Results: 2018 Hong Kong ASTC Sprint Triathlon Asian Cup | Elite Women
Hong Kong, Lantau, Hong Kong China • 21 Oct, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Zsófia Kovács 1988 HUN 81 01:02:52 00:10:11 00:01:43 00:32:01 00:00:52 00:18:04
2 Joanne Miller 1998 AUS 92 01:03:18 00:10:14 00:01:50 00:31:49 00:00:51 00:18:32
3 Alberte Kjær Pedersen 1998 DEN 98 01:03:26 00:10:06 00:01:42 00:32:03 00:00:52 00:18:42
4 Yun-Jung Jang 1988 KOR 87 01:03:36 00:10:02 00:01:48 00:32:07 00:00:58 00:18:39
5 Sophie Corbidge 1991 NZL 85 01:04:03 00:10:07 00:01:47 00:32:00 00:00:53 00:19:15
6 Emy Legault 1996 CAN 84 01:04:10 00:10:09 00:01:43 00:32:03 00:00:52 00:19:20
7 Misaki Kago 1996 JPN 94 01:04:27 00:10:14 00:01:48 00:31:53 00:00:58 00:19:32
8 Simone Ackermann 1990 RSA 93 01:04:59 00:10:08 00:01:47 00:32:01 00:00:57 00:20:04
9 Anne Holm 1999 DEN 100 01:05:02 00:10:05 00:01:42 00:32:05 00:00:55 00:20:14
10 Brittany Dutton 1997 AUS 95 01:05:06 00:10:10 00:01:43 00:32:01 00:00:58 00:20:12
11 Carolyn Hayes 1988 IRL 115 01:05:08 00:10:32 00:01:51 00:33:33 00:00:52 00:18:17
12 Arina Shulgina 1991 ITU 86 01:05:54 00:10:40 00:02:00 00:33:21 00:01:00 00:18:51
13 Gyuri Kim 1998 KOR 90 01:06:09 00:10:40 00:01:56 00:33:22 00:00:56 00:19:12
14 Cha Hee Pyeon 1999 KOR 106 01:06:10 00:12:13 00:00:21 00:33:33 00:01:01 00:19:01
15 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 83 01:06:46 00:10:35 00:01:40 00:33:42 00:00:58 00:19:49
16 Jeanine Kocken 1996 NED 107 01:06:52 00:10:42 00:01:58 00:33:25 00:01:08 00:19:37
17 Long Hoi 1984 MAC 82 01:06:54 00:10:38 00:01:43 00:33:42 00:00:58 00:19:51
18 Naomi Takamine 1986 JPN 88 01:07:15 00:10:41 00:01:52 00:33:28 00:00:59 00:20:13
19 Weiyao Guo 1998 CHN 105 01:07:26 00:10:30 00:01:52 00:33:41 00:01:04 00:20:16
20 Ji Yeon Kim 1990 KOR 89 01:07:28 00:10:15 00:01:47 00:33:54 00:00:56 00:20:34
21 Hailey Mason 1998 AUS 114 01:07:42 00:10:39 00:01:49 00:33:34 00:01:01 00:20:37
22 Bailee Brown 2000 HKG 101 01:07:56 00:10:26 00:01:50 00:33:44 00:01:01 00:20:53
23 Natasha Bowyer 1994 NZL 102 01:08:23 00:10:10 00:01:52 00:33:56 00:00:57 00:21:25
24 Ji Eun Jung 1997 KOR 96 01:08:55 00:10:14 00:01:49 00:33:56 00:01:03 00:21:51
25 Sophia Saller 1994 GER 97 01:09:10 00:10:40 00:01:50 00:33:34 00:01:01 00:22:03
26 Ailbhe Carroll 1991 IRL 109 01:09:18 00:10:13 00:01:55 00:33:57 00:01:04 00:22:07
27 Wing To Cho 2001 HKG 110 01:09:23 00:10:33 00:01:47 00:33:44 00:01:02 00:22:16
28 Ma. Claire Adorna 1993 PHI 103 01:09:28 00:10:38 00:01:57 00:33:34 00:01:09 00:22:09
29 Milan Agnew 1999 AUS 104 01:11:21 00:10:54 00:01:50 00:36:08 00:01:01 00:21:26
30 Yi-Hui Liu 1992 TPE 108 01:11:36 00:10:57 00:01:50 00:36:09 00:01:03 00:21:35
31 Sarah Short 1995 AUS 112 01:11:54 00:11:56 00:01:54 00:36:34 00:01:11 00:20:18
32 Chia Yu Liu 2002 TPE 113 01:13:06 00:10:14 00:02:03 00:36:42 00:01:06 00:22:59
33 Hui-Ming Chaung 2000 TPE 116 01:14:13 00:10:44 00:02:00 00:37:09 00:01:16 00:23:01
34 Millie Himmelberg 2000 AUS 118 01:14:24 00:10:33 00:02:03 00:36:25 00:01:23 00:23:58
35 Yurina Kawasaki 1986 JPN 91 01:14:49 00:10:37 00:01:55 00:36:31 00:01:08 00:24:36
36 Zhiyun Lin 1986 SGP 117 01:19:59 00:12:30 00:02:19 00:38:23 00:01:41 00:25:04
37 Anastassiya Avtushko 1997 KAZ 111 01:23:37 00:11:55 00:01:58 00:40:28 00:01:19 00:27:54
DNF Sarika Nakayama 2000 JPN 99 DNF 00:10:17 00:01:52 00:33:59 00:01:15 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Adele Cheah/MAS. Head Referee: Alan Ma/MAC. Competition Jury: Adele Cheah/MAS, Fenella Ng/HKG, Ruth Hunt/HKG.
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20km (4 laps), Run 5km (2 laps)
Water temperature 25.9ºC. Air Temperature 24ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #111 Avtushko/KAZ and #116 Chaung/TPE served 10 seconds penalty during the run segment.