Results: 2018 ITU World Triathlon Grand Final Gold Coast | 50-54 Male AG Sprint
Gold Coast, Australia • 13 Sep, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jeremy Critchett 1968 AUS 10107 01:01:53 00:11:05 00:01:37 00:29:57 00:01:58 00:17:13
2 Timothy Lang 1968 AUS 10111 01:02:54 00:10:45 00:02:08 00:30:25 00:01:55 00:17:38
3 Barry Phelps 1966 USA 10187 01:03:24 00:11:09 00:02:07 00:30:38 00:02:05 00:17:23
4 Darragh Walshe 1967 NZL 10174 01:04:00 00:10:01 00:01:43 00:30:58 00:02:11 00:19:05
5 Tobias Oelmaier 1967 GER 10150 01:04:23 00:10:10 00:01:53 00:30:41 00:02:15 00:19:23
6 Rod Morrison 1965 AUS 10116 01:04:26 00:09:51 00:02:07 00:30:46 00:02:21 00:19:19
7 Philip Cook 1966 AUS 10105 01:05:11 00:11:00 00:01:43 00:30:38 00:02:18 00:19:29
8 Chris Myland 1968 NZL 10168 01:05:12 00:12:20 00:01:49 00:30:44 00:02:13 00:18:04
9 Joe Westhuizen 1966 AUS 10124 01:05:18 00:11:00 00:01:50 00:30:29 00:02:16 00:19:42
10 Mark Hecox 1964 USA 10183 01:05:22 00:11:28 00:01:49 00:30:37 00:02:15 00:19:11
11 Adrian Lovatt 1968 AUS 10113 01:05:40 00:11:29 00:01:53 00:31:35 00:02:28 00:18:13
12 Andrew Sylvester 1968 NZL 10171 01:05:57 00:11:34 00:01:53 00:30:30 00:02:27 00:19:31
13 Shaun Anderson 1966 AUS 10101 01:06:03 00:10:59 00:01:43 00:30:00 00:02:22 00:20:57
14 Ross Pedlow 1966 AUS 10117 01:06:05 00:11:31 00:01:37 00:30:11 00:02:16 00:20:27
15 Michael Pratt 1964 AUS 10118 01:06:08 00:12:19 00:01:51 00:30:43 00:02:10 00:19:04
16 Warwick Sinclair 1964 AUS 10121 01:06:11 00:11:24 00:02:04 00:31:32 00:02:29 00:18:40
17 Rob Mcnamara 1968 AUS 10115 01:06:27 00:11:27 00:01:52 00:30:32 00:02:14 00:20:20
18 Glenn Torepe 1968 NZL 10173 01:06:32 00:11:07 00:01:54 00:30:59 00:02:31 00:19:58
19 Paul Carter 1964 NZL 10164 01:06:41 00:11:54 00:01:51 00:31:05 00:02:06 00:19:42
20 Tom Crebbin 1964 AUS 10106 01:06:41 00:11:07 00:01:49 00:30:24 00:02:19 00:21:00
21 Luke Williams 1966 NZL 10175 01:06:43 00:12:15 00:01:52 00:30:51 00:02:21 00:19:22
22 Wayne Simmons 1967 AUS 10120 01:06:45 00:09:54 00:02:05 00:30:44 00:02:26 00:21:34
23 Ricardo Magalhaes 1968 BRA 10127 01:06:51 00:11:05 00:02:09 00:31:40 00:02:22 00:19:33
24 Scott Hayward 1968 AUS 10109 01:06:53 00:11:33 00:01:53 00:31:27 00:02:11 00:19:46
25 Darren Jones 1966 GBR 10144 01:07:19 00:11:29 00:01:54 00:31:29 00:02:05 00:20:21
26 Doug Robinson 1967 USA 10188 01:07:23 00:11:55 00:01:55 00:30:57 00:02:17 00:20:16
27 Sean Stewart 1965 GBR 10149 01:07:23 00:11:55 00:01:49 00:31:06 00:02:07 00:20:24
28 Mark Blencowe 1965 AUS 10103 01:07:26 00:11:01 00:01:58 00:30:57 00:02:17 00:21:11
29 Mark Grammer 1965 NZL 10167 01:07:57 00:10:26 00:02:02 00:30:56 00:02:29 00:22:02
30 Craig Neale 1968 NZL 10169 01:07:59 00:11:06 00:02:05 00:31:43 00:02:18 00:20:46
31 Paul Box 1967 AUS 10104 01:08:20 00:11:35 00:02:01 00:31:17 00:02:24 00:21:01
32 Thornton Weiler 1965 USA 10191 01:08:21 00:11:17 00:02:52 00:30:52 00:02:38 00:20:40
33 Scott Croner 1965 USA 10181 01:08:24 00:11:31 00:01:55 00:31:26 00:02:20 00:21:10
34 Gary Marescia 1968 RSA 10194 01:08:25 00:11:20 00:02:33 00:30:56 00:02:28 00:21:05
35 Erik Jordahl 1965 NOR 10158 01:08:30 00:13:29 00:02:20 00:31:00 00:02:32 00:19:08
36 Gary Fahey 1965 NZL 10166 01:08:32 00:11:32 00:02:20 00:31:05 00:02:35 00:20:58
37 Richard Scolyer 1966 AUS 10119 01:09:00 00:11:47 00:02:06 00:31:03 00:02:34 00:21:28
38 Kelly Barber 1964 NZL 10160 01:09:04 00:11:10 00:01:55 00:31:51 00:02:18 00:21:47
39 Karl Buchanan 1967 NZL 10162 01:09:09 00:12:27 00:01:51 00:32:23 00:02:29 00:19:58
40 Roger Belmar 1965 AUS 10102 01:09:15 00:09:36 00:02:03 00:32:29 00:02:27 00:22:38
41 Robin Harris 1967 GBR 10141 01:09:19 00:13:14 00:02:00 00:32:09 00:02:09 00:19:46
42 Paul Gladwell 1966 AUS 10108 01:09:26 00:12:31 00:01:56 00:32:46 00:02:14 00:19:57
43 Michael Parker 1968 CAN 10135 01:09:36 00:11:14 00:02:08 00:31:38 00:02:28 00:22:07
44 Geran Hughes 1966 GBR 10143 01:09:44 00:12:51 00:02:40 00:32:57 00:02:20 00:18:53
45 Kevin Smyth 1966 USA 10189 01:09:45 00:12:48 00:02:09 00:32:10 00:02:43 00:19:52
46 Thomas Hardcastle 1968 HKG 10152 01:09:57 00:12:17 00:01:56 00:33:00 00:02:18 00:20:25
47 Richard Conway 1967 GBR 10139 01:11:12 00:15:21 00:02:17 00:31:37 00:02:14 00:19:41
48 Tim Howells 1968 GBR 10142 01:11:17 00:11:21 00:02:02 00:31:30 00:02:44 00:23:37
49 Darren Ingram 1968 AUS 10110 01:11:18 00:11:52 00:02:13 00:30:53 00:02:34 00:23:45
50 Emanuele Arnaldo Baroni 1967 SGP 10176 01:11:45 00:11:45 00:03:09 00:32:32 00:02:52 00:21:25
51 Andreas Goros 1968 SGP 10177 01:12:08 00:11:58 00:02:08 00:35:18 00:02:32 00:20:10
52 Eric Stephen Leach 1967 AUS 10112 01:12:20 00:13:23 00:02:08 00:32:30 00:02:30 00:21:48
53 Kerry Wylde 1964 AUS 10125 01:12:36 00:13:13 00:01:45 00:32:23 00:02:21 00:22:52
54 Myles Carson 1967 NZL 10163 01:12:42 00:16:19 00:01:45 00:31:10 00:02:15 00:21:10
55 Howard Epoch 1965 CAN 10134 01:12:46 00:14:33 00:02:02 00:33:32 00:02:42 00:19:55
56 William Black 1964 NZL 10161 01:12:56 00:11:43 00:02:07 00:33:53 00:02:38 00:22:33
57 Billy Hart 1968 USA 10182 01:13:05 00:12:42 00:01:52 00:32:57 00:02:41 00:22:51
58 Michael Nash 1968 GBR 10145 01:13:25 00:12:24 00:02:06 00:33:03 00:02:37 00:23:12
59 Mike Baxter 1966 CAN 10130 01:13:35 00:12:25 00:02:38 00:33:50 00:03:01 00:21:39
60 David Smith 1965 GBR 10148 01:13:35 00:11:57 00:02:01 00:33:34 00:02:37 00:23:24
61 Matthew Cody 1966 NZL 10165 01:13:36 00:12:37 00:02:14 00:32:43 00:02:32 00:23:28
62 Paul Shopland 1967 GBR 10147 01:13:37 00:13:09 00:02:05 00:33:16 00:02:45 00:22:21
63 John Robinson 1964 GBR 10146 01:13:54 00:12:21 00:02:06 00:34:01 00:02:46 00:22:38
64 Philip Tudor 1967 AUS 10123 01:14:21 00:12:31 00:02:20 00:32:21 00:03:07 00:24:00
65 Peter Byrnes 1966 CAN 10131 01:14:40 00:12:20 00:01:49 00:33:04 00:02:31 00:24:53
66 Valmor Raimundo Machado Junior 1965 BRA 10126 01:15:02 00:14:09 00:02:28 00:35:15 00:02:44 00:20:24
67 David Tokios 1965 NZL 10172 01:15:10 00:15:28 00:01:56 00:33:18 00:02:33 00:21:53
68 Shane Smith 1966 AUS 10122 01:15:41 00:11:34 00:02:00 00:33:42 00:02:28 00:25:56
69 Luis Ricardo Fuenmayor Caceres 1967 COL 10138 01:16:07 00:14:38 00:02:06 00:35:18 00:02:57 00:21:05
70 Steven Griffiths 1964 GBR 10140 01:16:11 00:15:15 00:02:03 00:31:03 00:03:28 00:24:21
71 David Nicholls 1967 NZL 10170 01:16:38 00:12:45 00:02:21 00:35:02 00:03:05 00:23:23
72 Gregory Shimizu 1964 CAN 10137 01:17:28 00:13:20 00:02:32 00:33:25 00:02:51 00:25:18
73 Matt Cremers 1968 USA 10180 01:17:59 00:12:48 00:02:32 00:34:22 00:03:12 00:25:04
74 Alexandre Sequeira 1964 BRA 10128 01:19:17 00:13:55 00:02:19 00:35:40 00:02:44 00:24:38
75 Keith Nicolle 1967 HKG 10153 01:19:44 00:15:57 00:02:01 00:33:35 00:02:41 00:25:27
76 Carlos Marin Morales 1965 MEX 10157 01:19:52 00:13:21 00:02:43 00:35:49 00:03:08 00:24:49
77 Rey Bernardo Gutierrez Mendez 1964 MEX 10156 01:19:59 00:17:55 00:02:09 00:34:53 00:03:02 00:21:57
78 Joaquin Castillo 1966 CAN 10132 01:20:19 00:13:24 00:02:22 00:38:59 00:02:32 00:22:59
79 Allan Crowe 1964 CAN 10133 01:25:24 00:15:55 00:02:34 00:38:16 00:03:16 00:25:22
80 Anders Oulie 1966 NOR 10159 01:25:59 00:13:25 00:02:51 00:35:36 00:03:11 00:30:54
81 John Potter 1968 CAN 10136 01:26:27 00:15:15 00:02:22 00:37:49 00:03:02 00:27:57
DNF Dennis Moore 1968 USA 10185 DNF 00:15:44 00:02:33 00:33:16 00:02:34 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL
Head Referee: Leslie Buchanan/CAN.
Competition Jury Jaqui Kenny/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Amy Mac Pherson/AUS.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 19.7 km (1 lap); Run 5 km (2 laps) 
Water Temperature: 20.9ºC Air temperature 28.3º C
Wetsuits allowed.