Results: 2018 Glasgow ETU Triathlon European Championships | Elite Women
Strathclyde Country Park, North Lanarkshire, Glasgow, Great Britain • 09 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Nicola Spirig 1982 SUI 28 01:59:13 00:18:46 00:00:57 01:02:51 00:00:26 00:36:13
2 Jessica Learmonth 1988 GBR 1 01:59:46 00:17:55 00:01:02 01:03:38 00:00:27 00:36:44
3 Cassandre Beaugrand 1997 FRA 5 02:00:57 00:17:58 00:01:00 01:05:28 00:00:31 00:36:00
4 Laura Lindemann 1996 GER 6 02:01:42 00:18:44 00:01:01 01:05:54 00:00:29 00:35:34
5 Claire Michel 1988 BEL 3 02:02:06 00:18:54 00:00:57 01:05:50 00:00:29 00:35:56
6 Vendula Frintova 1983 CZE 2 02:02:06 00:18:48 00:00:58 01:05:52 00:00:25 00:36:03
7 Julia Hauser 1994 AUT 26 02:02:37 00:19:13 00:01:00 01:05:30 00:00:26 00:36:28
8 Kaidi Kivioja 1993 EST 17 02:02:38 00:19:50 00:00:58 01:04:51 00:00:30 00:36:29
9 Petra Kurikova 1991 CZE 19 02:02:41 00:19:46 00:00:59 01:04:58 00:00:27 00:36:31
10 Melanie Santos 1995 POR 8 02:03:18 00:18:49 00:00:59 01:05:54 00:00:27 00:37:09
11 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 12 02:03:40 00:18:21 00:01:03 01:06:18 00:00:29 00:37:29
12 Ilaria Zane 1992 ITA 11 02:03:52 00:18:52 00:01:01 01:05:47 00:00:29 00:37:43
13 Elena Danilova 1991 RUS 18 02:04:04 00:19:19 00:01:03 01:05:22 00:00:29 00:37:51
14 Anastasia Gorbunova 1994 RUS 23 02:04:07 00:18:51 00:01:00 01:05:51 00:00:31 00:37:54
15 Romana Gajdošová 1994 SVK 24 02:04:10 00:18:52 00:01:05 01:05:43 00:00:26 00:38:04
16 Ekaterina Matiukh 1998 RUS 33 02:04:40 00:19:47 00:00:59 01:04:59 00:00:29 00:38:26
17 Kseniia Levkovska 1989 AZE 21 02:04:45 00:19:16 00:01:04 01:05:23 00:00:31 00:38:31
18 Valerie Barthelemy 1991 BEL 20 02:04:51 00:18:48 00:01:02 01:05:48 00:00:27 00:38:46
19 Anastasia Abrosimova 1990 RUS 4 02:05:03 00:18:46 00:01:04 01:05:56 00:00:28 00:38:49
20 Edda Hannesdottir 1994 ISL 37 02:05:19 00:18:48 00:01:01 01:05:52 00:00:34 00:39:04
21 India Lee 1988 GBR 29 02:05:35 00:18:55 00:01:03 01:05:41 00:00:26 00:39:30
22 Alexandra Razarenova 1990 RUS 32 02:05:44 00:19:55 00:01:06 01:07:39 00:00:29 00:36:35
23 Therese Feuersinger 1998 AUT 22 02:06:46 00:18:51 00:01:07 01:05:41 00:00:30 00:40:37
24 Bianca Bogen 1998 GER 39 02:06:58 00:18:55 00:01:01 01:05:44 00:00:28 00:40:50
25 Giorgia Priarone 1992 ITA 14 02:07:05 00:19:56 00:00:55 01:07:31 00:00:30 00:38:13
26 Maria Czesnik 1977 POL 31 02:07:25 00:19:53 00:01:04 01:07:42 00:00:34 00:38:12
27 Beth Potter 1991 GBR 25 02:07:43 00:19:54 00:01:05 01:07:45 00:00:26 00:38:33
28 Nina Eim 1998 GER 34 02:08:13 00:19:52 00:00:59 01:07:47 00:00:27 00:39:08
29 Antoanela Manac 1995 ROU 36 02:08:46 00:19:16 00:01:00 01:05:27 00:00:26 00:42:37
30 Jony Heerink 1986 NED 42 02:09:25 00:19:53 00:01:02 01:07:43 00:00:26 00:40:21
31 Hanne De Vet 1998 BEL 43 02:11:15 00:19:48 00:01:07 01:07:45 00:00:29 00:42:06
32 Marije Dankelman 1997 NED 44 02:11:49 00:19:15 00:01:19 01:08:04 00:00:26 00:42:45
33 Laura Wylie 1991 IRL 45 02:17:00 00:19:52 00:01:04 01:07:46 00:00:35 00:47:43
LAP Camila Alonso Aradas 1994 ESP 16 LAP 00:20:08 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Andreia Ferrum 1995 POR 30 LAP 00:19:58 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Margaryta Krylova 1994 UKR 40 LAP 00:19:54 00:01:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lena Meißner 1998 GER 38 DNF 00:19:51 00:01:03 01:07:45 00:00:27 00:14:10
DNF Madalena Amaral Almeida 1998 POR 41 DNF 00:19:52 00:01:00 01:07:47 00:00:35 00:13:34
DNF Zsanett Bragmayer 1994 HUN 9 DNF 00:18:43 00:00:59 01:05:58 00:00:32 00:12:28
DNF Anabel Knoll 1996 GER 35 DNF 00:19:19 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lotte Miller 1996 NOR 15 DNF 00:18:45 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Angelica Olmo 1996 ITA 10 DNF 00:18:48 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sara Perez Sala 1988 ESP 27 DNF 00:18:20 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Leonie Periault 1994 FRA 7 DNF 00:18:50 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Stefane Mauris/SUI. Head Referee: Sarah Taylor/GBR
Competition Jury: Stefane Muris/SUI, Ian Howard/GBR, Kathleen Smet/BEL
Distances: Swim 1500 m (2 laps) Bike 37.92 km (6 laps) Run 10.08 km (3 laps)
Water Temperature 18.5ºC Air Temperature 21.0ºC Wetsuits allowed