Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Will Russell 1990 GBR 6138 03:07:17 00:28:58 00:03:55 01:14:21 00:02:37 01:17:24
2 Mikel Mugica Bikuña 1989 ESP 6120 03:09:37 00:28:26 00:03:25 01:14:22 00:02:45 01:20:38
3 Emanuele Faraco 1991 ITA 6146 03:11:51 00:27:11 00:03:04 01:14:29 00:03:26 01:23:39
4 Robert Flack 1989 GBR 6131 03:14:05 00:28:30 00:03:25 01:14:21 00:03:04 01:24:44
5 Stanley Gruncell 1990 GBR 6132 03:14:27 00:30:13 00:03:50 01:17:25 00:02:34 01:20:23
6 Jack Skelton 1990 GBR 6139 03:16:08 00:30:56 00:04:00 01:13:08 00:02:31 01:25:32
7 Jose Ignacio Dominguez Martinez 1990 ESP 6115 03:18:05 00:28:32 00:03:50 01:18:55 00:02:55 01:23:50
8 Juan Carlos Diez Gonzalez 1989 ESP 6114 03:18:40 00:31:40 00:04:11 01:12:03 00:02:45 01:27:58
9 Mike Huckle 1989 GBR 6133 03:19:44 00:31:16 00:04:34 01:15:14 00:03:49 01:24:49
10 George Steele 1992 GBR 6141 03:21:42 00:33:51 00:04:05 01:16:19 00:02:21 01:25:05
11 Euan Davies 1992 GBR 6129 03:25:26 00:32:55 00:04:06 01:14:06 00:02:57 01:30:20
12 Tom Walker 1990 GBR 6142 03:25:33 00:31:44 00:04:13 01:13:16 00:02:15 01:34:02
13 Rafael Reyes Martinez 1993 ESP 6125 03:26:55 00:31:41 00:04:18 01:16:53 00:03:23 01:30:39
14 Steffan Owens 1992 GBR 6137 03:27:32 00:33:19 00:04:45 01:17:03 00:04:01 01:28:22
15 Dirk Richters 1989 GER 6145 03:27:38 00:34:35 00:04:20 01:19:23 00:03:12 01:26:06
16 Antonio Moralejo Nodal 1992 ESP 6119 03:27:43 00:31:27 00:05:04 01:19:12 00:03:18 01:28:41
17 Scott Findlay 1992 GBR 6130 03:28:01 00:29:46 00:03:32 01:17:37 00:03:12 01:33:52
18 Pierpaolo Lena 1991 ITA 6148 03:29:06 00:31:30 00:04:58 01:21:07 00:02:53 01:28:37
19 Joshua Leak 1992 GBR 6134 03:30:09 00:33:52 00:03:50 01:13:09 00:03:17 01:35:59
20 Fabian Najarro Smith 1989 ESP 6121 03:30:26 00:31:32 00:05:06 01:18:26 00:03:00 01:32:20
21 Allan Manuguerra 1990 FRA 6127 03:33:19 00:28:31 00:04:57 01:26:17 00:02:36 01:30:55
22 Christopher Locke 1990 GBR 6135 03:35:26 00:36:23 00:04:32 01:15:25 00:03:46 01:35:19
23 Marcos Laguna Corredor 1990 ESP 6116 03:39:13 00:34:20 00:05:25 01:21:02 00:03:00 01:35:25
24 Igor Gregorio López Cade 1990 ESP 6117 03:41:23 00:37:04 00:06:26 01:22:15 00:04:07 01:31:30
25 Cesar Benitez Perea 1991 ESP 6113 03:43:52 00:35:22 00:06:28 01:22:00 00:03:40 01:36:20
26 Simon Arnold 1993 GBR 6128 03:45:09 00:37:32 00:06:19 01:12:04 00:02:39 01:46:04
27 Antonio Quetglas Serra 1993 ESP 6124 03:47:30 00:34:14 00:04:41 01:21:10 00:03:52 01:43:32
28 Ruben Barragan Castellanos 1989 ESP 6112 03:48:25 00:34:58 00:05:37 01:21:21 00:03:25 01:43:02
29 Gonzalo Pascual Molero 1990 ESP 6122 03:54:00 00:41:46 00:07:05 01:22:26 00:05:01 01:37:41
30 Robert Williams 1989 GBR 6144 03:59:19 00:34:32 00:05:31 01:24:49 00:03:39 01:50:46
31 Gioele Volpe 1993 ITA 6149 04:05:11 00:38:53 00:06:00 01:25:12 00:04:00 01:51:04
32 Andres Martinez 1990 GBR 6136 04:07:47 00:39:21 00:07:57 01:28:56 00:08:30 01:43:01
DNF Ben Smith 1993 GBR 6140 DNF 00:31:20 00:04:02 01:13:01 00:02:57 00:00:00
DNF Ramiro Ruiz Mendiguren 1993 ESP 6126 DNF 00:31:40 00:05:06 01:20:16 00:02:49 00:00:00
DNF Borja Plaza Medrano 1990 ESP 6123 DNF 00:29:54 00:04:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Vicente Sánchez/ESP. Head Referee: Dirk Bogaert/BEL.
Competition Jury: Vicente Sánchez/ESP, Renato Bertrandi/ITA, Alicia García/ESP
Distances: Swim 1900m (1 lap), Bike 45.6km (Connection plus 1 lap of 41.2km plus connection), Run 21.2km (4 laps).
Water temperature: 21.2 ºC Air temperature 18º C
Wetsuits allowed.
Race start was delayed due to weather conditions. The bike course was shortened due to delayed start.