian Stateff 1994 ITA 19 01:55:13 00:17:37 00:00:59 00:57:44 00:00:28 00:38:25
45 Vicente Hernandez 1991 ESP 2 01:55:18 00:17:43 00:00:57 01:00:14 00:00:33 00:33:00
46 Frantisek Linduska 1994 CZE 36 01:55:53 00:17:43 00:01:02 00:59:01 00:00:29 00:37:38
47 Vladimir Turbayevskiy 1983 RUS 38 01:57:00 00:17:39 00:01:04 01:01:14 00:00:28 00:36:35
48 Henrik Goesch 1994 FIN 43 01:57:17 00:17:41 00:00:59 01:03:07 00:00:28 00:35:02
49 Ludwig Fleetwood 1993 SWE 57 02:00:59 00:17:56 00:00:56 01:04:16 00:00:29 00:37:22
50 Alberto Eugenio Casillas Garcia 1989 LTU 50 02:01:25 00:18:33 00:00:59 01:04:08 00:00:31 00:37:14
DNF Alexander Bryukhankov 1987 RUS 32 DNF 00:18:01 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Miguel Arraiolos 1988 POR 25 DNF 00:17:47 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lukas Hollaus 1986 AUT 15 DNF 00:17:58 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Uxio Abuin Ares 1991 ESP 3 DNF 00:17:54 00:00:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ivan Ivanov 1989 UKR 42 DNF 00:17:51 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Richard Varga 1989 SVK 14 DNF 00:16:43 00:00:54 00:57:24 00:00:25 00:00:00
DNF Rostislav Pevtsov 1987 AZE 5 DNF 00:17:49 00:00:55 00:59:05 00:00:25 00:00:00
DNF Henrik Klemmesen 1993 DEN 53 DNF 00:17:43 00:00:54 01:01:19 00:00:27 00:00:00
DNF André Dias 1996 POR 58 DNF 00:17:46 00:00:55 00:59:10 00:00:28 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Stefane Mauris/SUI. Head Referee: Sarah Taylor/GBR
Competition Jury: Stefane Muris/SUI, Ian Howard/GBR, Kathleen Smet/BEL
Distances: Swim 1500 m (2 laps) Bike 37.92 km (6 laps) Run 10.08 km (3 laps)