Results: 2018 ITU World Triathlon Grand Final Gold Coast | 16-19 Female AG Sprint
Gold Coast, Australia • 13 Sep, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Chloe Mclennan 2002 AUS 10554 01:04:37 00:10:16 00:01:33 00:31:52 00:01:56 00:18:57
2 Ellie Hoitink 2000 AUS 10548 01:05:11 00:09:44 00:01:32 00:32:25 00:01:59 00:19:28
3 Lauren Kerwick 1999 AUS 10550 01:06:22 00:10:08 00:01:33 00:32:00 00:02:07 00:20:32
4 Richelle Hill 2002 AUS 10546 01:07:01 00:10:13 00:01:40 00:31:48 00:02:07 00:21:11
5 Matilda Offord 1999 AUS 10556 01:07:04 00:10:40 00:01:35 00:32:36 00:01:58 00:20:12
6 Isabella Morton 2001 NZL 10582 01:07:06 00:10:25 00:01:30 00:31:47 00:02:10 00:21:12
7 Jacey Cropp 1999 NZL 10574 01:07:51 00:09:15 00:01:47 00:32:44 00:02:14 00:21:49
8 Caitlin Sendt 2001 AUS 10557 01:07:56 00:10:35 00:01:35 00:33:15 00:02:09 00:20:19
9 Maddy Clarke 2001 NZL 10573 01:08:09 00:10:40 00:01:31 00:32:38 00:02:07 00:21:10
10 Fatima Alanis Miñarro 1999 MEX 10565 01:08:35 00:11:51 00:01:38 00:33:04 00:02:20 00:19:41
11 Myna Buckley 2001 USA 10585 01:08:41 00:10:35 00:01:42 00:33:10 00:02:10 00:21:02
12 Kemper Reback 2000 USA 10593 01:09:07 00:10:18 00:01:43 00:33:25 00:02:12 00:21:28
13 Hannah Moloney 2002 AUS 10555 01:09:14 00:10:30 00:01:41 00:33:14 00:02:12 00:21:36
14 Grace Bunting 2001 AUS 10538 01:09:18 00:11:56 00:01:25 00:33:11 00:02:07 00:20:38
15 Katelyn Elliott 2000 USA 10588 01:09:24 00:11:05 00:01:42 00:33:54 00:02:10 00:20:31
16 Natalya Carter 2002 NZL 10571 01:09:48 00:10:39 00:01:35 00:32:44 00:02:13 00:22:34
17 Kodey Hodgson 2001 AUS 10547 01:09:55 00:11:59 00:01:41 00:32:53 00:02:10 00:21:10
18 Brooke Mccoy 1999 AUS 10552 01:10:14 00:10:52 00:01:36 00:32:53 00:02:28 00:22:22
19 Lindsey Batkiewicz 2001 USA 10584 01:10:16 00:10:39 00:01:40 00:34:07 00:02:06 00:21:42
20 Charlotte Carter 2000 NZL 10572 01:10:19 00:10:18 00:01:34 00:33:06 00:02:17 00:23:02
21 Jessie Dean 2002 AUS 10542 01:10:20 00:10:50 00:01:43 00:34:01 00:02:24 00:21:21
22 Mya Graham 2001 NZL 10577 01:10:44 00:10:08 00:01:42 00:33:37 00:02:21 00:22:55
23 Fiona Bernal Reynoso 1999 MEX 10566 01:10:48 00:10:36 00:01:28 00:34:26 00:02:06 00:22:10
24 Carmen Teiniker 2000 AUS 10558 01:11:01 00:10:42 00:01:46 00:32:59 00:02:28 00:23:05
25 Abbie Mortimer 2001 NZL 10581 01:11:03 00:11:04 00:01:31 00:33:47 00:02:05 00:22:34
26 Brittany Yarde 1999 AUS 10560 01:11:08 00:11:53 00:01:49 00:32:59 00:02:13 00:22:12
27 Natalie Mitchell 2000 NZL 10580 01:11:09 00:11:06 00:01:31 00:32:46 00:02:01 00:23:42
28 Isabella Buenting 2002 USA 10586 01:11:15 00:10:59 00:01:35 00:35:18 00:02:14 00:21:08
29 Lucy Farrell 2002 NZL 10576 01:11:38 00:10:41 00:01:36 00:33:10 00:02:28 00:23:41
30 Noya Oporto 2002 NZL 10583 01:11:51 00:11:05 00:01:37 00:33:52 00:02:14 00:23:01
31 Keely Whittaker 2001 AUS 10559 01:11:55 00:10:57 00:01:44 00:33:57 00:02:20 00:22:56
32 Kristie Caplikas 2002 AUS 10540 01:12:28 00:10:36 00:01:59 00:32:47 00:02:28 00:24:35
33 Emily Irvine 2000 NZL 10579 01:12:30 00:10:41 00:01:45 00:34:16 00:02:28 00:23:18
34 Hannah Howell 2001 NZL 10578 01:13:05 00:10:35 00:01:38 00:33:12 00:02:16 00:25:21
35 Emma Dann 2001 AUS 10541 01:13:15 00:11:29 00:01:39 00:33:33 00:02:18 00:24:14
36 Jennifer Gabriela Pineda Saucedo 2000 MEX 10568 01:13:41 00:11:02 00:01:42 00:36:36 00:02:25 00:21:55
37 Sandra Daniela Viveros Estrada 1999 MEX 10569 01:14:27 00:13:18 00:02:53 00:34:49 00:02:23 00:21:02
38 Lauren Burgett 1999 USA 10587 01:14:49 00:10:40 00:02:11 00:36:31 00:02:41 00:22:44
39 Holly Mccarthy 2001 AUS 10551 01:15:16 00:11:10 00:01:55 00:34:47 00:02:22 00:25:01
40 Nathalie Paradise 2000 USA 10592 01:15:44 00:12:38 00:02:03 00:36:50 00:02:24 00:21:48
41 Jacqueline Burnand 2000 AUS 10539 01:15:47 00:11:10 00:01:52 00:35:03 00:02:25 00:25:15
42 Lucia Pereda Quireza 1999 MEX 10567 01:15:50 00:11:55 00:01:40 00:37:23 00:02:23 00:22:27
43 Elizabeth Kravtchenko 2002 USA 10591 01:15:54 00:12:14 00:01:42 00:35:20 00:02:22 00:24:14
44 Kaitlin Bell 2001 AUS 10537 01:16:30 00:13:17 00:02:06 00:35:35 00:02:33 00:22:58
45 Georgina Bryant 2002 NZL 10570 01:16:37 00:11:00 00:01:50 00:33:52 00:02:27 00:27:25
46 Kaitlin Barwick 2001 AUS 10536 01:17:31 00:13:46 00:02:11 00:36:44 00:02:22 00:22:26
47 Catie Wood 2002 USA 10594 01:18:03 00:11:56 00:02:20 00:38:06 00:02:42 00:22:57
48 Eleanor Karahasan 2000 AUS 10549 01:19:31 00:13:49 00:01:41 00:36:53 00:02:44 00:24:22
49 Jade Dumoulin 1999 CAN 10562 01:19:59 00:12:19 00:01:47 00:37:21 00:02:27 00:26:03
50 Emma Dumoulin 2000 CAN 10561 01:19:59 00:11:48 00:01:58 00:37:42 00:02:40 00:25:49
51 Finn Sulentic 2001 CAN 10563 01:20:15 00:13:06 00:01:52 00:37:29 00:02:36 00:25:09
52 Caitlyn Yap 2000 USA 10595 01:24:28 00:12:05 00:02:12 00:41:03 00:02:28 00:26:38
53 Hannah Mcknight 2002 AUS 10553 01:28:50 00:13:12 00:02:46 00:42:02 00:02:48 00:27:59
DNF Hannah Hammill 2002 AUS 10544 DNF 00:10:56 00:01:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rebecca Henderson 2001 AUS 10545 DNF 00:09:23 00:01:43 01:39:29 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL
Head Referee: Leslie Buchanan/CAN.
Competition Jury Jaqui Kenny/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Amy Mac Pherson/AUS.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 19.7 km (1 lap); Run 5 km (2 laps) 
Water Temperature: 20.9ºC Air temperature 28.3º C
Wetsuits allowed.