Results: 2018 ITU World Triathlon Grand Final Gold Coast | 60-64 Female AG Sprint
Gold Coast, Australia • 13 Sep, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Penny Rother 1958 GBR 11228 01:13:36 00:10:54 00:02:02 00:35:09 00:02:26 00:23:01
2 Donna Hickey 1958 AUS 11202 01:14:35 00:12:09 00:01:59 00:35:18 00:02:33 00:22:34
3 Linda Russell-Bond 1956 GBR 11229 01:15:46 00:12:16 00:02:05 00:36:04 00:02:48 00:22:32
4 Jane Bell 1958 GBR 11221 01:16:11 00:12:16 00:02:05 00:35:59 00:02:44 00:23:04
5 Linda Meredith 1955 AUS 11208 01:16:28 00:12:07 00:02:00 00:35:19 00:02:34 00:24:26
6 Sally Jeffrey 1956 AUS 11203 01:16:47 00:13:15 00:02:01 00:36:06 00:03:06 00:22:17
7 Kim Tyler 1954 AUS 11215 01:19:43 00:12:12 00:02:32 00:36:54 00:03:03 00:25:00
8 Madeleine Beaupre 1958 CAN 11217 01:19:52 00:13:45 00:02:40 00:37:53 00:03:11 00:22:20
9 Andree Carr 1957 AUS 11194 01:21:04 00:14:10 00:02:25 00:35:42 00:03:09 00:25:36
10 Christine Meek 1958 GBR 11227 01:21:52 00:13:58 00:02:22 00:38:44 00:02:39 00:24:08
11 Stephanie Bassin 1958 USA 11237 01:22:24 00:12:55 00:02:21 00:36:10 00:03:20 00:27:36
12 Liz Dunlop 1956 GBR 11225 01:22:39 00:12:38 00:02:23 00:38:19 00:03:06 00:26:12
13 Kim Elvery 1957 AUS 11199 01:22:45 00:12:27 00:03:03 00:35:53 00:03:15 00:28:04
14 Leeanne Tennant 1958 AUS 11214 01:23:20 00:14:37 00:02:23 00:37:58 00:02:43 00:25:38
15 Karen Cole 1956 GBR 11224 01:24:00 00:15:54 00:02:06 00:38:13 00:02:52 00:24:53
16 Karen Robinson 1957 AUS 11211 01:24:19 00:12:07 00:02:48 00:36:30 00:03:03 00:29:48
17 Andrea Westcott 1956 CAN 11219 01:24:26 00:14:03 00:03:15 00:37:58 00:03:44 00:25:25
18 Megan Lade 1956 AUS 11206 01:24:31 00:14:18 00:03:03 00:38:46 00:02:57 00:25:25
19 Liz Clegg 1958 GBR 11223 01:24:31 00:15:05 00:02:32 00:37:40 00:02:55 00:26:18
20 Jane Reik 1958 USA 11243 01:25:22 00:12:29 00:02:45 00:39:50 00:03:22 00:26:54
21 Meredith Aveling 1954 AUS 11193 01:25:25 00:14:34 00:03:19 00:38:12 00:03:42 00:25:36
22 Grace Stone 1958 AUS 11212 01:26:24 00:14:53 00:02:50 00:38:50 00:03:12 00:26:37
23 Alison Suckling 1955 USA 11245 01:27:03 00:13:55 00:03:23 00:38:54 00:03:10 00:27:38
24 Elizabeth Kelly 1958 USA 11240 01:27:06 00:13:53 00:02:32 00:38:31 00:03:37 00:28:30
25 Margaret Kyle 1957 AUS 11205 01:27:16 00:13:55 00:02:27 00:38:38 00:03:30 00:28:43
26 Maria Esperanza Galas Valdes 1958 MEX 11232 01:27:28 00:13:06 00:03:03 00:39:19 00:03:22 00:28:37
27 Hilary Webb 1955 GBR 11231 01:27:38 00:15:22 00:02:54 00:39:29 00:03:14 00:26:38
28 Sally Waterman 1958 GBR 11230 01:28:06 00:17:14 00:02:30 00:38:50 00:03:03 00:26:27
29 Helen Farthing 1958 GBR 11226 01:28:58 00:15:13 00:03:00 00:40:09 00:03:06 00:27:28
30 Karen Mcconnell 1955 AUS 11207 01:30:12 00:14:14 00:03:03 00:42:18 00:03:18 00:27:17
31 Eileen Zerba 1954 USA 11246 01:30:44 00:15:40 00:03:17 00:39:39 00:03:45 00:28:20
32 Mary Street 1955 AUS 11213 01:31:18 00:14:34 00:03:01 00:38:53 00:04:00 00:30:48
33 Catherine Beal 1956 USA 11238 01:31:57 00:17:43 00:02:44 00:40:06 00:03:08 00:28:14
34 Kathryn King 1957 AUS 11204 01:32:35 00:15:35 00:03:36 00:41:06 00:03:40 00:28:36
35 Barbara West 1958 NZL 11236 01:32:55 00:14:17 00:02:26 00:39:53 00:03:22 00:32:55
36 Blanca Leticia Valdes Coss 1957 MEX 11234 01:33:59 00:17:26 00:02:40 00:41:57 00:03:11 00:28:43
37 Debi Nutting 1955 USA 11241 01:34:11 00:16:05 00:03:15 00:38:51 00:04:04 00:31:54
38 Susan Dwyer 1958 AUS 11197 01:38:51 00:14:51 00:03:22 00:42:12 00:04:03 00:34:21
39 Ruth Punnett 1957 NZL 11235 01:38:53 00:16:06 00:03:29 00:41:58 00:04:13 00:33:04
40 Jerianne Davis 1954 USA 11239 01:39:14 00:21:19 00:03:30 00:42:51 00:03:41 00:27:51
41 Bernadette Carroll 1958 AUS 11195 01:40:59 00:17:07 00:02:44 00:43:36 00:03:59 00:33:32
42 Kathy Polon 1954 USA 11242 01:41:20 00:19:26 00:03:59 00:43:15 00:05:12 00:29:26
43 Estelle Wicks 1957 AUS 11216 01:42:13 00:15:50 00:02:46 00:44:08 00:04:08 00:35:19
44 Jan Eccles 1957 AUS 11198 01:43:05 00:16:52 00:04:31 00:44:27 00:04:22 00:32:52
45 Elizabeth Mitchell 1957 AUS 11210 01:46:29 00:20:11 00:03:20 00:50:49 00:03:50 00:28:16
46 Luz Maria Rayon Flores 1954 MEX 11233 01:47:07 00:18:30 00:03:01 00:49:29 00:03:20 00:32:44
47 Susan Gordon 1955 AUS 11201 01:50:01 00:15:11 00:03:49 00:45:51 00:05:05 00:40:03
48 Janet Markham 1954 CAN 11218 01:50:13 00:20:22 00:03:39 00:46:21 00:04:33 00:35:15
49 Aida Vizcaya 1956 COL 11220 01:57:01 00:21:34 00:04:27 00:49:22 00:04:13 00:37:22
50 Suzette Gordon 1958 AUS 11200 02:03:55 00:18:21 00:03:56 00:45:46 00:07:23 00:48:28
51 Julie Dart 1956 AUS 11196 02:26:20 00:14:59 00:07:33 00:55:53 00:08:34 00:59:20
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL
Head Referee: Leslie Buchanan/CAN.
Competition Jury Jaqui Kenny/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Amy Mac Pherson/AUS.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 19.7 km (1 lap); Run 5 km (2 laps) 
Water Temperature: 20.9ºC Air temperature 28.3º C
Wetsuits allowed.