Results: 2018 Glasgow ETU Triathlon European Championships | 45-49 Female AG Sprint
Strathclyde Country Park, North Lanarkshire, Glasgow, Great Britain • 11 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lena Poulton 1973 GBR 1779 01:13:45 00:10:59 00:02:14 00:37:29 00:01:33 00:21:31
2 Emma Fisher 1969 GBR 1765 01:14:27 00:12:33 00:02:11 00:37:56 00:01:26 00:20:23
3 Celia Miall 1972 GBR 1776 01:16:04 00:12:26 00:02:32 00:37:45 00:01:34 00:21:50
4 Kai Sachtleber 1971 GER 1788 01:16:16 00:11:16 00:02:20 00:38:37 00:01:32 00:22:33
5 Susan Brown 1970 GBR 1762 01:16:45 00:11:57 00:02:18 00:38:09 00:01:37 00:22:46
6 Lara Maclean 1970 GBR 1773 01:17:30 00:12:41 00:02:39 00:38:28 00:01:29 00:22:16
7 Deborah Comer 1971 GBR 1763 01:17:58 00:13:10 00:02:23 00:39:13 00:01:37 00:21:37
8 Ella Towers 1969 GBR 1786 01:18:24 00:14:31 00:02:28 00:38:17 00:01:24 00:21:46
9 Jo Malpass 1973 GBR 1774 01:18:38 00:15:02 00:02:30 00:38:18 00:01:41 00:21:09
10 Sharon Taylor 1973 GBR 1784 01:19:00 00:14:11 00:02:36 00:38:37 00:01:46 00:21:52
11 Jo Phillips 1972 GBR 1778 01:19:01 00:14:42 00:02:26 00:37:32 00:01:44 00:22:39
12 Fay Barrington 1969 GBR 1761 01:19:05 00:13:10 00:02:38 00:38:12 00:01:43 00:23:24
13 Annette Nixon 1970 GBR 1777 01:19:49 00:12:02 00:02:42 00:38:49 00:01:47 00:24:31
14 Catherine Mccloskey Mcgreevy 1970 IRL 1792 01:20:22 00:16:07 00:02:46 00:37:35 00:02:19 00:21:37
15 Radka Ficova 1973 CZE 1799 01:20:26 00:13:22 00:03:25 00:38:40 00:02:52 00:22:09
16 Suzanne Toppin 1969 GBR 1785 01:21:03 00:13:32 00:02:21 00:41:47 00:01:31 00:21:54
17 Jude Wall 1972 GBR 1787 01:21:36 00:13:00 00:02:14 00:42:06 00:01:29 00:22:50
18 Seanin Gilmore 1972 IRL 1791 01:21:44 00:15:49 00:02:30 00:38:41 00:01:45 00:23:01
19 Cathy Cunningham 1969 IRL 1790 01:22:08 00:12:10 00:02:18 00:40:59 00:01:39 00:25:03
20 Vikki Johnston 1971 GBR 1771 01:22:49 00:13:12 00:02:35 00:41:55 00:01:38 00:23:32
21 Debbie Atkins 1972 GBR 1760 01:22:56 00:12:10 00:02:50 00:41:54 00:01:46 00:24:19
22 Angela Hannon 1969 GBR 1768 01:22:58 00:16:08 00:02:48 00:39:32 00:01:48 00:22:43
23 Christine George 1973 BEL 1798 01:23:21 00:13:06 00:03:32 00:42:18 00:01:47 00:22:41
24 Arlene Lewis 1973 GBR 1772 01:23:45 00:12:39 00:02:37 00:44:22 00:01:33 00:22:37
25 Alison Smith 1969 GBR 1783 01:24:06 00:13:07 00:03:04 00:41:43 00:01:49 00:24:25
26 Sonia Harris 1970 GBR 1769 01:24:10 00:14:06 00:02:34 00:39:11 00:01:47 00:26:35
27 Suzanne O'Sullivan 1972 IRL 1793 01:24:16 00:15:22 00:02:52 00:39:16 00:01:50 00:24:57
28 Samantha Gardiner 1971 GBR 1766 01:24:20 00:12:47 00:02:32 00:41:08 00:02:02 00:25:52
29 Karen Riley 1973 GBR 1780 01:24:24 00:13:25 00:02:38 00:41:46 00:01:39 00:24:58
30 Tracey Sample 1970 GBR 1782 01:25:26 00:14:06 00:02:40 00:41:46 00:01:36 00:25:21
31 Fiona Mashiter 1970 GBR 1775 01:26:10 00:15:26 00:02:39 00:41:39 00:01:54 00:24:36
32 Reka Zsigmond 1973 HUN 1789 01:26:21 00:11:10 00:02:44 00:41:57 00:02:16 00:28:16
33 Michelle Jackson 1973 GBR 1770 01:26:26 00:16:21 00:02:36 00:41:05 00:01:43 00:24:43
34 Christine Giles 1973 GBR 1767 01:30:37 00:13:41 00:02:36 00:43:12 00:02:12 00:28:56
35 Helen Crossley 1972 GBR 1764 01:31:06 00:12:12 00:02:50 00:44:07 00:02:14 00:29:45
36 Ansje Van De Laar 1969 NED 1795 01:32:27 00:17:10 00:03:27 00:43:28 00:02:09 00:26:14
37 Christina Berlinger 1972 AUT 1797 01:33:08 00:15:48 00:03:40 00:47:49 00:01:41 00:24:12
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Sarah Taylor/GBR. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Herwig Grabner/AUT, Andy Salmon/GBR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (1 lap)
Water temperature 18.3.0ºC. Air temperature 16.0ºC. Wetsuits allowed.