Results: 2018 ITU World Triathlon Leeds | Elite Men
Leeds, Great Britain • 10 Jun, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Richard Murray 1989 RSA 17 01:45:52 00:18:03 00:01:01 00:55:27 00:00:24 00:30:57
2 Mario Mola 1990 ESP 1 01:46:01 00:17:25 00:01:01 00:56:06 00:00:24 00:31:04
3 Vincent Luis 1989 FRA 6 01:46:14 00:17:15 00:01:02 00:56:15 00:00:25 00:31:16
4 Pierre Le Corre 1990 FRA 7 01:46:27 00:17:13 00:01:02 00:56:18 00:00:23 00:31:30
5 Marten Van Riel 1992 BEL 33 01:47:03 00:17:19 00:01:08 00:56:06 00:00:27 00:32:04
6 Thomas Bishop 1991 GBR 22 01:47:07 00:17:26 00:01:09 00:55:59 00:00:27 00:32:06
7 Joao Silva 1989 POR 14 01:47:12 00:17:31 00:01:05 00:55:59 00:00:30 00:32:06
8 Sam Ward 1994 NZL 19 01:47:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
9 Simon Viain 1993 FRA 24 01:47:16 00:18:01 00:01:04 00:55:35 00:00:25 00:32:11
10 Ryan Bailie 1990 AUS 8 01:47:26 00:17:57 00:01:06 00:55:30 00:00:29 00:32:23
11 Alois Knabl 1992 AUT 32 01:47:32 00:17:28 00:01:09 00:55:59 00:00:27 00:32:29
12 Jelle Geens 1993 BEL 30 01:47:33 00:17:35 00:01:03 00:55:55 00:00:23 00:32:37
13 Aaron Royle 1990 AUS 16 01:47:43 00:17:23 00:01:06 00:56:05 00:00:26 00:32:44
14 Richard Varga 1989 SVK 25 01:47:53 00:17:10 00:01:06 00:56:23 00:00:27 00:32:47
15 Henri Schoeman 1991 RSA 3 01:47:58 00:17:21 00:01:02 00:56:13 00:00:25 00:32:57
16 Andrea Salvisberg 1989 SUI 29 01:48:06 00:17:23 00:01:08 00:56:01 00:00:25 00:33:08
17 Andreas Schilling 1991 DEN 26 01:48:17 00:17:32 00:01:06 00:55:56 00:00:26 00:33:18
18 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 27 01:48:29 00:17:45 00:01:07 00:55:50 00:00:26 00:33:22
19 Kristian Blummenfelt 1994 NOR 15 01:48:40 00:18:00 00:01:05 00:55:26 00:00:25 00:33:44
20 Eli Hemming 1995 USA 28 01:48:51 00:17:28 00:01:06 00:56:02 00:00:26 00:33:49
21 Léo Bergere 1996 FRA 9 01:48:56 00:17:23 00:01:03 00:56:06 00:00:23 00:34:01
22 Luke Willian 1996 AUS 21 01:49:04 00:17:58 00:01:03 00:55:36 00:00:26 00:34:02
23 Marco Van Der Stel 1991 NED 43 01:49:08 00:17:33 00:01:04 00:55:57 00:00:26 00:34:09
24 Crisanto Grajales 1987 MEX 20 01:49:13 00:17:54 00:01:08 00:57:40 00:00:29 00:32:01
25 Marc Austin 1994 GBR 46 01:49:17 00:17:56 00:01:05 00:55:39 00:00:29 00:34:08
26 Tayler Reid 1996 NZL 52 01:49:30 00:17:13 00:01:02 00:56:18 00:00:28 00:34:28
27 Tamás Tóth 1989 HUN 38 01:50:03 00:17:32 00:01:07 00:56:05 00:00:26 00:34:53
28 Gregor Payet 1995 LUX 56 01:50:20 00:18:01 00:01:02 00:55:31 00:00:29 00:35:17
29 Lukas Hollaus 1986 AUT 23 01:50:22 00:18:02 00:01:05 00:56:24 00:00:26 00:34:24
30 Jonas Schomburg 1994 GER 49 01:50:34 00:17:23 00:01:03 00:56:11 00:00:29 00:35:28
31 Shachar Sagiv 1994 ISR 50 01:50:44 00:17:54 00:01:04 00:55:34 00:00:25 00:35:48
32 Jacob Birtwhistle 1995 AUS 2 01:51:24 00:17:37 00:01:02 00:55:59 00:00:24 00:36:22
33 Matthew Sharpe 1991 CAN 40 01:51:47 00:17:25 00:01:10 00:56:01 00:00:25 00:36:46
34 Matthew McElroy 1992 USA 34 01:52:28 00:18:02 00:01:01 00:58:44 00:00:29 00:34:12
35 Francesc Godoy Contreras 1986 ESP 55 01:52:46 00:17:17 00:01:08 00:59:42 00:00:24 00:34:15
36 Marcel Walkington 1993 AUS 48 01:52:52 00:17:26 00:01:08 00:59:32 00:00:26 00:34:19
37 Márk Dévay 1996 HUN 51 01:53:01 00:17:11 00:01:08 00:56:24 00:00:24 00:37:53
38 Gábor Faldum 1988 HUN 35 01:53:36 00:17:53 00:01:08 00:58:40 00:00:23 00:35:31
39 Igor Polyanskiy 1990 RUS 44 01:54:37 00:17:29 00:01:08 00:59:25 00:00:27 00:36:08
40 Russell White 1992 IRL 45 01:56:25 00:17:56 00:01:13 00:55:58 00:00:26 00:40:51
DNS Sylvain Fridelance 1995 SUI 42 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Stefan Zachäus 1990 LUX 53 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Morgan Pearson 1993 USA 57 LAP 00:17:29 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tyler Mislawchuk 1994 CAN 4 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Casper Stornes 1997 NOR 10 DNF 00:18:04 00:01:12 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rostislav Pevtsov 1987 AZE 11 DNF 00:18:07 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dorian Coninx 1994 FRA 12 DNF 00:17:19 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jonathan Brownlee 1990 GBR 18 DNF 00:17:21 00:01:01 00:57:09 00:00:26 00:00:00
DNF Ben Kanute 1992 USA 31 DNF 00:17:15 00:01:02 00:56:24 00:00:25 00:00:00
DNF Kevin McDowell 1992 USA 36 DNF 00:17:32 00:01:11 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Grant Sheldon 1994 GBR 37 DNF 00:20:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Irving Perez 1986 MEX 39 DNF 00:18:00 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 41 DNF 00:17:17 00:01:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Wian Sullwald 1993 RSA 47 DNF 00:19:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Lorand Kalotai/HUN. Head Referee: Sarah Taylor/GBR. Competition Jury: Lorand Kalotai/HUN, Ria Damgren Nillson/SWE, Andy Salmon/GBR.
Distances: Swim 1500 m (2 laps) Bike 38.6 km (12.3 km + 7 laps) Run 10 km (4 laps)
Water temperature 19.2ºC, air temperature 26.3º. Wetsuits allowed.
Athletes #34 McElroy/USA and #44 Polyansky/RUS served a 15 seconds penalty during the run segment.