Results: 2018 Ibiza ETU Duathlon European Championships | 65-69 Male AG Sprint
Ibiza, Spain • 20 Oct, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Francisco Morales Tornel 1952 ESP 1352 01:04:43 00:19:28 00:00:57 00:31:49 00:00:00 00:12:28
2 John Peacock 1953 GBR 1366 01:06:02 00:20:37 00:01:11 00:31:36 00:00:00 00:12:37
3 Serafin Torres Terresano 1949 ESP 1354 01:06:45 00:20:39 00:00:58 00:32:42 00:00:00 00:12:25
4 Fernando Pombo 1951 POR 1373 01:07:08 00:20:06 00:01:06 00:33:00 00:00:00 00:12:54
5 Derek Bardsley 1951 GBR 1356 01:07:36 00:21:58 00:01:32 00:29:52 00:00:00 00:14:12
6 Graham Le Good 1952 GBR 1361 01:08:14 00:20:54 00:01:25 00:33:06 00:00:00 00:12:47
7 Robert Wheatley 1953 GBR 1370 01:09:03 00:22:12 00:01:39 00:31:25 00:00:00 00:13:46
8 Dirk Covent 1953 BEL 1374 01:10:27 00:21:49 00:01:20 00:33:11 00:00:00 00:14:06
9 John Godfrey 1950 GBR 1360 01:10:28 00:21:45 00:01:23 00:32:51 00:00:00 00:14:28
10 Geoff Towers 1950 GBR 1368 01:10:59 00:22:43 00:01:04 00:33:14 00:00:00 00:13:56
11 Raymond O'Grady 1949 GBR 1365 01:12:41 00:22:36 00:01:53 00:34:15 00:00:00 00:13:55
12 Reinhard Eichner 1949 GER 1372 01:13:05 00:23:34 00:01:42 00:32:50 00:00:00 00:14:58
13 Terry Brown 1952 GBR 1357 01:13:25 00:22:35 00:01:33 00:34:52 00:00:00 00:14:24
14 Douglas Cowie 1953 GBR 1359 01:13:54 00:23:33 00:01:01 00:32:32 00:00:00 00:16:46
15 Pedro Sabalete Recuero 1952 ESP 1353 01:14:13 00:22:31 00:01:34 00:34:54 00:00:00 00:15:12
16 Paul Turner 1953 GBR 1369 01:14:39 00:24:43 00:01:02 00:33:11 00:00:00 00:15:42
17 Ron Skilling 1952 GBR 1367 01:14:53 00:23:04 00:01:12 00:35:08 00:00:00 00:15:28
18 Eric Winstone 1951 GBR 1371 01:14:58 00:22:36 00:01:35 00:36:31 00:00:00 00:14:15
19 Frank Mcmahon 1950 GBR 1363 01:15:34 00:23:42 00:01:30 00:35:36 00:00:00 00:14:44
20 Michael Cook 1952 GBR 1358 01:16:03 00:25:12 00:01:25 00:33:59 00:00:00 00:15:26
21 Stephen Linden 1952 GBR 1362 01:18:31 00:26:20 00:01:30 00:33:57 00:00:00 00:16:43
22 Trefor Morgan 1951 GBR 1364 01:30:27 00:31:04 00:01:53 00:37:45 00:00:00 00:19:43
Program notes:

Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN. Head Referee: John Petrides/GBR.
Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Amancio del Castillo/ESP, Martin Breedjik /NED.
Distances: Run1 5km (2 laps), Bike 20km (4 laps), Run2 2.5km (1 lap)
Air temperature 24.5⁰C.