Results: 2018 Glasgow ETU Triathlon European Championships | 50-54 Female AG Sprint
Strathclyde Country Park, North Lanarkshire, Glasgow, Great Britain • 11 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Maria Powell 1966 GBR 1826 01:13:50 00:11:43 00:02:17 00:36:41 00:01:31 00:21:40
2 Nicole Best 1968 GER 1832 01:15:04 00:11:47 00:02:14 00:37:42 00:01:34 00:21:50
3 Katjana Quest-Altrogge 1964 GER 1835 01:16:09 00:12:27 00:02:22 00:37:30 00:01:26 00:22:26
4 Marion Pyrlik 1967 GER 1834 01:16:35 00:12:11 00:02:21 00:37:46 00:01:28 00:22:53
5 Anke Lakies 1967 GER 1833 01:18:47 00:13:48 00:02:20 00:38:07 00:01:33 00:23:03
6 Karen Fenner 1965 GBR 1810 01:18:51 00:13:35 00:02:37 00:39:00 00:01:38 00:22:02
7 Alexandra Knowles 1964 GBR 1821 01:19:36 00:13:54 00:02:41 00:38:53 00:01:40 00:22:30
8 Elizabeth Batt 1964 GBR 1804 01:20:13 00:14:39 00:02:39 00:37:56 00:01:59 00:23:02
9 Audrey Breur 1968 NED 1839 01:20:31 00:14:52 00:03:04 00:38:19 00:01:45 00:22:32
10 Sally Goble 1965 GBR 1815 01:21:48 00:15:57 00:03:35 00:38:48 00:01:45 00:21:45
11 Julie Patmore 1964 GBR 1824 01:22:02 00:15:19 00:02:08 00:39:56 00:01:30 00:23:12
12 Helen Wing 1967 GBR 1831 01:22:06 00:14:04 00:02:41 00:39:08 00:01:50 00:24:26
13 Sally Drennan 1965 IRL 1836 01:22:21 00:14:22 00:02:28 00:39:22 00:01:51 00:24:20
14 Valerie Ducatillion 1967 FRA 1842 01:22:53 00:13:49 00:02:36 00:41:12 00:01:42 00:23:36
15 Tracey Greenway 1964 GBR 1816 01:23:01 00:16:05 00:02:51 00:40:05 00:01:39 00:22:24
16 Sacha Trude 1968 GBR 1830 01:23:39 00:14:23 00:03:11 00:38:16 00:01:48 00:26:02
17 Denise Drummond 1965 GBR 1809 01:23:43 00:12:27 00:02:29 00:40:57 00:01:53 00:25:59
18 Sue Rossi 1964 GBR 1828 01:23:46 00:14:28 00:02:36 00:41:33 00:01:47 00:23:25
19 Pauline Foot 1965 GBR 1813 01:24:04 00:11:46 00:03:21 00:41:44 00:01:50 00:25:26
20 Louise Moore 1968 GBR 1823 01:24:32 00:14:08 00:03:05 00:39:56 00:01:53 00:25:33
21 Jayne Baldwin 1966 GBR 1803 01:24:38 00:13:42 00:02:51 00:43:36 00:01:51 00:22:40
22 Lorna Sloan 1967 GBR 1829 01:25:10 00:16:03 00:02:43 00:39:39 00:01:43 00:25:04
23 Philippa Davies 1967 GBR 1807 01:25:30 00:15:00 00:02:43 00:42:13 00:01:41 00:23:55
24 Caroline Murphy 1964 IRL 1837 01:25:41 00:15:44 00:03:15 00:42:02 00:01:45 00:22:57
25 Ruth Kerr 1965 GBR 1820 01:26:23 00:14:31 00:03:08 00:41:09 00:01:50 00:25:47
26 Ella Pyman 1966 GBR 1827 01:26:43 00:14:37 00:02:56 00:41:41 00:01:50 00:25:41
27 Myka Heard 1966 GBR 1817 01:27:20 00:14:20 00:02:55 00:42:07 00:01:56 00:26:04
28 Louise Lane 1967 GBR 1822 01:27:52 00:15:56 00:03:04 00:41:36 00:01:43 00:25:35
29 Louise Perry 1966 GBR 1825 01:28:12 00:14:25 00:03:04 00:42:41 00:02:05 00:25:59
30 Bee Furber 1964 GBR 1814 01:28:36 00:12:24 00:03:06 00:42:14 00:02:05 00:28:48
31 Joanne Derry 1964 GBR 1808 01:29:18 00:16:23 00:03:02 00:42:03 00:01:59 00:25:53
32 Alexandra Sumper 1968 AUT 1840 01:30:05 00:13:49 00:04:00 00:41:28 00:02:35 00:28:15
33 Karen Watson 1966 IRL 1838 01:31:40 00:14:48 00:03:17 00:44:59 00:01:54 00:26:44
34 Christine Brook 1964 GBR 1805 01:31:53 00:15:23 00:03:11 00:45:30 00:02:13 00:25:37
35 Jane Fontana 1967 GBR 1812 01:32:28 00:14:02 00:03:28 00:45:27 00:02:13 00:27:20
36 Jayne Butterworth 1964 GBR 1806 01:35:29 00:18:20 00:03:33 00:43:09 00:03:01 00:27:28
37 Debra Ferre 1968 GBR 1811 01:37:20 00:15:44 00:03:11 00:45:18 00:02:35 00:30:34
38 Sabine De Wachter 1964 BEL 1841 01:40:21 00:13:32 00:03:52 00:49:14 00:02:54 00:30:52
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Sarah Taylor/GBR. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Herwig Grabner/AUT, Andy Salmon/GBR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (1 lap)
Water temperature 18.3.0ºC. Air temperature 16.0ºC. Wetsuits allowed