Results: 2018 Glasgow ETU Triathlon European Championships | 60-64 Male AG Sprint
Strathclyde Country Park, North Lanarkshire, Glasgow, Great Britain • 11 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Chris Goulden 1957 GBR 1895 01:13:55 00:11:03 00:02:36 00:36:13 00:01:34 00:22:31
2 John Bruton 1958 IRL 1917 01:14:22 00:11:59 00:02:27 00:36:50 00:01:47 00:21:22
3 Alexander Graham Whyte 1958 GBR 1914 01:15:48 00:13:06 00:02:17 00:36:27 00:01:40 00:22:19
4 Raffaele Buonocore 1957 ITA 1921 01:16:05 00:12:00 00:02:25 00:37:45 00:01:44 00:22:12
5 Michel Darras 1957 FRA 1928 01:16:27 00:12:55 00:02:31 00:36:26 00:01:42 00:22:55
6 James Nowak 1956 GBR 1902 01:16:52 00:11:51 00:02:17 00:37:33 00:01:49 00:23:26
7 Graham Chapman 1956 GBR 1890 01:17:02 00:14:01 00:02:50 00:36:55 00:01:34 00:21:44
8 Simon Troop 1956 GBR 1911 01:17:02 00:13:06 00:02:46 00:36:43 00:01:49 00:22:40
9 Jeff Mowbray 1958 GBR 1901 01:17:12 00:13:27 00:02:42 00:37:53 00:01:46 00:21:26
10 Phil Hurr 1956 GBR 1897 01:17:49 00:16:39 00:02:34 00:36:20 00:01:22 00:20:55
11 Eddie Turnbull 1958 GBR 1912 01:18:48 00:14:01 00:03:07 00:37:52 00:01:49 00:22:02
12 Michael Mccann 1957 GBR 1900 01:19:17 00:15:29 00:02:46 00:36:54 00:01:50 00:22:20
13 Duncan Thomas 1958 GBR 1909 01:19:53 00:12:57 00:02:23 00:39:43 00:01:43 00:23:10
14 Stirling Farmer 1958 GBR 1894 01:20:00 00:14:28 00:03:03 00:38:13 00:01:41 00:22:36
15 Ian Richard Pugsley 1956 GBR 1904 01:20:31 00:14:04 00:02:46 00:38:26 00:01:44 00:23:33
16 James Dickinson 1956 GBR 1892 01:20:35 00:14:52 00:02:47 00:38:08 00:01:40 00:23:10
17 Bernard Stejskal 1958 AUT 1926 01:20:44 00:12:21 00:02:45 00:40:30 00:02:01 00:23:09
18 Tim Woodman 1956 GBR 1915 01:20:46 00:14:57 00:02:35 00:37:37 00:01:46 00:23:52
19 David Chandler 1956 GBR 1889 01:20:54 00:15:33 00:03:05 00:38:42 00:01:54 00:21:42
20 Alan Kerr 1957 GBR 1899 01:21:16 00:13:20 00:02:30 00:41:13 00:01:46 00:22:28
21 William Bunyan 1957 GBR 1888 01:21:42 00:15:26 00:03:13 00:37:53 00:01:58 00:23:13
22 Richard Stanhope 1957 GBR 1906 01:22:15 00:11:55 00:02:34 00:40:16 00:01:46 00:25:46
23 David Sutherland 1956 GBR 1908 01:22:26 00:12:27 00:02:34 00:40:19 00:01:49 00:25:19
24 Philip Threlfall 1958 GBR 1910 01:23:27 00:14:36 00:03:04 00:40:45 00:01:49 00:23:15
25 Peter Mclaughlin 1955 IRL 1919 01:23:46 00:14:54 00:02:26 00:40:26 00:01:41 00:24:19
26 Rob Pearson 1954 GBR 1903 01:24:04 00:17:00 00:03:11 00:39:10 00:01:50 00:22:55
27 James Howard Jeffrey 1954 GBR 1898 01:24:16 00:15:17 00:02:56 00:40:27 00:01:52 00:23:44
28 Walter Decombes 1955 BEL 1927 01:24:25 00:16:02 00:02:55 00:38:37 00:02:05 00:24:48
29 Alastair Stewart 1957 GBR 1907 01:24:43 00:19:50 00:02:57 00:37:38 00:01:38 00:22:41
30 Kevin Dunne 1957 GBR 1893 01:24:47 00:13:31 00:02:49 00:41:01 00:02:21 00:25:07
31 Simon Puttock 1958 GBR 1905 01:25:10 00:13:20 00:02:44 00:43:12 00:02:01 00:23:55
32 Keith Scott 1955 IRL 1920 01:25:16 00:13:22 00:02:35 00:40:42 00:02:06 00:26:33
33 Glen Hayes 1955 GBR 1896 01:26:03 00:14:09 00:02:43 00:40:35 00:01:51 00:26:47
34 Alfred Fridrik 1955 AUT 1924 01:26:31 00:15:32 00:03:04 00:40:11 00:01:43 00:26:03
35 Ron White 1954 GBR 1913 01:27:15 00:15:21 00:02:51 00:40:23 00:01:59 00:26:43
36 Ralf Wegener 1954 GER 1916 01:30:51 00:13:35 00:04:07 00:42:16 00:02:20 00:28:34
37 Michael Battersby 1958 GBR 1887 01:31:12 00:12:53 00:02:55 00:44:05 00:02:05 00:29:16
38 Ian Atherton 1954 GBR 1886 01:31:14 00:15:57 00:02:58 00:41:31 00:02:16 00:28:35
39 Harry Kraak 1955 NED 1922 01:34:28 00:16:55 00:03:51 00:44:39 00:02:20 00:26:46
40 Michael Covell 1954 GBR 1891 01:35:17 00:18:22 00:02:59 00:42:56 00:01:59 00:29:03
41 Gerard Van De Bovenkamp 1956 NED 1923 01:36:00 00:20:29 00:03:12 00:43:45 00:02:18 00:26:18
42 Rudolf Langer 1955 AUT 1925 01:43:42 00:19:03 00:03:51 00:49:53 00:03:12 00:27:45
DSQ Brian Geddis 1957 IRL 1918 DSQ 00:15:28 00:03:07 00:42:43 00:01:52 00:23:51
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Sarah Taylor/GBR. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Herwig Grabner/AUT, Andy Salmon/GBR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (1 lap)
Water temperature 18.3.0ºC. Air temperature 16.0ºC. Wetsuits allowed