Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Aritz Garcia Miranda 1978 ESP 6243 03:06:49 00:32:23 00:04:22 01:13:52 00:02:17 01:13:54
2 Daniel Gonzalez Alvarez 1977 ESP 6246 03:06:55 00:29:10 00:04:13 01:10:57 00:03:11 01:19:23
3 Ludovic Prouzet 1975 FRA 6257 03:10:43 00:29:13 00:04:03 01:10:35 00:03:05 01:23:46
4 Andrew Robinson 1978 GBR 6273 03:13:03 00:30:36 00:04:06 01:11:54 00:02:27 01:23:59
5 Joaquim Jordi Soler Iturralde 1975 ESP 6254 03:13:16 00:29:09 00:04:13 01:12:13 00:03:52 01:23:48
6 Juan Miguel Garcia Cardona 1978 ESP 6242 03:15:58 00:31:14 00:04:17 01:15:39 00:02:50 01:21:56
7 Jose Vicente Lopez Cabrera 1977 ESP 6247 03:17:25 00:30:44 00:05:05 01:14:44 00:03:21 01:23:27
8 Nigel Gaskin 1977 GBR 6264 03:18:30 00:27:36 00:04:09 01:18:20 00:03:06 01:25:16
9 Giles Heaman 1975 GBR 6266 03:18:58 00:34:01 00:04:42 01:11:42 00:03:09 01:25:22
10 David Torres GarcÍa 1978 ESP 6255 03:23:38 00:32:00 00:04:46 01:17:28 00:02:45 01:26:38
11 James Whetman 1975 GBR 6276 03:24:23 00:31:06 00:05:22 01:19:51 00:04:24 01:23:38
12 Declan O'Donoghue 1976 IRL 6279 03:24:31 00:32:02 00:05:02 01:16:18 00:03:30 01:27:36
13 Andrew Grenville 1975 GBR 6265 03:25:26 00:34:05 00:06:53 01:13:49 00:05:36 01:25:02
14 James Dodd 1975 GBR 6261 03:25:53 00:33:09 00:05:12 01:14:22 00:03:35 01:29:34
15 Paul Bowyer 1976 GBR 6259 03:26:58 00:32:15 00:05:58 01:15:26 00:02:45 01:30:33
16 Lee Howarth 1978 GBR 6267 03:30:35 00:35:44 00:05:27 01:16:44 00:03:32 01:29:07
17 Andrew Hynes 1976 GBR 6269 03:31:17 00:32:04 00:04:36 01:11:45 00:03:06 01:39:44
18 Giles Byford 1978 GBR 6260 03:32:18 00:33:24 00:07:19 01:18:33 00:03:17 01:29:42
19 Chris Reader 1977 GBR 6272 03:32:25 00:34:16 00:04:44 01:17:26 00:03:25 01:32:32
20 Andrew Scott 1977 GBR 6274 03:33:05 00:32:32 00:05:12 01:13:03 00:03:18 01:38:57
21 JuÁn JosÉ Motilla Vicente 1977 ESP 6248 03:35:21 00:35:52 00:05:27 01:21:46 00:03:59 01:28:16
22 Andrew Poole 1978 GBR 6271 03:35:45 00:36:45 00:05:42 01:14:59 00:04:08 01:34:08
23 Raul Gomez Del Rio 1974 ESP 6244 03:35:49 00:36:54 00:05:53 01:14:55 00:03:21 01:34:44
24 Neil Feakins 1978 GBR 6263 03:36:00 00:36:47 00:04:26 00:00:00 00:00:00 01:34:44
25 Dane Stanley 1977 GBR 6275 03:36:21 00:36:45 00:05:05 01:18:15 00:03:48 01:32:27
26 Paul Hurden 1976 GBR 6268 03:37:36 00:37:46 00:04:38 01:20:28 00:03:31 01:31:11
27 Tomas OrtuÑo Mora 1974 ESP 6251 03:41:24 00:34:14 00:08:11 01:20:25 00:04:19 01:34:12
28 Paul Lee 1974 IRL 6278 03:41:38 00:39:27 00:04:54 01:18:54 00:03:44 01:34:37
29 Jose Manuel Alapont Rodrigo 1974 ESP 6237 03:42:56 00:35:59 00:07:21 01:23:52 00:04:13 01:31:30
30 Ian Williams - Slaven 1974 GBR 6277 03:45:09 00:33:57 00:06:05 01:21:13 00:04:43 01:39:09
31 Wilfried Fayt 1976 FRA 6256 03:47:41 00:35:06 00:05:21 01:18:17 00:04:29 01:44:26
32 Ignacio Espigares Del Pozo 1974 ESP 6241 03:48:23 00:32:57 00:06:17 01:25:35 00:04:32 01:39:00
33 Julio Coca Carrasco 1978 ESP 6239 03:53:37 00:36:29 00:07:53 01:17:22 00:05:43 01:46:09
34 Allan Berge 1974 NOR 6280 03:54:52 00:44:51 00:05:48 01:18:30 00:04:50 01:40:51
35 Antonio Olmo Sanchez 1978 ESP 6250 04:04:29 00:39:53 00:07:42 01:24:42 00:06:11 01:45:59
36 Constantino Arias Iglesias 1977 ESP 6238 04:12:33 00:40:32 00:08:44 01:27:07 00:06:40 01:49:29
DNF Diego Paredes Gómez 1978 ESP 6252 DNF 00:31:47 00:05:25 01:20:44 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Vicente Sánchez/ESP. Head Referee: Dirk Bogaert/BEL.
Competition Jury: Vicente Sánchez/ESP, Renato Bertrandi/ITA, Alicia García/ESP
Distances: Swim 1900m (1 lap), Bike 45.6km (Connection plus 1 lap of 41.2km plus connection), Run 21.2km (4 laps).
Water temperature: 21.2 ºC Air temperature 18º C
Wetsuits allowed.
Race start was delayed due to weather conditions. The bike course was shortened due to delayed start.