Results: 2018 Gold Coast Commonwealth Games | Elite Women
Gold Coast, Queensland , Australia • 05 Apr, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Flora Duffy 1987 BER 1 00:56:50 00:09:10 00:00:36 00:29:37 00:00:31 00:16:56
2 Jessica Learmonth 1988 ENG 4 00:57:33 00:09:04 00:00:39 00:29:40 00:00:30 00:17:40
3 Joanna Brown 1992 CAN 5 00:57:38 00:09:48 00:00:37 00:30:12 00:00:30 00:16:31
4 Vicky Holland 1986 ENG 12 00:57:42 00:09:47 00:00:37 00:30:11 00:00:33 00:16:34
5 Ashleigh Gentle 1991 AUS 2 00:58:08 00:09:48 00:00:35 00:30:13 00:00:28 00:17:04
6 Sophie Coldwell 1995 ENG 9 00:58:19 00:09:17 00:00:35 00:30:44 00:00:26 00:17:17
7 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 11 00:58:31 00:09:46 00:00:34 00:30:15 00:00:27 00:17:29
8 Non Stanford 1989 WAL 8 00:58:45 00:09:50 00:00:37 00:30:09 00:00:30 00:17:39
9 Gillian Backhouse 1991 AUS 7 00:58:54 00:09:34 00:00:36 00:30:25 00:00:27 00:17:52
10 Rebecca Spence 1988 NZL 16 00:59:12 00:09:46 00:00:38 00:30:13 00:00:28 00:18:07
11 Charlotte McShane 1990 AUS 6 00:59:20 00:09:47 00:00:36 00:30:13 00:00:26 00:18:18
12 Beth Potter 1991 SCO 17 00:59:50 00:09:50 00:00:37 00:31:28 00:00:31 00:17:24
13 Andrea Hewitt 1982 NZL 3 01:00:48 00:09:59 00:00:37 00:31:16 00:00:29 00:18:27
14 Dominika Jamnicky 1992 CAN 14 01:01:08 00:09:57 00:00:38 00:31:18 00:00:29 00:18:46
15 Gillian Sanders 1981 RSA 10 01:03:06 00:10:01 00:00:39 00:33:04 00:00:29 00:18:53
16 Erica Hawley 1998 BER 19 01:03:14 00:10:04 00:00:36 00:33:03 00:00:31 00:19:00
17 Desirae Ridenour 1999 CAN 18 01:03:46 00:10:04 00:00:35 00:32:24 00:00:27 00:20:16
18 Simone Ackermann 1990 RSA 15 01:05:53 00:09:46 00:00:39 00:34:53 00:00:30 00:20:05
19 Jennifer Newbery 1992 IMN 26 01:07:18 00:11:08 00:00:42 00:33:28 00:00:27 00:21:33
20 Rachel James 1984 PNG 25 01:10:20 00:11:38 00:00:46 00:34:48 00:00:38 00:22:30
21 Jenna Ross 1986 TTO 22 01:10:25 00:12:43 00:00:48 00:34:46 00:00:31 00:21:37
22 Llori Sharpe 2000 JAM 20 01:11:58 00:11:45 00:00:51 00:36:39 00:00:37 00:22:06
23 Hanifa Said 1994 KEN 24 01:15:18 00:14:28 00:00:45 00:36:15 00:00:46 00:23:04
24 Chen Yin Yang 1992 MAS 21 01:16:13 00:11:28 00:00:46 00:38:41 00:00:41 00:24:57
Program notes:

Technical Delegate: Shanelle Barrett/NZL
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (2 laps).
Water temperature 24.1ºC. Air temperature 26.5ºC. Wetsuits not allowed.