Results: 2018 Glasgow ETU Triathlon European Championships | 30-34 Female AG Sprint
Strathclyde Country Park, North Lanarkshire, Glasgow, Great Britain • 11 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Alison Mackenzie 1984 GBR 1307 01:12:27 00:12:33 00:02:25 00:35:47 00:01:37 00:20:07
2 Keira Gore 1986 GBR 1300 01:13:11 00:11:03 00:02:22 00:39:30 00:01:21 00:18:57
3 Hana Kolarova 1988 CZE 1329 01:14:11 00:10:53 00:01:57 00:37:57 00:01:33 00:21:53
4 Doris Gschwandtl 1986 AUT 1326 01:14:32 00:12:18 00:02:27 00:38:11 00:01:39 00:20:00
5 Anna Larkins 1987 GBR 1305 01:15:12 00:11:19 00:02:27 00:38:57 00:01:31 00:21:00
6 Rebecca Hayward 1984 GBR 1302 01:15:40 00:12:56 00:02:16 00:38:51 00:01:23 00:20:17
7 Lynsey Carveth 1987 GBR 1295 01:15:55 00:10:50 00:02:12 00:38:35 00:01:30 00:22:51
8 Sarah Sellens 1985 GBR 1314 01:16:26 00:13:10 00:02:21 00:38:35 00:01:32 00:20:49
9 Nicola Clay 1985 GBR 1296 01:16:37 00:12:28 00:02:23 00:39:25 00:01:42 00:20:41
10 Fiona Blagg 1988 GBR 1293 01:17:29 00:12:42 00:02:14 00:39:18 00:01:28 00:21:49
11 Katharina Kern 1987 GER 1321 01:17:47 00:12:17 00:02:29 00:39:18 00:01:36 00:22:10
12 Amy Pressland 1985 GBR 1312 01:18:23 00:11:42 00:02:23 00:39:25 00:01:41 00:23:14
13 Emma Layton 1986 GBR 1306 01:19:50 00:13:51 00:02:51 00:38:09 00:02:14 00:22:47
14 Alice Tourell 1988 GBR 1318 01:20:03 00:12:31 00:02:25 00:40:08 00:01:46 00:23:16
15 Alex Palmer 1984 GBR 1310 01:20:43 00:10:42 00:03:03 00:40:50 00:01:56 00:24:13
16 Emily Purbrick 1988 GBR 1313 01:21:10 00:15:29 00:02:46 00:38:37 00:01:40 00:22:40
17 Florence Davey-Attlee 1986 GBR 1297 01:21:17 00:13:17 00:02:32 00:41:05 00:01:53 00:22:33
18 Lucy Jackson Jones 1985 GBR 1303 01:21:22 00:13:09 00:02:25 00:41:05 00:01:54 00:22:51
19 Sabine Treffner 1986 AUT 1327 01:21:52 00:14:13 00:02:35 00:40:29 00:01:39 00:22:58
20 Sonya Tate 1986 GBR 1317 01:21:55 00:13:55 00:02:39 00:40:26 00:01:55 00:23:01
21 Angela Wray 1984 GBR 1320 01:22:24 00:15:21 00:02:13 00:40:40 00:01:47 00:22:25
22 Gemma Elliottwetton 1988 GBR 1299 01:22:31 00:13:43 00:02:34 00:41:46 00:01:36 00:22:55
23 Sarah Duke 1986 GBR 1298 01:23:21 00:14:05 00:03:00 00:40:19 00:02:03 00:23:55
24 Lynne Mcintosh 1988 GBR 1308 01:24:16 00:15:38 00:02:27 00:39:17 00:01:55 00:25:01
25 Anna Meggitt 1988 GBR 1309 01:24:37 00:11:03 00:02:47 00:42:23 00:02:07 00:26:20
26 Anna Kavanagh 1988 GBR 1304 01:24:50 00:13:11 00:02:39 00:41:54 00:01:53 00:25:16
27 Toni Sheen 1984 GBR 1315 01:25:34 00:13:46 00:02:50 00:42:54 00:02:06 00:24:00
28 Joanne Stephenson 1988 GBR 1316 01:25:40 00:14:03 00:02:37 00:44:31 00:02:03 00:22:28
29 Amy Wheldrake 1985 GBR 1319 01:26:44 00:14:50 00:02:55 00:42:29 00:02:05 00:24:27
30 Joanne Parker-Stirling 1986 GBR 1311 01:27:17 00:14:10 00:02:48 00:41:47 00:02:01 00:26:33
31 Katherine Woods 1985 IRL 1322 01:27:51 00:13:45 00:03:04 00:44:49 00:01:51 00:24:25
32 Jenny Buckley 1985 GBR 1294 01:28:22 00:14:09 00:02:50 00:42:46 00:02:01 00:26:37
33 Els Goris 1988 BEL 1328 01:28:32 00:15:27 00:02:47 00:42:59 00:01:57 00:25:24
34 Sandra Middel 1984 NED 1325 01:28:42 00:15:58 00:02:49 00:43:30 00:01:55 00:24:31
35 Celine Pace 1986 MLT 1323 01:28:51 00:14:46 00:03:07 00:45:04 00:02:39 00:23:16
36 Lizzie Harris 1988 GBR 1301 01:29:02 00:16:24 00:02:38 00:43:33 00:01:40 00:24:49
37 Willie Agterkamp 1986 NED 1324 02:21:49 00:20:08 00:06:28 00:59:14 00:05:06 00:50:55
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Sarah Taylor/GBR. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Herwig Grabner/AUT, Andy Salmon/GBR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (1 lap)
Water temperature 18.0ºC. Air temperature 10.9ºC. Wetsuits allowed.