Results: 2018 Glasgow ETU Triathlon European Championships | 40-44 Female AG Sprint
Strathclyde Country Park, North Lanarkshire, Glasgow, Great Britain • 11 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Trish Deykin 1975 GBR 1531 01:09:06 00:11:42 00:02:00 00:34:58 00:01:31 00:18:58
2 Gwen Kinsey 1974 GBR 1541 01:11:55 00:10:56 00:02:11 00:36:45 00:01:28 00:20:36
3 Corinne Moss 1974 GBR 1547 01:13:12 00:11:35 00:02:13 00:36:04 00:01:32 00:21:50
4 Elizabeth Richardson 1975 GBR 1550 01:13:44 00:12:22 00:02:16 00:36:23 00:01:36 00:21:09
5 Elizabeth Bullivant 1977 GBR 1528 01:13:52 00:10:32 00:02:17 00:37:17 00:01:39 00:22:10
6 Donna Mchugh 1977 GBR 1545 01:14:21 00:12:51 00:02:13 00:38:27 00:01:28 00:19:24
7 Lorna Todd 1976 GBR 1552 01:14:24 00:12:51 00:02:20 00:36:10 00:01:35 00:21:30
8 Tina Wilson 1977 GBR 1555 01:15:28 00:10:21 00:02:26 00:39:59 00:01:47 00:20:56
9 Cordula Hurcum 1975 GBR 1540 01:16:28 00:12:24 00:02:28 00:40:18 00:01:31 00:19:49
10 Gillian Hislop 1975 GBR 1539 01:16:57 00:14:37 00:02:12 00:37:11 00:01:30 00:21:30
11 Rachel Fagan 1974 GBR 1534 01:17:52 00:13:44 00:02:23 00:38:12 00:01:46 00:21:49
12 Jen Lande 1977 GBR 1542 01:18:23 00:12:06 00:02:17 00:39:48 00:01:39 00:22:35
13 Justine Ward 1978 GBR 1553 01:18:29 00:12:32 00:02:21 00:40:10 00:01:36 00:21:53
14 Lynne Parkinson 1977 GBR 1548 01:18:39 00:13:44 00:02:41 00:38:15 00:01:44 00:22:17
15 Ava Lee 1976 GBR 1543 01:19:01 00:14:02 00:02:29 00:39:52 00:02:03 00:20:37
16 Claire Diethe 1976 IRL 1557 01:19:25 00:12:45 00:03:02 00:39:47 00:01:42 00:22:11
17 Kelly Gordon 1977 GBR 1536 01:19:44 00:13:29 00:02:48 00:38:47 00:01:48 00:22:54
18 Louise Croxson 1975 GBR 1530 01:20:11 00:11:34 00:02:09 00:40:14 00:01:31 00:24:45
19 Laura Carbonell 1977 GBR 1529 01:20:24 00:13:38 00:02:30 00:39:08 00:01:36 00:23:34
20 Elke Schönhardt 1974 GER 1556 01:21:08 00:14:00 00:02:41 00:38:30 00:01:56 00:24:02
21 Christina Roberts 1978 GBR 1551 01:21:31 00:13:18 00:02:27 00:39:59 00:01:35 00:24:14
22 Wanda Jane Field 1974 GBR 1535 01:22:36 00:11:58 00:02:36 00:41:22 00:01:48 00:24:55
23 Jane Eaton 1977 GBR 1532 01:22:48 00:14:02 00:02:48 00:41:48 00:01:41 00:22:30
24 Lisa Athey 1977 GBR 1527 01:22:58 00:15:09 00:02:30 00:40:12 00:01:41 00:23:28
25 Niki Whitaker 1974 GBR 1554 01:23:11 00:12:56 00:02:39 00:43:29 00:01:41 00:22:28
26 Louise Rawlinson 1977 GBR 1549 01:23:29 00:14:26 00:02:34 00:41:10 00:01:45 00:23:36
27 Sophie Millgate 1975 GBR 1546 01:24:28 00:13:47 00:03:03 00:40:53 00:01:59 00:24:47
28 Lara Evans 1974 GBR 1533 01:24:59 00:13:39 00:02:56 00:41:55 00:02:00 00:24:32
29 Jennifer Lyons 1976 IRL 1558 01:29:38 00:14:51 00:02:37 00:44:27 00:01:55 00:25:50
30 Emma Lunan 1977 GBR 1544 01:30:25 00:15:51 00:02:50 00:44:19 00:01:53 00:25:34
31 Martina Graf 1976 AUT 1561 01:30:46 00:14:57 00:03:10 00:45:12 00:01:59 00:25:31
32 Nicola Hall 1975 GBR 1537 01:30:59 00:12:46 00:02:59 00:44:11 00:01:55 00:29:10
33 Irene Ittmann-Bindenga 1974 NED 1560 01:33:39 00:16:07 00:03:06 00:44:02 00:02:05 00:28:20
34 Celine Mc Phillips 1977 IRL 1559 01:38:03 00:13:34 00:02:50 00:54:29 00:01:55 00:25:16
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Sarah Taylor/GBR. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Herwig Grabner/AUT, Andy Salmon/GBR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (1 lap)
Water temperature 18.0ºC. Air temperature 10.9ºC. Wetsuits allowed.