Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Giulio Molinari 1988 ITA 3 02:51:35 00:24:41 00:03:13 01:04:00 00:02:18 01:17:21
2 Miki Taagholt 1994 DEN 8 02:52:16 00:24:29 00:02:59 01:06:25 00:02:30 01:15:52
3 Albert Moreno Molins 1990 ESP 23 02:52:25 00:26:45 00:03:06 01:07:56 00:02:28 01:12:09
4 Jaroslav Kovacic 1984 SLO 4 02:52:53 00:25:12 00:02:49 01:06:25 00:02:35 01:15:49
5 George Goodwin 1996 GBR 17 02:53:13 00:26:03 00:03:03 01:07:59 00:02:35 01:13:31
6 Thomas Davis 1995 GBR 19 02:56:56 00:24:28 00:02:52 01:10:01 00:02:23 01:17:11
7 Sergiy Kurochkin 1988 UKR 14 02:57:08 00:24:35 00:03:02 01:11:59 00:02:25 01:15:06
8 Aliaksandr Vasilevich 1986 BLR 1 02:57:47 00:25:14 00:03:11 01:08:48 00:02:27 01:18:04
9 Oskar Djärv 1990 SWE 11 02:58:26 00:25:20 00:03:04 01:08:34 00:02:16 01:19:11
10 João Francisco Ferreira 1993 POR 6 03:01:03 00:26:45 00:02:49 01:11:25 00:02:37 01:17:25
11 Nicholas Ward Munoz 1981 DEN 22 03:02:25 00:29:42 00:03:13 01:09:06 00:02:56 01:17:27
12 Thomas Navarro 1994 FRA 12 03:02:53 00:31:26 00:03:23 01:05:24 00:02:23 01:20:14
13 Cristóbal Dios Ríos 1991 ESP 9 03:03:43 00:28:40 00:03:10 01:09:54 00:03:04 01:18:52
14 Jure Majdič 1983 SLO 7 03:05:01 00:25:26 00:03:20 01:11:25 00:02:27 01:22:21
15 Alexandre Blain 1981 FRA 16 03:07:38 00:32:16 00:03:12 01:06:22 00:02:45 01:23:02
16 Robert-Zsolt Budai 1983 ROU 20 03:11:36 00:28:37 00:03:11 01:11:34 00:02:54 01:25:18
17 Romain Garcin 1989 FRA 21 03:12:34 00:32:36 00:03:48 01:13:22 00:03:13 01:19:32
DNF Viktor Zyemtsev 1973 UKR 2 DNF 00:27:27 00:02:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Hannes Wolpert 1991 GER 15 DNF 00:27:26 00:03:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Vicente Sánchez/ESP. Head Referee: Dirk Bogaert/BEL.
Competition Jury: Vicente Sánchez/ESP, Renato Bertrandi/ITA, Alicia García/ESP
Distances: Swim 1900m (1 lap), Bike 45.6km (Connection plus 1 lap of 41.2km plus connection), Run 21.2km (4 laps).
Water temperature: 21.2 ºC Air temperature 18º C
Wetsuits allowed.
Race start was delayed due to weather conditions. The bike course was shortened due to delayed start.
Athletes #2 Zyemtsev/UKR, #14 Kurochkin/UKR, #15 Wolpert/GER, #21 Garcin and # 22 Ward Muñoz served a 30 seconds penalty at the swim start.