Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Deborah Coyle 1975 GBR 6558 03:30:59 00:30:44 00:03:51 01:18:11 00:02:19 01:35:52
2 Beth Wilmot 1977 GBR 6575 03:35:04 00:33:07 00:03:47 01:21:07 00:02:48 01:34:12
3 Samantha Lake 1978 GBR 6569 03:43:37 00:30:22 00:04:57 01:32:31 00:03:32 01:32:13
4 Claire Powell 1976 GBR 6573 03:46:02 00:37:14 00:04:45 01:19:46 00:03:16 01:40:59
5 Louise Gubb 1975 GBR 6563 03:48:42 00:34:43 00:04:31 01:24:16 00:03:28 01:41:42
6 Eva Ribalta Ferrer 1974 ESP 6552 03:48:55 00:40:37 00:04:00 01:26:20 00:02:47 01:35:08
7 Linda Blakely 1974 GBR 6556 03:50:07 00:33:16 00:04:59 00:00:00 00:00:00 01:45:40
8 Catalina Villalonga Llufriu 1975 ESP 6553 03:50:08 00:32:59 00:05:19 01:22:55 00:03:28 01:45:26
9 Georgie Crawshaw 1977 GBR 6559 03:53:03 00:35:28 00:04:48 01:28:22 00:03:17 01:41:06
10 Christel Martinez 1974 FRA 6554 03:53:53 00:35:06 00:05:53 01:23:01 00:04:09 01:45:42
11 Adelaida Cabo Pavia 1977 ESP 6551 03:55:47 00:38:21 00:06:04 01:22:59 00:04:01 01:44:22
12 Beate Lærum Berg 1976 NOR 6578 03:55:57 00:41:03 00:05:16 01:25:38 00:03:12 01:40:48
13 Nicole Clarke 1975 GBR 6557 03:56:17 00:34:01 00:04:56 01:27:55 00:03:29 01:45:56
14 Helen Watts 1976 FRA 6555 03:56:33 00:36:25 00:04:44 01:26:50 00:03:38 01:44:56
15 Lucy Hurn 1977 GBR 6566 03:59:57 00:41:53 00:06:26 01:26:28 00:04:54 01:40:16
16 Gillian Hopkins 1977 GBR 6565 04:00:44 00:36:13 00:04:54 01:26:23 00:04:23 01:48:51
17 Sarah Spruytenburg 1976 GBR 6574 04:02:15 00:40:44 00:06:08 01:27:44 00:05:00 01:42:39
18 Elizabeth Mayon White 1976 GBR 6570 04:04:43 00:33:30 00:04:38 01:27:21 00:04:09 01:55:05
19 Lauren Morris 1977 GBR 6571 04:06:08 00:34:44 00:04:54 01:28:12 00:04:38 01:53:40
20 Nicola Goodwin 1974 GBR 6562 04:07:03 00:31:45 00:04:20 01:28:51 00:03:32 01:58:35
21 Claire Frances 1974 GBR 6561 04:08:16 00:43:38 00:05:16 01:35:28 00:03:48 01:40:06
22 Christina Gustafson 1975 GBR 6564 04:10:08 00:37:04 00:05:34 01:25:11 00:05:08 01:57:11
23 Esmeralda Agullo Esclapez 1978 ESP 6550 04:16:20 00:38:37 00:06:59 01:45:06 00:04:37 01:41:01
24 Vicky Jones 1976 GBR 6567 04:16:24 00:34:13 00:06:34 01:38:29 00:04:34 01:52:34
25 Janne Kittelsen 1974 NOR 6577 04:35:42 00:42:45 00:05:54 01:41:17 00:04:52 02:00:54
Program notes:

Technical Delegate: Vicente Sánchez/ESP. Head Referee: Dirk Bogaert/BEL.
Competition Jury: Vicente Sánchez/ESP, Renato Bertrandi/ITA, Alicia García/ESP
Distances: Swim 1900m (1 lap), Bike 45.6km (Connection plus 1 lap of 41.2km plus connection), Run 21.2km (4 laps).
Water temperature: 21.2 ºC Air temperature 18º C
Wetsuits allowed.
Race start was delayed due to weather conditions. The bike course was shortened due to delayed start.