Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Rosemary Haddock 1986 GBR 6502 03:36:57 00:35:31 00:05:16 01:24:03 00:03:25 01:28:39
2 Neus Vidal Puchades 1985 ESP 6496 03:39:20 00:32:58 00:03:56 01:21:52 00:03:22 01:37:10
3 Cora Borrell Sala 1986 ESP 6493 03:42:00 00:38:33 00:04:16 01:18:26 00:03:43 01:37:01
4 Leanne Thompson 1985 GBR 6514 03:43:45 00:33:19 00:04:47 01:21:00 00:03:05 01:41:33
5 Judit Zaragoza Rodriguez 1985 ESP 6497 03:45:51 00:33:11 00:03:57 01:21:56 00:04:34 01:42:11
6 Emily Cochrane 1988 GBR 6500 03:46:08 00:38:03 00:05:00 01:23:47 00:03:34 01:35:43
7 Indre Barkute 1987 LTU 6518 03:46:46 00:33:25 00:06:16 01:28:02 00:04:27 01:34:34
8 Elinor East 1984 GBR 6501 03:50:22 00:40:22 00:05:12 01:23:16 00:04:08 01:37:22
9 Claire Pepper 1986 GBR 6511 03:52:33 00:36:57 00:05:04 01:24:25 00:03:40 01:42:25
10 Soraya Merrylees 1988 GBR 6508 03:53:22 00:33:50 00:05:40 01:25:22 00:03:42 01:44:46
11 Mollie Pearse 1986 GBR 6510 03:54:14 00:33:20 00:05:31 01:27:34 00:04:48 01:43:00
12 Yolanda Bejarano Alcaide 1986 ESP 6492 03:57:15 00:40:36 00:04:26 01:26:31 00:04:15 01:41:27
13 Rocio Escudero Sanchez 1988 ESP 6494 04:00:25 00:35:00 00:05:43 01:29:07 00:05:03 01:45:32
14 Gemma Hughes 1985 GBR 6505 04:04:33 00:37:46 00:04:41 01:26:49 00:03:52 01:51:25
15 Ela Stachow 1987 GBR 6513 04:05:02 00:42:02 00:05:19 01:29:00 00:03:53 01:44:48
16 Imogen Harvey 1984 GBR 6503 04:05:18 00:38:42 00:04:54 01:28:33 00:04:51 01:48:18
17 Katy O'Neill 1987 GBR 6509 04:09:55 00:38:17 00:04:45 01:29:47 00:04:22 01:52:44
18 Amy Hinton 1984 GBR 6504 04:12:07 00:43:54 00:05:42 01:25:35 00:04:28 01:52:28
19 Vikki Aust 1985 GBR 6499 04:13:47 00:34:42 00:07:09 01:37:28 00:04:55 01:49:33
20 Pilvi Mannerkorpi 1986 FIN 6498 04:14:21 00:38:56 00:05:27 01:28:09 00:03:24 01:58:25
21 Dana Vilistere 1984 GBR 6516 04:14:53 00:40:14 00:05:27 01:27:15 00:06:49 01:55:08
22 Louise Plevin 1985 GBR 6512 04:25:59 00:36:58 00:06:00 01:36:15 00:04:35 02:02:11
DNF Chantal Lipscombe 1986 GBR 6506 DNF 00:44:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Vicente Sánchez/ESP. Head Referee: Dirk Bogaert/BEL.
Competition Jury: Vicente Sánchez/ESP, Renato Bertrandi/ITA, Alicia García/ESP
Distances: Swim 1900m (1 lap), Bike 45.6km (Connection plus 1 lap of 41.2km plus connection), Run 21.2km (4 laps).
Water temperature: 21.2 ºC Air temperature 18º C
Wetsuits allowed.
Race start was delayed due to weather conditions. The bike course was shortened due to delayed start.