Results: 2018 ITU World Triathlon Grand Final Gold Coast | 65-69 Female AG Sprint
Gold Coast, Australia • 13 Sep, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Missy Lestrange 1952 USA 11280 01:18:15 00:12:18 00:02:47 00:36:24 00:03:07 00:23:37
2 Anne Hughes 1953 GBR 11267 01:18:57 00:12:51 00:02:34 00:36:03 00:02:55 00:24:32
3 Joy Baker 1951 NZL 11269 01:23:40 00:13:54 00:02:19 00:38:44 00:02:39 00:26:02
4 Penny Hearn 1952 AUS 11257 01:25:06 00:14:27 00:03:00 00:37:55 00:03:26 00:26:17
5 Maggie Riley-Hagan 1953 USA 11283 01:25:12 00:13:08 00:02:49 00:36:22 00:03:12 00:29:39
6 Cynthia Cliff 1953 AUS 11254 01:27:32 00:15:12 00:02:54 00:38:10 00:03:16 00:27:58
7 Shelly Bloom 1953 USA 11276 01:27:37 00:14:54 00:02:33 00:39:29 00:03:05 00:27:35
8 Sue Reynolds 1953 USA 11282 01:27:53 00:14:01 00:02:33 00:37:46 00:03:31 00:29:59
9 Robyn Mcclelland 1953 AUS 11258 01:28:18 00:16:51 00:02:40 00:38:37 00:03:18 00:26:49
10 Jillian Wisbey 1953 AUS 11265 01:30:30 00:15:10 00:02:40 00:38:28 00:03:19 00:30:52
11 Julia Bracegirdle 1952 NZL 11270 01:31:02 00:14:51 00:02:38 00:40:38 00:03:11 00:29:41
12 Ruth King 1951 USA 11278 01:31:54 00:15:40 00:03:30 00:40:42 00:04:11 00:27:48
13 Paula North 1952 USA 11281 01:32:45 00:15:30 00:03:26 00:39:44 00:03:40 00:30:23
14 Laurita Samuels 1952 USA 11285 01:33:34 00:14:57 00:03:49 00:42:58 00:03:58 00:27:50
15 Angela Besnard 1950 AUS 11251 01:35:08 00:14:35 00:02:55 00:39:33 00:04:06 00:33:58
16 Shirley Jean Rolston 1949 NZL 11273 01:35:41 00:17:05 00:04:08 00:40:19 00:03:18 00:30:49
17 Jeanette Rogers 1951 NZL 11272 01:36:07 00:14:13 00:03:09 00:43:34 00:03:53 00:31:16
18 Jean Chesson 1952 AUS 11252 01:37:41 00:17:40 00:03:31 00:45:38 00:03:28 00:27:22
19 Kathleen M Doswell 1949 USA 11277 01:37:54 00:14:23 00:03:10 00:49:24 00:03:01 00:27:54
20 Nerida Clarke 1951 AUS 11253 01:37:58 00:15:37 00:02:38 00:44:27 00:04:06 00:31:08
21 Jane Rylance 1953 AUS 11260 01:38:10 00:14:27 00:04:35 00:43:41 00:04:21 00:31:04
22 Catharina Hamilton 1952 AUS 11256 01:39:11 00:17:12 00:03:33 00:45:03 00:04:05 00:29:15
23 Cobie Steinberg 1951 RSA 11275 01:42:46 00:19:38 00:04:00 00:43:04 00:04:15 00:31:46
24 Sally Wallace 1950 AUS 11263 01:43:38 00:17:16 00:03:18 00:42:10 00:05:02 00:35:50
25 Janne Falkner 1950 NZL 11271 01:43:51 00:22:04 00:03:19 00:43:35 00:03:01 00:31:51
26 Catherine Williams 1949 GBR 11268 01:46:06 00:16:16 00:03:22 00:43:02 00:04:09 00:39:15
27 Judy Tarleton 1949 AUS 11262 01:46:42 00:19:07 00:02:59 00:46:04 00:04:36 00:33:53
28 Elena Sheridan 1952 AUS 11261 01:48:19 00:17:45 00:03:39 00:45:27 00:03:46 00:37:40
29 Celia Short 1953 NZL 11274 01:48:53 00:17:26 00:03:34 00:46:27 00:05:22 00:36:02
30 Jenny Owen 1953 AUS 11259 01:49:05 00:14:28 00:03:52 00:44:35 00:05:20 00:40:49
31 Annemarie White 1952 AUS 11264 01:51:11 00:16:34 00:04:19 00:48:51 00:04:34 00:36:51
32 Joan Kirkwood 1950 USA 11279 01:56:40 00:23:02 00:03:37 00:46:55 00:06:04 00:37:00
33 Pamela Roberts 1950 USA 11284 01:57:49 00:25:57 00:04:14 00:47:52 00:04:29 00:35:15
34 Therese Daamen 1952 AUS 11255 02:00:37 00:23:32 00:04:48 00:49:46 00:04:35 00:37:54
DNF Carmencita Da Silva Cruz Hokumura 1950 BRA 11266 0 00:17:51 00:03:25 00:46:34 00:03:30 00:14:50
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL
Head Referee: Leslie Buchanan/CAN.
Competition Jury Jaqui Kenny/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Amy Mac Pherson/AUS.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 19.7 km (1 lap); Run 5 km (2 laps) 
Water Temperature: 20.9ºC Air temperature 28.3º C
Wetsuits allowed.