Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Cecilia Sayuri Ramirez Alavez 2000 MEX 6 00:59:11 00:10:21 00:00:43 00:30:29 00:00:25 00:17:15
2 Erin Wallace 2000 GBR 33 00:59:23 00:10:04 00:00:44 00:30:18 00:00:23 00:17:57
3 Kate Waugh 1999 GBR 7 00:59:34 00:10:08 00:00:42 00:30:12 00:00:22 00:18:12
4 Pauline Landron 1999 FRA 24 00:59:46 00:10:25 00:00:41 00:30:15 00:00:22 00:18:05
5 Romy Wolstencroft 1999 AUS 20 00:59:51 00:10:36 00:00:47 00:30:01 00:00:23 00:18:05
6 Magdalena Früh 2000 AUT 15 01:00:03 00:10:46 00:00:42 00:29:53 00:00:29 00:18:15
7 Jessica Fullagar 2000 FRA 23 01:00:08 00:10:07 00:00:42 00:30:13 00:00:25 00:18:43
8 Desirae Ridenour 1999 CAN 2 01:00:10 00:10:15 00:00:39 00:30:28 00:00:23 00:18:28
9 Quinty Schoens 1999 NED 18 01:00:12 00:10:24 00:00:44 00:30:13 00:00:26 00:18:27
10 Celia Merle 1999 FRA 37 01:00:16 00:10:04 00:00:44 00:30:17 00:00:24 00:18:49
11 Hannah Knighton 2000 NZL 10 01:00:18 00:10:35 00:00:47 00:30:41 00:00:26 00:17:51
12 Hannah Henry 1999 CAN 4 01:00:19 00:10:26 00:00:40 00:30:14 00:00:32 00:18:29
13 Nanami Nakayama 2000 JPN 1 01:00:22 00:10:36 00:00:38 00:30:06 00:00:24 00:18:39
14 Mariana Vargem 2001 POR 45 01:00:26 00:10:39 00:00:40 00:30:03 00:00:22 00:18:45
15 Hagar Cohen Kalif 2000 ISR 27 01:00:31 00:10:24 00:00:40 00:30:15 00:00:23 00:18:50
16 Dorka Putnóczki 1999 HUN 17 01:00:33 00:09:43 00:00:45 00:30:36 00:00:25 00:19:06
17 Paige Horner 2001 USA 29 01:00:41 00:10:27 00:00:46 00:30:17 00:00:25 00:18:47
18 Milan Agnew 1999 AUS 22 01:00:52 00:10:43 00:00:41 00:29:58 00:00:26 00:19:07
19 Mala Schulz 1999 GER 41 01:01:05 00:10:25 00:00:41 00:30:14 00:00:25 00:19:21
20 Eva Daniels 2001 LUX 42 01:01:12 00:10:11 00:00:42 00:30:12 00:00:24 00:19:46
21 Ari Graham 1999 NZL 11 01:01:16 00:10:06 00:00:42 00:30:16 00:00:30 00:19:45
22 Bridget Theunissen 2001 RSA 34 01:01:21 00:10:47 00:00:43 00:29:55 00:00:30 00:19:28
23 Ye Jin Park 2000 KOR 3 01:01:24 00:10:22 00:00:45 00:30:24 00:00:27 00:19:27
24 Audrey Ernst 1999 USA 35 01:01:26 00:10:42 00:00:41 00:29:59 00:00:27 00:19:38
25 Emily Jamgotchian 2000 AUS 30 01:01:37 00:10:44 00:00:41 00:29:55 00:00:23 00:19:57
26 Miyu Sakai 1999 JPN 5 01:01:40 00:10:22 00:00:43 00:30:16 00:00:25 00:19:55
27 Raz Poradosu 1999 ISR 25 01:01:46 00:10:20 00:00:44 00:30:18 00:00:24 00:20:01
28 Cathia Schär 2001 SUI 55 01:01:51 00:10:52 00:00:41 00:29:46 00:00:23 00:20:12
29 Gillian Cridge 2001 USA 26 01:01:54 00:10:28 00:00:47 00:30:14 00:00:37 00:19:50
30 Kira Gupta-Baltazar 2002 CAN 16 01:01:57 00:09:46 00:00:44 00:30:34 00:00:25 00:20:30
31 Bailee Brown 2000 HKG 12 01:02:01 00:10:22 00:00:41 00:30:16 00:00:26 00:20:16
32 Gabriela Ribeiro 2000 POR 14 01:02:05 00:09:45 00:00:41 00:30:38 00:00:25 00:20:38
33 Charlotte Derbyshire 2001 AUS 36 01:02:13 00:10:37 00:00:44 00:30:04 00:00:26 00:20:24
34 Iona Miller 1999 GBR 56 01:02:16 00:10:26 00:00:42 00:30:16 00:00:27 00:20:27
35 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 43 01:02:22 00:10:23 00:00:42 00:31:38 00:00:26 00:19:15
36 Olivia Cummings 2002 NZL 47 01:02:32 00:10:06 00:00:46 00:31:22 00:00:25 00:19:55
37 Tanja Neubert 2000 GER 44 01:02:33 00:10:50 00:00:43 00:31:10 00:00:24 00:19:27
38 Wing To Cho 2001 HKG 50 01:02:34 00:10:12 00:00:40 00:30:30 00:00:23 00:20:51
39 Brea Roderick 2002 NZL 39 01:02:53 00:10:33 00:00:47 00:30:13 00:00:24 00:20:59
40 Sarika Nakayama 2000 JPN 9 01:02:58 00:10:06 00:00:47 00:30:40 00:00:26 00:21:01
41 Fanni Soós 1999 HUN 32 01:03:04 00:10:50 00:00:40 00:31:16 00:00:28 00:19:53
42 Ashleigh Irvine-Smith 2001 RSA 38 01:03:42 00:10:26 00:00:45 00:30:22 00:00:27 00:21:43
43 Gabrielle Lemes 2002 BRA 19 01:04:09 00:10:50 00:00:44 00:33:14 00:00:27 00:18:56
44 Ho Yan Lo 2002 HKG 51 01:04:36 00:10:05 00:00:45 00:31:27 00:00:24 00:21:58
45 Samantha Whitting 2000 AUS 31 01:04:44 00:10:26 00:00:43 00:30:21 00:00:23 00:22:53
46 Viktoria Akhmetshina 1999 RUS 53 01:04:49 00:10:07 00:00:48 00:33:25 00:00:29 00:20:02
47 Iria Rodriguez 1999 ESP 40 01:06:49 00:10:27 00:00:44 00:33:45 00:00:27 00:21:29
48 Giovanna Lacerda 2002 BRA 21 01:07:12 00:10:31 00:00:45 00:33:33 00:00:27 00:21:59
49 Marcela Alvarez Saez 1999 CHI 8 01:07:34 00:10:48 00:00:45 00:33:48 00:00:29 00:21:46
50 Carmen Medina Porcile 2000 CHI 52 01:08:06 00:10:46 00:00:54 00:33:18 00:00:30 00:22:40
51 Jung Won Lee 2001 KOR 28 01:08:38 00:10:40 00:00:45 00:32:38 00:00:33 00:24:03
52 Han Wang 2001 CHN 48 01:08:48 00:10:05 00:00:52 00:34:01 00:00:33 00:23:19
53 Inês Rico 2002 POR 46 01:09:30 00:10:42 00:00:38 00:34:29 00:00:28 00:23:14
54 Xinying Yu 2002 CHN 49 01:13:11 00:10:45 00:00:51 00:36:46 00:00:32 00:24:19
DNS Selina Klamt 2001 GER 57 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL.
Head Referee: Leslie Buchanan/CAN
Competition Jury: Frank Stapleton/AUS, Shin Otsuka/JPN, Miles Stewart/AUS.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 19 km (4 laps); Run 5 km (2 laps) 
Water temperature: 21.2 ºC Air temperature 26.6º C
Wetsuits not allowed.