Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Taylor Knibb 1998 USA 2 01:53:47 00:19:06 00:00:43 00:57:21 00:00:27 00:36:13
2 Cassandre Beaugrand 1997 FRA 1 01:55:22 00:19:03 00:00:41 01:00:14 00:00:22 00:35:03
3 Angelica Olmo 1996 ITA 6 01:56:39 00:19:30 00:00:40 00:59:47 00:00:24 00:36:19
4 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 4 01:57:02 00:19:13 00:00:39 01:00:05 00:00:25 00:36:41
5 Erika Ackerlund 1996 USA 14 01:57:18 00:19:09 00:00:41 01:00:08 00:00:27 00:36:55
6 Sandra Dodet 1996 FRA 5 01:57:32 00:19:21 00:00:42 01:01:18 00:00:24 00:35:49
7 Jaz Hedgeland 1995 AUS 21 01:57:39 00:19:08 00:00:41 01:00:08 00:00:25 00:37:19
8 Yuliya Golofeeva 1996 RUS 38 01:57:51 00:20:04 00:00:48 01:00:30 00:00:30 00:36:01
9 Sophie Linn 1995 AUS 31 01:58:01 00:19:13 00:00:43 01:00:01 00:00:26 00:37:40
10 Nina Eim 1998 GER 18 01:58:25 00:19:40 00:00:40 01:00:58 00:00:22 00:36:47
11 Emilie Morier 1997 FRA 11 01:58:33 00:19:28 00:00:44 01:01:07 00:00:29 00:36:47
12 Jessica Romero Tinoco 1998 MEX 23 01:58:35 00:19:29 00:00:48 01:01:03 00:00:25 00:36:51
13 Olivia Mathias 1998 GBR 32 01:59:07 00:19:26 00:00:45 00:59:46 00:00:24 00:38:48
14 Valentina Riasova 1998 RUS 35 01:59:22 00:19:50 00:00:44 01:00:49 00:00:26 00:37:35
15 Sian Rainsley 1997 GBR 36 01:59:22 00:19:08 00:00:45 01:00:07 00:00:25 00:39:00
16 Marta Sanchez Hernandez 1995 ESP 20 01:59:36 00:19:29 00:00:45 01:01:06 00:00:27 00:37:51
17 Minami Kubono 1997 JPN 7 02:00:02 00:19:25 00:00:45 01:01:11 00:00:25 00:38:18
18 Tamara Gorman 1996 USA 8 02:00:12 00:19:06 00:00:43 01:00:10 00:00:32 00:39:43
19 Cecilia Santamaria Surroca 1997 ESP 27 02:00:18 00:19:37 00:00:46 01:00:59 00:00:26 00:38:32
20 Helena Carvalho 1995 POR 25 02:00:33 00:19:08 00:00:45 01:00:05 00:00:25 00:40:12
21 Bianca Bogen 1998 GER 10 02:00:53 00:19:14 00:00:41 01:00:03 00:00:24 00:40:33
22 Niina Kishimoto 1995 JPN 15 02:01:16 00:20:06 00:00:43 01:00:31 00:00:29 00:39:28
23 Sophie Alden 1998 GBR 33 02:01:48 00:19:02 00:00:45 01:01:36 00:00:26 00:40:01
24 Kiri Atkin 1996 NZL 28 02:02:20 00:20:07 00:00:45 01:00:29 00:00:31 00:40:29
25 Ekaterina Matiukh 1998 RUS 19 02:02:27 00:20:02 00:00:46 01:00:33 00:00:26 00:40:42
26 Macarena Salazar 1995 CHI 30 02:02:44 00:20:00 00:00:43 01:00:38 00:00:27 00:40:58
27 Kira Hedgeland 1998 AUS 17 02:03:48 00:19:45 00:00:42 01:00:56 00:00:25 00:42:02
28 Annabel White 1998 AUS 29 02:04:02 00:19:35 00:00:44 01:01:04 00:00:30 00:42:11
LAP Gyuri Kim 1998 KOR 24 LAP 00:20:52 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Iveta Fairaislova 1998 CZE 37 LAP 00:20:53 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Sara Guerrero Manso 1997 ESP 40 LAP 00:19:38 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Klaudia Sebők 1997 HUN 26 LAP 00:20:54 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Andreia Ferrum 1995 POR 22 LAP 00:21:02 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Weiyao Guo 1998 CHN 39 LAP 00:20:03 00:00:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Fuka Sega 1998 JPN 9 DNF 00:19:11 00:00:46 01:05:17 00:00:40 00:00:00
DNF Shanae Williams 1998 RSA 34 DNF 00:19:51 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL.
Head Referee: Leslie Buchanan/CAN.
Competition Jury: Claire Hannan/AUS Justin Park/KOR, Miles Stewart/AUS.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 38 km (8 laps); Run 10 km (4 laps) 
Water Temperature: 22.4 ºC Air temperature 27.5º C
Wetsuits not allowed.