Results: 2018 ITU World Triathlon Grand Final Gold Coast | 65-69 Male AG Sprint
Gold Coast, Australia • 13 Sep, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Greg Bush 1952 AUS 10389 01:10:03 00:09:52 00:01:56 00:33:25 00:02:59 00:21:50
2 Philip Friedman 1953 USA 10436 01:10:59 00:11:43 00:02:09 00:33:38 00:02:29 00:20:58
3 Rick Kozlowski 1952 USA 10439 01:11:24 00:10:27 00:02:28 00:33:15 00:03:03 00:22:10
4 Philip Hanley 1952 AUS 10394 01:12:35 00:13:03 00:01:55 00:33:22 00:02:41 00:21:32
5 Robert Pickard 1950 AUS 10400 01:13:07 00:11:51 00:02:20 00:33:21 00:02:41 00:22:52
6 Jonathan Reik 1952 USA 10443 01:13:10 00:12:32 00:02:22 00:33:31 00:02:42 00:22:00
7 Shorty Clark 1952 NZL 10426 01:13:27 00:12:57 00:02:17 00:33:50 00:02:43 00:21:38
8 David Hargreaves 1952 GBR 10417 01:14:10 00:12:32 00:02:03 00:33:49 00:02:46 00:22:59
9 Robert Kinney 1953 USA 10438 01:15:39 00:12:32 00:02:12 00:34:07 00:02:52 00:23:53
10 Robert Rhodes 1953 AUS 10404 01:15:39 00:12:51 00:02:19 00:33:49 00:03:04 00:23:34
11 Stephen Williams 1952 GBR 10423 01:15:47 00:13:48 00:02:05 00:33:34 00:02:37 00:23:41
12 John Ryan 1953 GBR 10422 01:15:50 00:11:32 00:02:30 00:35:02 00:03:05 00:23:39
13 Graham Le Good 1952 GBR 10420 01:16:17 00:14:37 00:02:38 00:35:21 00:02:44 00:20:55
14 John Jackson 1953 CAN 10411 01:16:53 00:15:10 00:02:22 00:36:08 00:02:10 00:21:00
15 Alan Lennon 1953 NZL 10428 01:17:13 00:12:51 00:02:12 00:34:00 00:02:48 00:25:20
16 Chris Schubert 1953 USA 10444 01:18:39 00:11:41 00:02:35 00:34:41 00:03:05 00:26:36
17 Stephen Buescher 1953 USA 10433 01:19:25 00:13:02 00:02:09 00:36:28 00:02:41 00:25:02
18 Edward Smith 1952 USA 10447 01:19:56 00:12:24 00:02:20 00:36:55 00:03:02 00:25:12
19 Neil Slonim 1952 AUS 10406 01:20:12 00:14:10 00:02:44 00:35:41 00:02:43 00:24:52
20 Mark Picken 1952 AUS 10402 01:20:49 00:12:52 00:02:47 00:35:07 00:03:21 00:26:40
21 Robert Picken 1953 AUS 10401 01:20:49 00:13:00 00:02:38 00:33:45 00:04:44 00:26:40
22 Kevin Bell 1951 AUS 10386 01:20:59 00:14:33 00:03:28 00:37:39 00:02:51 00:22:27
23 Rod Rose 1952 AUS 10405 01:21:16 00:15:22 00:02:19 00:36:16 00:02:52 00:24:25
24 David Baussmann 1950 AUS 10385 01:21:34 00:17:06 00:02:19 00:35:32 00:02:47 00:23:48
25 Philip Kidd 1952 GBR 10419 01:21:45 00:15:02 00:02:40 00:36:45 00:03:01 00:24:16
26 Mike Hartley 1950 GBR 10418 01:22:01 00:14:42 00:02:46 00:36:12 00:02:51 00:25:28
27 Gilbert Miller 1952 USA 10441 01:22:27 00:15:12 00:03:13 00:37:05 00:03:01 00:23:54
28 Pat Brooks 1953 USA 10432 01:22:44 00:14:55 00:03:05 00:37:03 00:03:00 00:24:39
29 Noel Devine 1949 AUS 10392 01:23:35 00:13:46 00:02:41 00:36:20 00:03:18 00:27:28
30 Malcolm Wilcox 1952 AUS 10407 01:23:40 00:15:52 00:02:54 00:35:13 00:02:48 00:26:52
31 David Barnes 1949 AUS 10384 01:23:43 00:14:09 00:02:44 00:36:44 00:03:06 00:26:57
32 John Allen 1951 GBR 10412 01:23:53 00:12:54 00:02:32 00:36:12 00:02:58 00:29:15
33 Gavin Mcgregor 1953 AUS 10398 01:24:01 00:14:57 00:03:42 00:36:25 00:03:25 00:25:28
34 Grant Jeffreys 1953 NZL 10427 01:24:04 00:14:21 00:02:42 00:38:21 00:03:09 00:25:30
35 Alain Rault 1951 BEL 10408 01:24:48 00:15:19 00:03:01 00:37:59 00:03:11 00:25:16
36 Richard Edwards 1950 GBR 10414 01:25:17 00:15:46 00:03:05 00:38:04 00:03:26 00:24:54
37 Greg Pride 1951 AUS 10403 01:25:27 00:13:30 00:02:35 00:35:30 00:02:52 00:30:58
38 John Nevin 1950 GBR 10421 01:25:49 00:17:25 00:02:57 00:37:57 00:03:04 00:24:24
39 Wayne Heathcote 1953 AUS 10395 01:25:59 00:14:37 00:03:06 00:36:14 00:03:11 00:28:50
40 James Mcginnis 1951 USA 10440 01:25:59 00:13:29 00:03:02 00:36:05 00:03:27 00:29:55
41 Warren Taylor 1953 NZL 10430 01:26:11 00:15:14 00:03:02 00:37:55 00:03:18 00:26:40
42 Milo Fink 1953 CAN 10410 01:27:30 00:14:55 00:02:59 00:37:11 00:03:41 00:28:42
43 Geoff Besnard 1953 AUS 10387 01:27:33 00:18:28 00:03:17 00:36:41 00:03:25 00:25:40
44 Len Joy 1951 USA 10437 01:27:57 00:17:00 00:03:58 00:37:33 00:04:01 00:25:24
45 Ross Allen 1951 AUS 10383 01:28:38 00:14:45 00:02:35 00:37:32 00:03:23 00:30:21
46 Colin Gleeson 1951 AUS 10393 01:29:35 00:15:19 00:03:52 00:35:49 00:03:24 00:31:10
47 Grayhame Fish 1949 GBR 10415 01:29:49 00:14:23 00:02:51 00:36:50 00:03:58 00:31:45
48 Dennis Birch 1950 AUS 10388 01:30:09 00:15:19 00:03:09 00:40:00 00:03:20 00:28:18
49 Christopher Powell 1953 NZL 10429 01:30:13 00:15:18 00:03:15 00:36:51 00:04:09 00:30:39
50 Steve Polley 1949 USA 10442 01:31:56 00:13:40 00:03:15 00:43:57 00:03:06 00:27:56
51 Roger Brewer 1953 GBR 10413 01:32:34 00:15:13 00:02:39 00:38:25 00:03:29 00:32:46
52 Javier Ramon Zepeda Quintero 1952 MEX 10425 01:35:27 00:17:12 00:03:38 00:38:09 00:04:36 00:31:50
53 Michael Hilder 1950 AUS 10396 01:35:51 00:15:28 00:04:02 00:38:55 00:04:06 00:33:18
54 Michael S. Dwyer 1949 USA 10435 01:37:49 00:14:15 00:03:47 00:50:45 00:03:33 00:25:26
55 John Meacham 1953 AUS 10399 01:39:51 00:14:37 00:03:48 00:46:47 00:05:10 00:29:28
56 Jaime Lopez Taboada 1952 MEX 10424 01:42:14 00:21:12 00:04:48 00:44:51 00:03:06 00:28:14
57 Peter Mathews 1950 AUS 10397 01:44:42 00:17:49 00:03:37 00:43:17 00:05:02 00:34:55
58 Fabio Mello 1950 BRA 10409 01:51:28 00:23:44 00:02:44 00:44:17 00:04:05 00:36:36
59 Stephen Dalziel 1950 AUS 10391 02:07:21 00:20:29 00:05:35 00:49:13 00:05:47 00:46:15
DNF Norman W. Cole 1952 USA 10434 DNF 00:16:28 00:04:19 00:37:37 00:03:34 00:00:00
DNF Kevin Simmons 1951 USA 10445 DNF 00:11:58 00:02:34 00:34:22 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL
Head Referee: Leslie Buchanan/CAN.
Competition Jury Jaqui Kenny/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Amy Mac Pherson/AUS.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 19.7 km (1 lap); Run 5 km (2 laps) 
Water Temperature: 20.9ºC Air temperature 28.3º C
Wetsuits allowed.