Results: 2018 Hong Kong ASTC Sprint Triathlon Asian Cup | Elite Men
Hong Kong, Lantau, Hong Kong • 21 Oct, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Takanori Sugihara 1994 JPN 23 00:59:06 00:09:32 00:01:25 00:28:59 00:00:51 00:18:18
2 Cheung Sing Nicholas Tsang 2000 HKG 34 00:59:27 00:09:38 00:01:21 00:29:08 00:00:54 00:18:24
3 Chi Zhang 2000 CHN 38 00:59:31 00:09:34 00:01:19 00:29:13 00:00:58 00:18:25
4 Yuki Abe 1993 JPN 20 00:59:40 00:09:43 00:01:23 00:28:57 00:01:00 00:18:35
5 Emil Deleuran Hansen 1997 DEN 26 01:00:00 00:09:46 00:01:30 00:30:44 00:00:49 00:17:08
6 Per Wangel 1991 SWE 39 01:00:08 00:09:44 00:01:26 00:30:49 00:00:54 00:17:13
7 Tzu I Pan 2000 TPE 65 01:00:21 00:09:28 00:01:17 00:29:23 00:01:04 00:19:07
8 Mingxu Li 1998 CHN 11 01:00:26 00:09:37 00:01:24 00:31:05 00:00:51 00:17:26
9 Gyuseo Choi 1994 KOR 63 01:00:35 00:09:51 00:01:31 00:30:41 00:00:58 00:17:32
10 Christian Wilson 1996 AUS 28 01:00:50 00:09:39 00:01:26 00:30:58 00:00:52 00:17:53
11 Michael Lam 1997 HKG 35 01:00:53 00:09:50 00:01:31 00:30:40 00:00:51 00:17:59
12 Dan Mcintosh 1984 POL 42 01:00:56 00:10:25 00:01:17 00:31:19 00:00:54 00:17:00
13 Wei Kai Wang 1994 TPE 37 01:01:01 00:09:39 00:01:30 00:30:58 00:00:56 00:17:55
14 Soung Geun Sin 1991 KOR 47 01:01:16 00:09:48 00:01:32 00:30:41 00:00:55 00:18:19
15 Junjie Fan 2001 CHN 62 01:01:26 00:09:34 00:01:23 00:31:12 00:00:58 00:18:18
16 Semen Pivovarov 1997 KAZ 31 01:01:40 00:09:45 00:01:29 00:30:50 00:01:03 00:18:31
17 Shing Him Yu 1999 HKG 30 01:01:47 00:09:34 00:01:20 00:31:09 00:00:55 00:18:47
18 Robin Elg 2002 HKG 59 01:02:03 00:09:47 00:01:21 00:30:52 00:00:51 00:19:10
19 Yifan Wang 1998 CHN 43 01:02:04 00:09:57 00:01:28 00:30:38 00:00:55 00:19:03
20 Harry Jones 1992 AUS 72 01:02:13 00:09:56 00:01:25 00:30:43 00:00:56 00:19:11
21 Tianqi Sha 1999 CHN 46 01:02:18 00:09:50 00:01:32 00:30:46 00:00:53 00:19:15
22 Chin Wa Wong 2000 MAC 68 01:02:32 00:09:50 00:01:27 00:30:50 00:01:05 00:19:17
23 Toshiki Sakakibara 1994 JPN 60 01:02:46 00:09:22 00:01:18 00:31:29 00:00:57 00:19:38
24 Juan Carlos Abad 1998 PHI 57 01:02:56 00:09:41 00:01:34 00:30:56 00:01:15 00:19:29
25 Philip Sato 2000 HKG 48 01:03:01 00:10:00 00:01:26 00:30:40 00:00:54 00:19:59
26 Man Kit Chao 1995 MAC 61 01:03:12 00:09:48 00:01:31 00:30:47 00:00:58 00:20:06
27 Yuuki Oketani 1988 JPN 25 01:03:26 00:09:36 00:01:23 00:31:06 00:00:54 00:20:25
28 Tsz To Wong 1998 HKG 16 01:03:29 00:09:34 00:01:24 00:31:04 00:00:51 00:20:33
29 Jung Ki Kim 1995 KOR 32 01:03:42 00:09:46 00:01:21 00:28:59 00:01:01 00:22:34
30 Daryn Konysbayev 1999 KAZ 29 01:03:43 00:10:24 00:01:24 00:33:17 00:00:59 00:17:37
31 Kwang Hoon Lee 1995 KOR 36 01:04:16 00:09:34 00:01:21 00:31:07 00:00:48 00:21:23
32 Tsz Ho Li 2001 HKG 58 01:04:38 00:10:04 00:01:28 00:31:32 00:00:59 00:20:33
33 Alexandr Avtushko 1989 KAZ 55 01:05:08 00:10:01 00:01:29 00:31:33 00:01:04 00:20:58
34 Huajian Sui 1999 CHN 56 01:05:33 00:09:38 00:01:24 00:34:01 00:00:53 00:19:34
35 Rogerio Jose Carreira Chiu 1979 MAC 50 01:05:53 00:10:34 00:01:30 00:32:58 00:00:56 00:19:52
36 Mark Hosana 1991 PHI 44 01:06:06 00:10:35 00:01:25 00:33:05 00:00:57 00:20:02
37 Kurt Wesley 1997 AUS 10 01:06:22 00:09:26 00:01:15 00:29:13 00:00:49 00:25:37
38 Li Rong, Luke Chua 2001 SGP 69 01:06:57 00:09:58 00:01:26 00:33:39 00:00:57 00:20:56
39 Amarsanaa Ganbaatar 2002 MGL 53 01:07:48 00:10:22 00:01:31 00:34:26 00:01:20 00:20:07
40 Sabyrzhan Kosak 1994 KAZ 52 01:08:04 00:10:58 00:01:38 00:35:17 00:00:50 00:19:19
41 Kuan Chih Huang 2001 TPE 67 01:08:24 00:10:02 00:01:30 00:31:34 00:01:00 00:24:16
42 Chi Seak Chong 1981 MAC 54 01:08:53 00:11:53 00:01:21 00:34:42 00:00:58 00:19:58
43 Wai Ip Cheang 1999 MAC 70 01:12:04 00:12:11 00:01:18 00:34:32 00:01:18 00:22:42
44 Chi Chong Wu 1988 MAC 51 01:12:58 00:12:06 00:01:24 00:34:26 00:01:02 00:23:58
LAP Lap Chon Ku 1986 MAC 49 LAP 00:12:15 00:13:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ka Koi Chan 1992 MAC 66 LAP 00:11:54 00:13:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Yiu Fung Ng 2000 MAC 73 LAP 00:12:07 00:13:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Luke Burns 1998 AUS 1 DSQ 00:05:22 00:05:45 00:28:53 00:00:48 00:14:32
DSQ Oscar Coggins 1999 HKG 2 DSQ 00:09:34 00:01:25 00:29:00 00:00:48 00:15:08
DSQ Nicholas Free 1998 AUS 3 DSQ 00:09:43 00:01:21 00:28:55 00:00:49 00:15:21
DSQ Genta Uchida 1997 JPN 4 DSQ 00:09:27 00:01:20 00:29:17 00:00:45 00:14:54
DSQ Collin Chartier 1993 USA 5 DSQ 00:09:32 00:01:20 00:29:05 00:00:48 00:14:52
DSQ Min Ho Heo 1990 KOR 6 DSQ 00:09:25 00:01:17 00:29:12 00:00:45 00:15:11
DSQ Linus Stimmel 1996 GER 7 DSQ 00:09:06 00:01:19 00:29:40 00:00:49 00:15:36
DSQ Koki Yamamoto 1996 JPN 8 DSQ 00:09:21 00:01:13 00:29:28 00:00:45 00:15:41
DSQ Kenji Nener 1993 ITU 9 DSQ 00:09:23 00:01:16 00:29:18 00:00:45 00:14:41
DSQ Gordon Benson 1994 GBR 14 DSQ 00:09:28 00:01:24 00:29:08 00:00:51 00:15:29
DSQ Taishi Furuyama 1995 JPN 15 DSQ 00:09:29 00:01:16 00:29:14 00:00:51 00:15:32
DSQ Matthew Roberts 1996 AUS 17 DSQ 00:09:00 00:01:14 00:29:42 00:00:47 00:15:03
DSQ Jason Tai Long Ng 2000 HKG 18 DSQ 00:09:29 00:01:16 00:29:16 00:00:50 00:15:30
DSQ Emil Holm 1996 DEN 19 DSQ 00:09:28 00:01:15 00:29:14 00:00:49 00:14:45
DSQ Henrik Klemmesen 1993 DEN 21 DSQ 00:09:29 00:01:24 00:29:09 00:00:51 00:14:55
DSQ Chen Liu 1992 CHN 22 DSQ 00:09:30 00:01:17 00:29:13 00:00:56 00:16:46
DSQ James Tan 1997 HKG 24 DSQ 00:09:33 00:01:16 00:29:13 00:00:52 00:15:35
DSQ Ji Hong Lee 1992 KOR 27 DSQ 00:09:28 00:01:16 00:29:23 00:00:54 00:15:48
DSQ Christopher Mintern 1994 IRL 40 DSQ 00:09:26 00:01:16 00:29:21 00:00:51 00:15:20
DSQ Peer Sönksen 1998 GER 41 DSQ 00:09:41 00:01:24 00:28:59 00:00:51 00:16:07
DSQ Chase Mcqueen 1998 USA 45 DSQ 00:08:56 00:01:18 00:29:46 00:00:49 00:16:07
DSQ Jack Heneberry 2001 IRL 64 DSQ 00:09:56 00:01:36 00:35:57 00:01:02 00:20:12
DNF Ryotaro Otani 1990 JPN 12 DNF 00:09:43 00:01:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Adele Cheah/MAS. Head Referee: Alan Ma/MAC. Competition Jury: Adele Cheah/MAS, Fenella Ng/HKG, Ruth Hunt/HKG.
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20km (4 laps), Run 5km (2 laps)
Water temperature 25.9ºC. Air Temperature 24ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #29 Konysbayev/KAZ, #37 Wang/TPE, #53 Ganbaatar/MGL and #59 Elg/HKG served 10 seconds penalty during the run segment.
Athlete #42 Mcintosh/POL served a 10 seconds penalty at the swim start.
Athlete #64 Heneberry/IRL was disqualified for not serving a time penalty.
Athletes #1 Burns/AUS, #2 Coggins/HKG, #3 Free/AUS, #4 Uchida/JPN, #5 Chartier/USA, #6 Heo/KOR, #7 Stimmel/GER, #8 Yamamoto/JPN, #9 Nener/ITU, #14 Benson/GBR, #15 Furuyama/JPN, #17 Roberts/AUS, #18 Ng/HKG, #19 Holm/DEN, #21 Klemmesen/DEN, #22 Liu/CHN, #24 Tan/HKG, #27 Lee/KOR, #40 Mintern/IRL, #41 Sönksen/GER and #45 Mcqueen/USA were disqualified for short-cutting the run course.