Results: 2018 ITU World Triathlon Grand Final Gold Coast | 20-24 Male AG Sprint
Gold Coast, Australia • 13 Sep, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 James Hodgson 1994 GBR 11435 00:59:11 00:09:40 00:01:43 00:29:17 00:01:44 00:16:45
2 David Martin 1998 NZL 11451 00:59:11 00:08:53 00:01:25 00:29:36 00:01:47 00:17:28
3 Tom Driscoll 1998 AUS 11405 00:59:58 00:09:44 00:01:28 00:29:29 00:01:44 00:17:31
4 Victor Manuel Maza Delgado 1998 MEX 11443 01:00:03 00:09:36 00:01:29 00:29:41 00:01:50 00:17:24
5 Noah Deubel 1997 AUS 11404 01:00:10 00:09:07 00:01:29 00:29:49 00:01:50 00:17:53
6 Hamish Longmuir 1998 AUS 11413 01:00:13 00:08:58 00:01:30 00:29:57 00:01:47 00:17:59
7 Michael Hooper 1994 AUS 11411 01:00:17 00:09:37 00:01:28 00:29:36 00:01:47 00:17:48
8 Thomas Dalgarno 1998 GBR 11431 01:00:22 00:08:53 00:01:36 00:29:57 00:01:58 00:17:56
9 Thomas Joaquim Da Silva Ferreira 1995 BRA 11424 01:00:35 00:09:41 00:01:32 00:29:28 00:01:50 00:18:02
10 Travis Wood 1995 USA 11456 01:00:46 00:10:06 00:01:28 00:29:16 00:01:56 00:17:58
11 Tatsuki Hachiya 1997 JPN 11440 01:00:51 00:09:42 00:01:38 00:29:29 00:02:03 00:17:57
12 Alex Durrant-Whyte 1998 AUS 11406 01:01:20 00:10:06 00:01:40 00:30:17 00:01:54 00:17:21
13 Zachary Sue 1996 AUS 11420 01:01:37 00:09:41 00:01:36 00:29:32 00:02:02 00:18:43
14 Jye Spriggs 1996 AUS 11418 01:01:44 00:10:23 00:01:47 00:29:56 00:02:04 00:17:32
15 Dallas Handy 1997 USA 11455 01:01:55 00:09:41 00:01:39 00:29:30 00:02:03 00:18:59
16 Tim Gordon 1994 GBR 11433 01:02:17 00:09:51 00:01:37 00:31:49 00:02:00 00:16:59
17 James Folvig 1995 AUS 11408 01:02:25 00:10:02 00:01:42 00:30:25 00:02:00 00:18:13
18 Yoann Colin 1998 AUS 11401 01:02:36 00:09:57 00:01:35 00:31:29 00:01:51 00:17:42
19 Nathan Josefski 1994 AUS 11412 01:03:06 00:10:39 00:01:36 00:30:49 00:01:59 00:18:02
20 Beau Fleming 1995 AUS 11407 01:03:06 00:09:48 00:01:29 00:29:31 00:01:59 00:20:18
21 Brock Taylor 1998 AUS 11421 01:03:08 00:09:47 00:01:21 00:29:33 00:01:51 00:20:34
22 Calvin Amos 1995 AUS 11398 01:03:36 00:11:23 00:01:36 00:30:39 00:01:55 00:18:01
23 Ethan Wight 1996 AUS 11422 01:03:51 00:11:18 00:01:33 00:29:50 00:01:57 00:19:11
24 Sam Durrant 1994 NZL 11447 01:04:05 00:09:46 00:01:35 00:30:36 00:02:07 00:19:58
25 Jordan Janszen 1997 NED 11444 01:04:09 00:09:39 00:01:48 00:29:21 00:02:30 00:20:48
26 Bryce Hirschberg 1996 NZL 11449 01:04:24 00:10:19 00:01:39 00:31:03 00:01:55 00:19:26
27 Takahito Watanabe 1997 JPN 11441 01:05:01 00:09:39 00:01:46 00:31:43 00:02:06 00:19:43
28 Nick Sasse 1994 NZL 11452 01:05:12 00:09:06 00:01:35 00:31:55 00:02:03 00:20:32
29 Malcolm Good 1994 CAN 11429 01:05:26 00:09:32 00:01:43 00:31:52 00:02:11 00:20:05
30 Jake Foster 1997 AUS 11410 01:05:29 00:10:51 00:01:42 00:31:38 00:02:01 00:19:15
31 Keegan Ross 1996 AUS 11417 01:05:30 00:10:02 00:01:56 00:31:10 00:02:16 00:20:04
32 Tom Styman 1994 AUS 11419 01:05:34 00:10:44 00:01:27 00:33:09 00:01:58 00:18:13
33 Michael G'Sell 1994 USA 11454 01:06:00 00:12:32 00:01:45 00:31:03 00:02:11 00:18:27
34 Jed Boxall 1995 AUS 11400 01:06:02 00:09:03 00:01:29 00:31:15 00:02:15 00:21:58
35 Taylor Gauld 1998 NZL 11448 01:07:09 00:09:20 00:01:49 00:31:25 00:02:22 00:22:10
36 James Mccall 1998 GBR 11437 01:07:25 00:12:31 00:01:40 00:32:48 00:02:08 00:18:17
37 Mathew Webb 1997 GBR 11439 01:07:40 00:10:41 00:01:51 00:32:26 00:02:03 00:20:37
38 Caio Cesar Farias De Lima 1994 BRA 11423 01:07:50 00:11:41 00:01:31 00:32:07 00:02:10 00:20:19
39 Jack Mcphee 1996 AUS 11415 01:07:50 00:09:42 00:01:45 00:32:50 00:02:20 00:21:11
40 Joe Howard 1994 GBR 11436 01:07:50 00:11:32 00:01:36 00:32:11 00:02:13 00:20:16
41 Benjamin Daunoravicius 1995 CAN 11427 01:08:22 00:11:53 00:02:14 00:32:08 00:02:33 00:19:33
42 Georges Wagner 1994 LUX 11442 01:08:25 00:11:34 00:01:51 00:31:52 00:02:08 00:20:58
43 Lachlan Condie 1997 AUS 11402 01:08:34 00:10:34 00:01:46 00:33:23 00:02:11 00:20:38
44 Nicholas Dawes 1994 AUS 11403 01:08:36 00:11:56 00:01:48 00:32:27 00:02:06 00:20:17
45 Harry Hammond 1998 GBR 11434 01:09:03 00:10:23 00:01:57 00:32:39 00:02:28 00:21:34
46 Taylor Love 1995 NZL 11450 01:09:20 00:10:28 00:01:37 00:30:57 00:02:59 00:23:16
47 Jonathan Crowell 1997 USA 11453 01:09:49 00:11:36 00:02:22 00:35:41 00:02:22 00:17:47
48 Thomas Dickinson 1995 GBR 11432 01:10:40 00:10:11 00:01:40 00:31:12 00:02:15 00:25:20
49 Matthew Bailey 1998 GBR 11430 01:12:49 00:10:26 00:01:54 00:32:55 00:02:37 00:24:55
50 Joshua Southern 1996 GBR 11438 01:13:16 00:12:30 00:01:55 00:32:21 00:02:22 00:24:05
51 Jak Love 1997 AUS 11414 01:16:23 00:11:44 00:01:43 00:35:48 00:02:17 00:24:50
52 Ashley Molloy 1994 AUS 11416 01:17:02 00:12:33 00:01:52 00:35:22 00:02:36 00:24:37
53 Shannon Dueck 1996 CAN 11428 01:17:03 00:15:43 00:02:03 00:34:51 00:02:23 00:22:01
54 Daniel Forwood 1996 AUS 11409 01:17:43 00:13:57 00:02:04 00:37:21 00:02:30 00:21:49
55 Jordan Cheung 1997 CAN 11426 01:18:55 00:14:24 00:02:35 00:38:51 00:02:31 00:20:32
56 Jakob Hermansen 1997 NOR 11445 01:20:11 00:14:31 00:02:05 00:39:25 00:02:21 00:21:48
57 Alex Barron 1994 AUS 11399 01:38:07 00:18:40 00:03:07 00:41:15 00:02:57 00:32:07
DNF Christian Davey 1997 NZL 11446 DNF 00:09:56 00:01:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL
Head Referee: Leslie Buchanan/CAN.
Competition Jury Jaqui Kenny/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Amy Mac Pherson/AUS.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 19.7 km (1 lap); Run 5 km (2 laps) 
Water Temperature: 20.9ºC Air temperature 28.3º C
Wetsuits allowed.