Results: 2018 Glasgow ETU Triathlon European Championships | 55-59 Male AG Sprint
Strathclyde Country Park, North Lanarkshire, Glasgow, Great Britain • 11 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Stuart Robinson 1962 GBR 1709 01:09:18 00:11:04 00:02:11 00:35:25 00:01:27 00:19:13
2 Alan Bremner 1959 GBR 1696 01:10:36 00:13:53 00:02:13 00:33:07 00:01:23 00:20:03
3 David Auchie 1962 GBR 1692 01:12:02 00:12:00 00:02:18 00:35:29 00:01:36 00:20:41
4 Martin Duthie 1962 GBR 1697 01:12:27 00:12:16 00:02:20 00:35:37 00:01:29 00:20:46
5 Jonathan Batt 1963 GBR 1693 01:12:42 00:13:36 00:02:27 00:35:02 00:01:33 00:20:05
6 Simon Taylor 1963 GBR 1712 01:12:52 00:13:33 00:02:29 00:33:20 00:01:32 00:22:00
7 Clive Thorley 1963 GBR 1713 01:13:24 00:11:57 00:02:35 00:35:47 00:01:39 00:21:27
8 Ioannis Psaropoulos 1962 GRE 1721 01:13:47 00:13:05 00:02:28 00:35:33 00:01:34 00:21:09
9 Andy Williams 1963 GBR 1718 01:13:53 00:12:12 00:02:31 00:36:55 00:01:29 00:20:48
10 Ian Hannah 1963 GBR 1699 01:13:56 00:12:38 00:02:21 00:36:51 00:01:37 00:20:32
11 Mick Flaherty 1962 GBR 1698 01:14:06 00:12:25 00:02:22 00:35:53 00:01:40 00:21:48
12 Paul Spowage 1963 GBR 1711 01:14:29 00:15:11 00:02:23 00:35:26 00:01:37 00:19:54
13 Günter Rothmayer 1963 GER 1719 01:15:06 00:13:02 00:02:23 00:36:30 00:01:40 00:21:32
14 Bart Van Linder 1963 BEL 1732 01:15:16 00:13:30 00:02:41 00:35:49 00:01:29 00:21:50
15 Nick Morgan-Hughes 1963 GBR 1707 01:16:01 00:13:33 00:02:27 00:35:42 00:01:34 00:22:46
16 Martin Bluck 1962 GBR 1694 01:16:07 00:12:36 00:02:42 00:36:56 00:01:40 00:22:15
17 David Morgan 1963 GBR 1706 01:16:10 00:12:43 00:02:49 00:37:38 00:01:47 00:21:15
18 Melvyn Heywood 1961 GBR 1700 01:16:25 00:13:08 00:02:42 00:37:25 00:01:34 00:21:38
19 Antony Walters 1961 GBR 1716 01:16:26 00:13:14 00:02:37 00:36:10 00:01:41 00:22:46
20 Paul Moore 1963 GBR 1705 01:16:40 00:12:37 00:02:27 00:37:35 00:01:38 00:22:24
21 Gary Bonner 1963 GBR 1695 01:16:42 00:13:34 00:02:51 00:36:44 00:01:47 00:21:49
22 Dave Kingston 1959 GBR 1703 01:17:02 00:14:10 00:02:48 00:36:10 00:01:33 00:22:23
23 Pierre Picabea 1962 FRA 1733 01:17:04 00:12:26 00:02:43 00:37:03 00:01:49 00:23:05
24 Frank Reay 1962 GBR 1708 01:17:18 00:13:12 00:02:33 00:37:18 00:01:36 00:22:40
25 Paul Algieri 1963 GBR 1691 01:17:49 00:11:56 00:02:42 00:37:10 00:01:52 00:24:10
26 John Maltby 1962 GBR 1704 01:17:57 00:14:23 00:02:55 00:36:44 00:01:46 00:22:11
27 Steve Hunt 1960 GBR 1702 01:18:21 00:14:24 00:02:37 00:36:18 00:01:34 00:23:30
28 Owen Barron 1962 IRL 1722 01:20:02 00:16:32 00:02:16 00:39:13 00:01:23 00:20:39
29 Nigel Waterhouse 1963 GBR 1717 01:20:08 00:12:57 00:02:58 00:38:48 00:01:43 00:23:45
30 Dermot Connolly 1959 IRL 1723 01:20:14 00:16:35 00:02:39 00:37:12 00:01:28 00:22:23
31 Michael Schädler 1961 LIE 1726 01:20:25 00:13:18 00:02:57 00:37:59 00:01:45 00:24:28
32 Stephen Hope 1961 GBR 1701 01:20:39 00:13:51 00:03:00 00:38:51 00:01:49 00:23:10
33 Eddy Teirbrood 1960 BEL 1731 01:21:00 00:16:31 00:02:58 00:39:18 00:01:46 00:20:29
34 Christian Ulf-Hansen 1962 GBR 1715 01:22:23 00:14:29 00:02:56 00:40:00 00:01:39 00:23:21
35 Marc Bogemans 1961 BEL 1728 01:22:31 00:13:41 00:03:22 00:38:32 00:02:02 00:24:55
36 Edwin Juliens 1960 BEL 1730 01:23:18 00:14:20 00:02:54 00:40:10 00:01:52 00:24:03
37 Philip E.c. Schadler 1961 LIE 1725 01:25:04 00:13:28 00:03:08 00:42:06 00:01:52 00:24:31
38 Chris Shaw 1963 GBR 1710 01:25:26 00:17:32 00:02:51 00:37:37 00:01:42 00:25:46
39 Paul Mccarthy 1963 IRL 1724 01:33:03 00:17:07 00:03:05 00:41:41 00:02:01 00:29:10
40 Luc Godderis 1959 BEL 1729 01:34:08 00:18:19 00:04:29 00:44:08 00:02:10 00:25:03
41 Werner Buri-Ritter 1959 SUI 1727 01:35:01 00:20:05 00:03:49 00:41:42 00:02:06 00:27:21
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Sarah Taylor/GBR. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Herwig Grabner/AUT, Andy Salmon/GBR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (1 lap)
Water temperature 18.3.0ºC. Air temperature 16.0ºC. Wetsuits allowed