Results: 2018 Glasgow ETU Triathlon European Championships | 35-39 Female AG Sprint
Strathclyde Country Park, North Lanarkshire, Glasgow, Great Britain • 11 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Heather Fell 1983 GBR 1495 01:11:46 00:10:53 00:02:29 00:36:39 00:01:39 00:20:09
2 Kirsty O'Brien 1983 GBR 1502 01:12:13 00:10:59 00:02:18 00:36:34 00:01:41 00:20:42
3 Erica Booth 1979 GBR 1490 01:13:56 00:12:14 00:02:36 00:35:42 00:01:48 00:21:39
4 Louise Kelly 1980 GBR 1498 01:14:24 00:12:03 00:02:15 00:37:33 00:01:37 00:20:58
5 Claire Brown 1981 GBR 1491 01:14:48 00:11:48 00:02:32 00:37:10 00:01:38 00:21:43
6 Nathalie Darras 1983 FRA 1522 01:15:12 00:11:18 00:02:05 00:38:23 00:01:34 00:21:54
7 Nicola Timmins 1980 GBR 1510 01:15:33 00:13:40 00:02:06 00:38:18 00:01:17 00:20:14
8 Margaret Seguna 1982 MLT 1517 01:16:32 00:11:42 00:02:34 00:39:28 00:01:44 00:21:05
9 Danielle Gloyn 1983 GBR 1496 01:16:45 00:14:41 00:02:31 00:36:03 00:01:37 00:21:56
10 Harriet Johnson 1982 GBR 1497 01:18:09 00:13:32 00:02:28 00:39:35 00:02:10 00:20:26
11 Katie Webster 1981 GBR 1512 01:19:14 00:13:21 00:02:38 00:37:44 00:01:46 00:23:47
12 Amy Bentley 1982 GBR 1489 01:19:16 00:12:39 00:02:12 00:40:20 00:01:31 00:22:35
13 Charmaine Sterling 1982 GBR 1507 01:20:40 00:11:02 00:02:29 00:41:04 00:01:52 00:24:15
14 Chloe Vaughan 1979 GBR 1511 01:20:47 00:13:26 00:02:24 00:39:17 00:02:05 00:23:37
15 Nicole Ensminger 1980 GER 1514 01:21:06 00:11:34 00:02:33 00:41:08 00:01:58 00:23:54
16 Sarah Attwood 1981 GBR 1486 01:21:14 00:14:56 00:02:54 00:40:54 00:01:44 00:20:47
17 Louise Madge 1979 GBR 1499 01:21:41 00:14:23 00:02:22 00:39:40 00:01:40 00:23:37
18 Emma Robinson 1980 GBR 1504 01:21:52 00:13:37 00:02:30 00:41:30 00:01:48 00:22:29
19 Émilie AugÉ 1980 FRA 1521 01:22:18 00:13:49 00:02:56 00:40:37 00:01:46 00:23:12
20 Claire Manson 1981 GBR 1500 01:22:28 00:12:43 00:02:32 00:40:38 00:01:52 00:24:46
21 Samantha Sugden 1980 GBR 1509 01:23:00 00:12:09 00:02:18 00:43:20 00:01:38 00:23:36
22 Julia Snaith 1980 GBR 1505 01:23:36 00:13:58 00:02:38 00:40:18 00:02:06 00:24:38
23 Beccy Poole 1980 GBR 1503 01:23:38 00:14:29 00:02:57 00:41:24 00:01:45 00:23:05
24 Jessica Straw 1981 GBR 1508 01:23:47 00:12:18 00:02:31 00:41:47 00:01:55 00:25:18
25 Melanie Knight 1980 FRA 1523 01:23:51 00:14:22 00:03:09 00:40:25 00:02:10 00:23:47
26 Debbie Barnett 1983 GBR 1488 01:24:06 00:13:44 00:02:50 00:40:46 00:01:51 00:24:57
27 Kate Miller 1980 GBR 1501 01:24:13 00:14:00 00:02:47 00:41:50 00:01:50 00:23:47
28 Elizabeth Davidson 1982 GBR 1493 01:24:17 00:14:45 00:02:52 00:42:24 00:01:58 00:22:20
29 Susanne Ratz 1981 AUT 1518 01:25:16 00:13:11 00:03:05 00:40:16 00:01:48 00:26:58
30 Caroline Stalker 1980 GBR 1506 01:25:31 00:13:39 00:02:41 00:42:53 00:01:59 00:24:21
31 Kerry Archer 1980 GBR 1485 01:26:43 00:14:14 00:02:42 00:41:56 00:02:01 00:25:52
32 Claire Duguid 1980 GBR 1494 01:26:56 00:14:16 00:02:49 00:41:58 00:02:10 00:25:45
33 Kathy Wellam 1979 GBR 1513 01:28:04 00:13:40 00:02:56 00:45:20 00:01:48 00:24:21
34 Martina Tredgett 1981 CZE 1520 01:28:21 00:14:50 00:02:47 00:42:12 00:02:04 00:26:29
35 Caroline Ainscough 1980 GBR 1484 01:28:22 00:15:16 00:03:06 00:41:33 00:02:07 00:26:22
36 Shelley Baker 1980 GBR 1487 01:30:34 00:14:33 00:02:30 00:45:55 00:01:52 00:25:47
37 Sarah Lane 1980 IRL 1515 01:33:49 00:16:33 00:02:40 00:48:25 00:01:46 00:24:27
38 Denise O' Sullivan 1980 IRL 1516 01:33:57 00:15:11 00:03:12 00:45:37 00:02:22 00:27:37
39 Kim Decombes 1982 BEL 1519 01:43:19 00:17:15 00:03:29 00:49:49 00:02:27 00:30:21
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Sarah Taylor/GBR. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Herwig Grabner/AUT, Andy Salmon/GBR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (1 lap)
Water temperature 18.0ºC. Air temperature 10.9ºC. Wetsuits allowed.