Results: 2018 Glasgow ETU Triathlon European Championships | 25-29 Female AG Sprint
Strathclyde Country Park, North Lanarkshire, Glasgow, Great Britain • 11 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Nina Rosenbladt 1993 GER 1278 01:13:06 00:10:45 00:02:02 00:38:49 00:01:26 00:20:05
2 Brittany Tate 1993 GBR 1272 01:13:28 00:10:45 00:02:04 00:36:43 00:01:34 00:22:24
3 Claire Danson 1989 GBR 1257 01:14:53 00:11:47 00:02:26 00:37:56 00:01:34 00:21:13
4 Michelle Mackay 1991 GBR 1265 01:15:44 00:14:00 00:02:25 00:38:25 00:01:30 00:19:27
5 Alice Beckett 1990 GBR 1252 01:16:02 00:11:00 00:02:33 00:38:41 00:01:48 00:22:02
6 Evelyn Bosch 1992 BEL 1286 01:16:19 00:13:06 00:02:24 00:37:27 00:01:44 00:21:41
7 Alice Loudon 1991 GBR 1264 01:16:29 00:12:36 00:02:02 00:38:14 00:01:42 00:21:56
8 Lauren Turvey 1989 GBR 1274 01:16:45 00:10:43 00:02:13 00:38:46 00:01:36 00:23:30
9 Alice Trevail 1991 GBR 1273 01:16:59 00:11:10 00:02:40 00:38:38 00:01:46 00:22:47
10 Katie Ball 1991 GBR 1250 01:17:05 00:14:04 00:02:33 00:38:15 00:01:39 00:20:37
11 Victoria Bishop 1993 GBR 1253 01:17:07 00:12:01 00:02:26 00:39:04 00:01:43 00:21:56
12 Alexandra Kilcoyne 1991 GBR 1262 01:17:22 00:12:48 00:02:17 00:39:44 00:01:39 00:20:58
13 Laura Wakeham 1992 GBR 1276 01:17:23 00:12:05 00:02:43 00:38:40 00:01:55 00:22:02
14 Nicola Milburn 1993 GBR 1266 01:18:15 00:12:13 00:02:41 00:38:44 00:01:45 00:22:53
15 Abigail Young 1993 GBR 1277 01:18:23 00:12:45 00:02:44 00:38:07 00:01:49 00:23:00
16 Romane Cizeron 1993 FRA 1288 01:18:36 00:12:00 00:02:18 00:39:25 00:01:51 00:23:03
17 Charlotte Edmondson 1991 GBR 1259 01:18:44 00:13:10 00:02:34 00:38:29 00:01:44 00:22:49
18 Natasha Lewis 1992 GBR 1263 01:18:56 00:14:08 00:02:33 00:40:38 00:01:37 00:20:02
19 Katy Burke 1989 GBR 1255 01:19:50 00:10:56 00:02:28 00:41:14 00:01:48 00:23:25
20 Katerina Sapari 1991 GRE 1279 01:19:56 00:11:06 00:02:45 00:41:25 00:01:48 00:22:54
21 Molly Pacey 1992 GBR 1268 01:19:59 00:14:01 00:02:41 00:38:35 00:01:49 00:22:55
22 Frances Sheehan 1989 GBR 1271 01:20:20 00:14:09 00:02:29 00:40:18 00:01:45 00:21:40
23 Florence Greatrix 1992 GBR 1261 01:21:00 00:12:19 00:02:28 00:40:54 00:01:49 00:23:31
24 Lucy Crookston 1989 GBR 1256 01:21:12 00:13:02 00:02:27 00:40:06 00:01:43 00:23:56
25 Eleanor Powell 1989 GBR 1269 01:22:18 00:13:11 00:02:37 00:40:46 00:01:54 00:23:53
26 Jasmine Bowyer 1993 GBR 1254 01:22:33 00:12:17 00:02:43 00:39:29 00:01:59 00:26:06
27 Michela Vincent 1989 GBR 1275 01:22:41 00:12:21 00:02:24 00:40:51 00:01:53 00:25:14
28 Hannah Davies 1992 GBR 1258 01:22:46 00:13:17 00:02:36 00:40:53 00:01:48 00:24:13
29 Roisin Pakenham 1990 IRL 1281 01:23:12 00:13:10 00:02:27 00:40:18 00:01:43 00:25:35
30 Lindsay Murphy 1990 GBR 1267 01:23:33 00:12:39 00:02:20 00:42:49 00:01:40 00:24:06
31 Janneke Steinmann 1992 NED 1284 01:25:41 00:12:57 00:02:44 00:41:01 00:01:53 00:27:08
32 Lisa Hörbinger 1991 AUT 1285 01:28:26 00:15:32 00:02:54 00:44:18 00:01:43 00:24:02
33 Allsun Kelly 1992 IRL 1280 01:29:06 00:14:00 00:02:57 00:44:24 00:02:03 00:25:45
34 Karen Polesello 1990 FRA 1289 01:31:11 00:16:14 00:02:34 00:47:32 00:01:54 00:22:59
DNF Naomi Reynolds 1990 GBR 1270 DNF 00:11:08 00:02:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Sarah Taylor/GBR. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Herwig Grabner/AUT, Andy Salmon/GBR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (1 lap)
Water temperature 18.0ºC. Air temperature 10.9ºC. Wetsuits allowed.