Results: 2018 ITU World Triathlon Montreal | Elite Men
Montreal, Canada • 26 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Mario Mola 1990 ESP 1 01:47:46 00:17:35 00:00:54 00:59:06 00:00:24 00:29:48
2 Kristian Blummenfelt 1994 NOR 5 01:48:02 00:17:30 00:00:55 00:58:09 00:00:26 00:31:05
3 Jacob Birtwhistle 1995 AUS 2 01:48:28 00:17:43 00:00:54 00:58:59 00:00:23 00:30:31
4 Richard Murray 1989 RSA 3 01:48:36 00:17:50 00:00:52 00:58:57 00:00:23 00:30:36
5 Andreas Schilling 1991 DEN 9 01:48:57 00:17:38 00:00:56 00:58:00 00:00:29 00:31:57
6 Henri Schoeman 1991 RSA 8 01:49:10 00:17:08 00:01:01 00:59:33 00:00:27 00:31:03
7 Joao Pereira 1987 POR 32 01:49:25 00:17:45 00:00:58 00:58:58 00:00:29 00:31:18
8 Tyler Mislawchuk 1994 CAN 6 01:49:26 00:17:32 00:00:55 00:59:08 00:00:27 00:31:26
9 Bence Bicsák 1995 HUN 18 01:49:28 00:17:40 00:01:00 00:59:04 00:00:29 00:31:18
10 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 22 01:49:31 00:17:31 00:00:59 00:59:13 00:00:30 00:31:20
11 Simon Viain 1993 FRA 17 01:49:33 00:17:49 00:00:56 00:58:57 00:00:30 00:31:24
12 Lasse Lührs 1996 GER 34 01:49:35 00:17:42 00:00:57 00:59:00 00:00:25 00:31:32
13 Sam Ward 1994 NZL 11 01:49:46 00:17:28 00:00:57 00:59:12 00:00:26 00:31:44
14 Alessandro Fabian 1988 ITA 30 01:49:48 00:17:24 00:01:01 00:59:11 00:00:27 00:31:47
15 Gábor Faldum 1988 HUN 29 01:49:58 00:17:36 00:00:54 00:59:09 00:00:24 00:31:56
16 Joao Silva 1989 POR 7 01:50:05 00:17:47 00:00:54 00:59:02 00:00:37 00:31:47
17 Casper Stornes 1997 NOR 14 01:50:10 00:17:38 00:00:58 00:57:58 00:00:27 00:33:11
18 Alois Knabl 1992 AUT 16 01:50:15 00:17:27 00:00:58 00:59:16 00:00:34 00:32:02
19 Matthew Sharpe 1991 CAN 23 01:50:16 00:17:32 00:00:58 00:59:11 00:00:27 00:32:10
20 Aaron Royle 1990 AUS 10 01:50:34 00:17:30 00:00:56 00:59:13 00:00:27 00:32:29
21 Matthew McElroy 1992 USA 21 01:50:48 00:17:47 00:00:57 00:58:59 00:00:26 00:32:42
22 Russell White 1992 IRL 33 01:50:54 00:17:43 00:00:55 00:59:02 00:00:31 00:32:45
23 Seth Rider 1997 USA 40 01:50:57 00:17:12 00:00:58 00:59:26 00:00:26 00:32:56
24 Thomas Bishop 1991 GBR 15 01:51:13 00:17:40 00:00:59 00:58:59 00:00:28 00:33:10
25 Marco Van Der Stel 1991 NED 24 01:51:21 00:17:22 00:00:58 00:59:20 00:00:30 00:33:12
26 Irving Perez 1986 MEX 26 01:51:25 00:17:25 00:00:56 00:59:20 00:00:32 00:33:13
27 Tamás Tóth 1989 HUN 28 01:51:26 00:17:35 00:00:57 00:59:08 00:00:27 00:33:21
28 Tony Smoragiewicz 1994 USA 38 01:51:37 00:17:46 00:00:56 00:59:01 00:00:29 00:33:28
29 Charles Paquet 1997 CAN 39 01:52:49 00:17:28 00:00:54 00:58:12 00:00:33 00:35:44
30 Justus Nieschlag 1992 GER 25 01:52:59 00:17:33 00:00:56 00:59:11 00:00:32 00:34:48
31 Shachar Sagiv 1994 ISR 27 01:53:37 00:17:39 00:00:57 00:59:06 00:00:26 00:35:32
32 Francesc Godoy Contreras 1986 ESP 50 01:55:15 00:17:22 00:00:58 00:59:18 00:00:25 00:37:13
33 Crisanto Grajales 1987 MEX 20 01:55:22 00:17:40 00:00:57 01:03:49 00:00:27 00:32:30
34 Brandon Copeland 1996 AUS 37 01:55:33 00:17:40 00:00:55 01:02:23 00:00:27 00:34:10
35 Henrik Goesch 1994 FIN 47 01:56:26 00:17:46 00:00:59 01:02:30 00:00:27 00:34:46
36 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 19 01:56:42 00:17:54 00:00:56 01:04:17 00:00:26 00:33:11
37 Alexis Lepage 1994 CAN 44 01:57:08 00:17:31 00:00:56 01:04:41 00:00:28 00:33:35
38 Menno Koolhaas 1995 NED 49 01:57:16 00:17:37 00:00:57 01:04:34 00:00:24 00:33:46
39 Lukas Pertl 1995 AUT 36 01:57:30 00:18:46 00:00:51 01:03:26 00:00:24 00:34:05
40 John Rasmussen 1991 CAN 41 02:00:16 00:18:13 00:00:53 01:03:57 00:00:28 00:36:46
41 Edson Gomez Ruiz 1993 MEX 42 02:01:22 00:17:28 00:00:55 01:03:19 00:00:28 00:39:14
DNS Fernando Alarza 1991 ESP 4 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Amitai Yonah 1994 ISR 48 LAP 00:21:23 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gustav Iden 1996 NOR 12 DNF 00:18:14 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Vicente Hernandez 1991 ESP 31 DNF 00:17:35 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Domen Dornik 1991 SLO 35 DNF 00:17:45 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Valentin Wernz 1995 GER 43 DNF 00:17:50 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Linus Stimmel 1996 GER 46 DNF 00:17:20 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Felix Molina/MEX. Head Referee: Vicki Lundine/CAN. Competition Jury: Felix Molina/MEX, Antonio Fernandez/ESP, Kim Van Bruggen/CAN.
Distances: Swim 1500 m (870 + 630) Bike 40 km (9 laps) Run 10 km (4 laps).
Water temperature 22.2ºC, Air temperature 22.9ºC. Wetsuits not allowed