Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Tayler Reid 1996 NZL 5 01:44:08 00:17:45 00:00:40 00:53:03 00:00:20 00:32:21
2 Samuel Dickinson 1997 GBR 26 01:44:20 00:18:01 00:00:39 00:52:47 00:00:23 00:32:31
3 Bence Bicsák 1995 HUN 2 01:44:31 00:18:20 00:00:39 00:54:04 00:00:24 00:31:06
4 Léo Bergere 1996 FRA 1 01:44:39 00:17:55 00:00:42 00:52:52 00:00:23 00:32:49
5 Jørgen Gundersen 1995 NOR 20 01:44:44 00:17:50 00:00:40 00:52:59 00:00:24 00:32:53
6 Lasse Lührs 1996 GER 4 01:44:47 00:18:16 00:00:40 00:54:06 00:00:24 00:31:23
7 Gabriel Allgayer 1998 GER 35 01:45:19 00:18:45 00:00:35 00:53:43 00:00:22 00:31:56
8 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 3 01:45:32 00:18:03 00:00:38 00:54:23 00:00:23 00:32:07
9 Hayden Wilde 1997 NZL 6 01:45:38 00:18:44 00:00:36 00:53:40 00:00:24 00:32:16
10 Alex Yee 1998 GBR 43 01:45:41 00:18:55 00:00:37 00:55:47 00:00:24 00:30:01
11 Márk Dévay 1996 HUN 15 01:45:43 00:17:50 00:00:41 00:52:59 00:00:20 00:33:55
12 Brandon Copeland 1996 AUS 11 01:46:00 00:18:15 00:00:37 00:54:09 00:00:23 00:32:37
13 Diego Moya 1998 CHI 30 01:46:16 00:17:48 00:00:42 00:54:34 00:00:24 00:32:51
14 Gregor Payet 1995 LUX 8 01:46:22 00:18:49 00:00:38 00:53:35 00:00:24 00:32:59
15 Barclay Izzard 1998 GBR 23 01:46:29 00:18:42 00:00:35 00:53:47 00:00:22 00:33:05
16 Ryousuke Maeda 1995 JPN 22 01:46:36 00:17:58 00:00:39 00:52:51 00:00:22 00:34:48
17 Gabriel Sandör 1996 SWE 25 01:46:43 00:18:44 00:00:38 00:53:42 00:00:25 00:33:16
18 Lukas Pertl 1995 AUT 10 01:46:47 00:18:51 00:00:39 00:53:33 00:00:21 00:33:25
19 Luke Burns 1998 AUS 16 01:47:13 00:18:51 00:00:37 00:53:35 00:00:23 00:33:49
20 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 12 01:47:19 00:18:57 00:00:38 00:55:42 00:00:23 00:31:41
21 Alec Wilimovsky 1997 USA 38 01:47:29 00:17:42 00:00:44 00:53:02 00:00:24 00:35:40
22 Max Stapley 1999 ITU 54 01:47:51 00:17:48 00:00:40 00:53:02 00:00:22 00:36:01
23 Martin Sobey 1996 CAN 27 01:48:00 00:19:00 00:00:37 00:55:41 00:00:22 00:32:21
24 Matthew Roberts 1996 AUS 37 01:48:14 00:17:54 00:00:39 00:52:57 00:00:24 00:36:21
25 Seth Rider 1997 USA 7 01:48:47 00:17:56 00:00:40 00:52:54 00:00:24 00:36:56
26 Kye Wylde 1997 AUS 40 01:49:07 00:18:41 00:00:40 00:53:42 00:00:27 00:35:39
27 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 14 01:49:37 00:18:54 00:00:36 00:55:45 00:00:22 00:34:01
28 Charles Paquet 1997 CAN 9 01:49:48 00:18:10 00:00:39 00:54:15 00:00:34 00:36:12
29 Callum McClusky 1998 AUS 24 01:49:55 00:18:58 00:00:35 00:55:44 00:00:21 00:34:18
30 Kauê Willy 1996 BRA 18 01:49:59 00:18:21 00:00:41 00:56:16 00:00:27 00:34:16
31 Dylan Nortje 1997 RSA 29 01:50:11 00:18:49 00:00:38 00:55:55 00:00:23 00:34:28
32 Ren Sato 1995 JPN 17 01:50:22 00:18:45 00:00:40 00:55:53 00:00:24 00:34:42
33 Oliver Gorges 1998 LUX 41 01:51:29 00:18:59 00:00:37 00:55:44 00:00:22 00:35:50
34 Georgiy Klimenko 1999 RUS 56 01:51:43 00:18:46 00:00:39 00:55:50 00:00:29 00:36:00
35 Eduardo Londoño Naranjo 1997 COL 28 01:51:58 00:18:48 00:00:38 00:55:54 00:00:23 00:36:17
36 André Dias 1996 POR 52 01:52:44 00:17:58 00:00:40 00:56:42 00:00:27 00:36:58
37 Anton Ponomarev 1997 RUS 50 01:53:12 00:18:57 00:00:39 00:58:22 00:00:26 00:34:51
38 Takumi Hojo 1996 JPN 21 01:53:31 00:17:59 00:00:40 00:56:42 00:00:22 00:37:50
39 Alexandru Ion 1998 ROU 57 01:54:38 00:18:58 00:00:39 00:55:46 00:00:29 00:38:48
40 Renze Postma 1996 ARU 55 01:55:45 00:18:03 00:00:45 00:56:35 00:00:24 00:40:00
41 Rinaldo Morgia 1995 RSA 48 01:56:33 00:18:53 00:00:36 00:55:50 00:00:22 00:40:54
LAP Rafael Domingos 1995 POR 49 LAP 00:19:02 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Tsz To Wong 1998 HKG 39 LAP 00:18:55 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Matthew Greer 1998 RSA 42 LAP 00:19:02 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP James Tan 1997 HKG 45 LAP 00:18:57 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Darren Marquiss 1997 RSA 47 LAP 00:20:10 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Michael Lam 1997 HKG 53 LAP 00:20:12 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Yu Hang Kok 1996 HKG 51 LAP 00:20:14 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Simon Westermann 1998 SUI 36 DNF 00:17:52 00:00:39 00:56:46 00:00:28 00:00:00
DNF Kyle Smith 1997 NZL 19 DNF 00:18:18 00:00:37 00:54:07 00:00:24 00:00:00
DNF Mingxu Li 1998 CHN 32 DNF 00:18:46 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ondrej Olsar 1997 CZE 46 DNF 00:18:58 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL.
Head Referee: Lyndell Murray/AUS
Competition Jury: Claire Hannan/AUS Peter Hedge/AUS, Miles Stewart/AUS.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 38 km (8 laps); Run 10 km (4 laps) 
Water Temperature: 22.4 ºC Air temperature 27.5º C
Wetsuits not allowed.