Results: 2018 Glasgow ETU Triathlon European Championships | 35-39 Male AG Sprint
Strathclyde Country Park, North Lanarkshire, Glasgow, Great Britain • 11 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 James Wilson 1980 GBR 1372 01:03:52 00:10:00 00:01:58 00:32:13 00:01:18 00:18:25
2 Chris Stanton 1981 GBR 1368 01:04:27 00:10:24 00:02:01 00:31:26 00:01:26 00:19:12
3 Paul Ryman 1981 GBR 1366 01:04:35 00:10:41 00:01:53 00:32:02 00:01:24 00:18:37
4 Hendrik Becker 1980 GER 1375 01:05:23 00:11:15 00:01:59 00:32:40 00:01:18 00:18:12
5 Thomas Winkelmann 1982 GER 1377 01:06:49 00:10:13 00:02:05 00:33:51 00:01:32 00:19:11
6 Scott Wardman 1983 GBR 1370 01:07:13 00:10:12 00:02:06 00:34:54 00:01:23 00:18:39
7 Bruce Raeside 1981 GBR 1363 01:07:15 00:12:43 00:02:10 00:34:10 00:01:19 00:16:55
8 Joel Enoch 1981 GBR 1354 01:07:20 00:11:09 00:01:51 00:34:33 00:01:25 00:18:24
9 Jonathan Frary 1980 GBR 1356 01:07:54 00:11:53 00:02:16 00:33:28 00:01:32 00:18:47
10 Kris Capperauld 1979 GBR 1350 01:08:30 00:11:15 00:02:17 00:33:07 00:01:35 00:20:18
11 Paul Corney 1983 GBR 1352 01:08:49 00:13:34 00:02:07 00:33:21 00:01:25 00:18:24
12 Mark Clair 1980 GBR 1351 01:09:00 00:12:13 00:02:20 00:33:56 00:01:47 00:18:45
13 Stuart Mcinnes 1981 GBR 1362 01:09:05 00:10:00 00:02:10 00:35:47 00:01:26 00:19:44
14 Martin Gore 1981 GBR 1357 01:09:14 00:11:39 00:02:08 00:35:25 00:01:29 00:18:34
15 James Souter 1981 GBR 1367 01:09:27 00:12:05 00:02:20 00:34:59 00:01:29 00:18:37
16 Jonathan Bird 1983 GBR 1349 01:09:35 00:10:36 00:02:04 00:36:01 00:01:27 00:19:28
17 Oliver Rodwell 1979 GBR 1365 01:09:51 00:11:18 00:02:11 00:34:59 00:01:56 00:19:30
18 Robbie Allen 1981 GBR 1346 01:10:22 00:11:14 00:02:14 00:35:01 00:01:32 00:20:23
19 Ianto Van Caesbroeck 1980 BEL 1386 01:10:39 00:12:35 00:02:05 00:34:35 00:01:47 00:19:39
20 Thomas Peeters 1981 BEL 1385 01:10:54 00:13:25 00:02:24 00:33:29 00:01:43 00:19:55
21 Martin Jones 1980 GBR 1360 01:11:15 00:10:32 00:02:23 00:34:27 00:01:48 00:22:06
22 Andrew Gowland 1979 GBR 1358 01:11:19 00:09:56 00:02:33 00:34:25 00:01:44 00:22:43
23 Matthew Finch 1979 GBR 1355 01:11:20 00:11:57 00:02:19 00:35:17 00:01:32 00:20:16
24 Geoff Wynn 1981 GBR 1374 01:11:34 00:12:54 00:02:16 00:35:53 00:01:26 00:19:08
25 Andreas Schonrock 1980 GER 1376 01:11:36 00:10:11 00:02:26 00:35:57 00:01:48 00:21:16
26 Alexander Appels 1982 BEL 1383 01:11:39 00:12:07 00:02:28 00:35:11 00:01:30 00:20:24
27 Richard Benson 1983 GBR 1347 01:11:41 00:12:35 00:02:23 00:34:06 00:01:30 00:21:08
28 Julian Richards 1983 GBR 1364 01:11:43 00:11:38 00:02:07 00:37:20 00:01:27 00:19:13
29 Mark Benson 1980 GBR 1348 01:11:46 00:12:12 00:02:19 00:33:56 00:01:39 00:21:42
30 Johannes Reitner 1983 AUT 1382 01:12:01 00:12:28 00:02:22 00:34:55 00:01:38 00:20:38
31 Craig Lane 1979 GBR 1361 01:12:08 00:11:46 00:02:32 00:36:25 00:01:36 00:19:52
32 Charlie Chute 1980 IRL 1379 01:12:36 00:11:42 00:02:46 00:36:03 00:01:53 00:20:13
33 Kris Whitelaw 1983 GBR 1371 01:12:53 00:11:54 00:02:30 00:32:31 00:01:39 00:24:22
34 Jonathan Dixon 1980 GBR 1353 01:13:04 00:13:48 00:02:12 00:35:25 00:01:41 00:20:00
35 Stuart Wall 1981 GBR 1369 01:13:12 00:11:57 00:02:13 00:36:50 00:01:24 00:20:51
36 Sébastien Rehibi 1979 FRA 1387 01:13:35 00:11:57 00:02:29 00:37:32 00:01:39 00:19:59
37 Jamie Collins 1979 IRL 1380 01:14:59 00:12:53 00:02:13 00:37:06 00:01:26 00:21:22
38 Marcin Jóźwiak 1979 POL 1381 01:16:54 00:12:15 00:02:50 00:37:50 00:01:45 00:22:16
39 Nico De Weerdt 1981 BEL 1384 01:23:53 00:15:44 00:03:18 00:38:22 00:01:55 00:24:36
40 David Byrne 1980 IRL 1378 01:24:55 00:18:31 00:03:08 00:40:21 00:01:42 00:21:16
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Sarah Taylor/GBR. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Herwig Grabner/AUT, Andy Salmon/GBR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (1 lap)
Water temperature 18.0ºC. Air temperature 10.9ºC. Wetsuits allowed.