Results: 2018 ITU World Triathlon Bermuda | Elite Women
Bermuda, Bermuda • 28 Apr, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1500m
T1 Bike
40km
T2 Run
10km
1 Flora Duffy 1987 BER 18 02:01:39 00:19:38 00:00:36 01:06:32 00:00:23 00:34:29
2 Vicky Holland 1986 GBR 7 02:03:25 00:19:57 00:00:37 01:07:37 00:00:26 00:34:46
3 Katie Zaferes 1989 USA 19 02:03:25 00:19:59 00:00:38 01:07:32 00:00:22 00:34:52
4 Kirsten Kasper 1991 USA 2 02:05:40 00:19:41 00:00:36 01:07:54 00:00:22 00:37:06
5 Yuko Takahashi 1991 JPN 8 02:05:51 00:19:56 00:00:36 01:07:37 00:00:21 00:37:19
6 Alice Betto 1987 ITA 24 02:06:05 00:19:55 00:00:38 01:07:37 00:00:23 00:37:30
7 Yuka Sato 1992 JPN 5 02:06:23 00:19:59 00:00:38 01:07:35 00:00:23 00:37:47
8 Jodie Stimpson 1989 GBR 25 02:06:37 00:20:02 00:00:39 01:07:31 00:00:25 00:37:59
9 Taylor Spivey 1991 USA 12 02:07:02 00:20:00 00:00:40 01:07:30 00:00:26 00:38:23
10 Joanna Brown 1992 CAN 21 02:07:38 00:20:33 00:00:37 01:09:17 00:00:25 00:36:43
11 Vendula Frintova 1983 CZE 9 02:07:39 00:20:33 00:00:39 01:09:18 00:00:25 00:36:42
12 Rachel Klamer 1990 NED 1 02:07:40 00:20:00 00:00:39 01:09:50 00:00:22 00:36:47
13 Claire Michel 1988 BEL 14 02:07:43 00:20:07 00:00:36 01:09:47 00:00:25 00:36:47
14 Georgia Taylor-Brown 1994 GBR 30 02:08:06 00:20:04 00:00:51 01:09:33 00:00:25 00:37:11
15 Laura Lindemann 1996 GER 4 02:08:32 00:20:32 00:00:36 01:09:20 00:00:22 00:37:39
16 Maya Kingma 1995 NED 17 02:08:46 00:19:42 00:00:39 01:07:49 00:00:25 00:40:09
17 Chelsea Burns 1990 USA 11 02:09:25 00:20:03 00:00:39 01:09:47 00:00:23 00:38:31
18 Juri Ide 1983 JPN 15 02:10:07 00:20:34 00:00:41 01:11:57 00:00:24 00:36:28
19 Summer Cook 1991 USA 20 02:10:08 00:19:40 00:00:38 01:11:41 00:00:29 00:37:38
20 Lisa Perterer 1991 AUT 26 02:10:39 00:21:23 00:00:55 01:10:54 00:00:25 00:36:59
21 Ai Ueda 1983 JPN 10 02:10:40 00:21:25 00:00:38 01:11:09 00:00:23 00:37:03
22 Luisa Baptista 1994 BRA 27 02:10:41 00:20:37 00:00:38 01:11:59 00:00:23 00:37:02
23 Taylor Knibb 1998 USA 23 02:12:06 00:20:34 00:00:40 01:10:58 00:00:27 00:39:24
24 Cecilia Perez 1991 MEX 28 02:12:18 00:20:35 00:00:54 01:11:44 00:00:24 00:38:38
25 Michelle Flipo 1988 MEX 29 02:13:05 00:20:02 00:00:37 01:09:50 00:00:25 00:42:08
26 Valerie Barthelemy 1991 BEL 32 02:13:36 00:20:01 00:00:40 01:12:30 00:00:21 00:40:01
LAP Yun-Jung Jang 1988 KOR 33 LAP 00:20:06 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Paola Diaz 1992 MEX 31 LAP 00:20:59 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Leonie Periault 1994 FRA 6 LAP 00:21:23 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jolanda Annen 1992 SUI 22 DNF 00:20:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Melanie Santos 1995 POR 3 DNF 00:19:43 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Zsanett Bragmayer 1994 HUN 16 DNF 00:20:01 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kelly Mahoney/CAN. Head Referee: Ulf Schuetze/CAN. Competition Jury: Kelly Mahoney/CAN, Terry Sheldrake/NZL, Steven Petty/BER.
Distances Swim: 1500 m (700 m + 800 m) Bike 40 km (10 laps) Run 10 km (4 laps)
Water temperature: 22.3ºC. Air temperature 23.1ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #26 Perterer/AUT, #28 Perez/MEX and #30 Taylor-Brown/GBR served a 15 seconds penalty in T1.