Results: 2018 ITU World Triathlon Yokohama | Elite Men
Yokohama, Japan • 12 May, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Mario Mola 1990 ESP 1 01:44:59 00:17:35 00:01:00 00:56:10 00:00:25 00:29:52
2 Jacob Birtwhistle 1995 AUS 9 01:45:40 00:17:40 00:01:04 00:56:02 00:00:24 00:30:31
3 Fernando Alarza 1991 ESP 4 01:45:51 00:17:35 00:01:03 00:56:10 00:00:27 00:30:39
4 Tyler Mislawchuk 1994 CAN 11 01:46:10 00:17:30 00:01:03 00:56:12 00:00:24 00:31:03
5 Bence Bicsák 1995 HUN 35 01:46:11 00:17:45 00:01:03 00:56:01 00:00:25 00:31:00
6 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 25 01:46:13 00:17:47 00:01:07 00:55:58 00:00:27 00:30:57
7 Ryan Bailie 1990 AUS 15 01:46:15 00:17:41 00:01:02 00:56:01 00:00:24 00:31:09
8 Sam Ward 1994 NZL 38 01:46:18 00:17:37 00:01:06 00:56:08 00:00:24 00:31:06
9 Luke Willian 1996 AUS 46 01:46:22 00:17:39 00:01:02 00:56:09 00:00:23 00:31:10
10 Vincent Luis 1989 FRA 7 01:46:23 00:17:29 00:01:03 00:56:12 00:00:26 00:31:15
11 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 43 01:46:24 00:17:40 00:01:09 00:56:02 00:00:25 00:31:10
12 Simon Viain 1993 FRA 36 01:46:37 00:17:39 00:01:00 00:56:10 00:00:25 00:31:25
13 Pierre Le Corre 1990 FRA 8 01:46:41 00:17:32 00:01:02 00:56:11 00:00:26 00:31:33
14 Morgan Pearson 1993 USA 56 01:46:44 00:17:35 00:01:00 00:56:20 00:00:23 00:31:28
15 Dorian Coninx 1994 FRA 10 01:46:51 00:17:33 00:01:01 00:56:10 00:00:30 00:31:39
16 Alois Knabl 1992 AUT 49 01:46:55 00:17:36 00:01:08 00:56:03 00:00:25 00:31:45
17 Matthew McElroy 1992 USA 40 01:46:57 00:17:42 00:01:03 00:56:03 00:00:23 00:31:47
18 Grant Sheldon 1994 GBR 50 01:46:57 00:18:00 00:01:09 00:56:41 00:00:23 00:30:46
19 Aaron Royle 1990 AUS 14 01:47:03 00:17:33 00:01:07 00:56:10 00:00:27 00:31:48
20 Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 42 01:47:15 00:17:27 00:01:06 00:56:18 00:00:26 00:32:01
21 Andreas Schilling 1991 DEN 26 01:47:27 00:17:39 00:01:06 00:56:04 00:00:31 00:32:10
22 Matthew Hauser 1998 AUS 54 01:47:33 00:17:28 00:00:58 00:56:23 00:00:23 00:32:23
23 Igor Polyanskiy 1990 RUS 44 01:47:40 00:17:30 00:01:07 00:56:10 00:00:23 00:32:32
24 Thomas Bishop 1991 GBR 24 01:47:43 00:17:35 00:01:08 00:56:05 00:00:29 00:32:28
25 Richard Murray 1989 RSA 16 01:47:47 00:17:51 00:01:01 00:55:54 00:00:26 00:32:37
26 Justus Nieschlag 1992 GER 18 01:47:51 00:17:36 00:01:05 00:56:03 00:00:25 00:32:43
27 Irving Perez 1986 MEX 34 01:47:56 00:17:41 00:01:04 00:56:06 00:00:27 00:32:41
28 Lukas Hollaus 1986 AUT 20 01:47:57 00:18:13 00:01:03 00:56:31 00:00:24 00:31:47
29 Richard Varga 1989 SVK 22 01:47:58 00:17:25 00:01:06 00:56:18 00:00:27 00:32:45
30 Tamás Tóth 1989 HUN 31 01:48:05 00:17:43 00:01:07 00:55:59 00:00:25 00:32:54
31 Sylvain Fridelance 1995 SUI 33 01:48:14 00:17:32 00:01:02 00:56:14 00:00:24 00:33:03
32 Makoto Odakura 1993 JPN 37 01:48:15 00:17:41 00:01:04 00:56:04 00:00:26 00:33:02
33 Wian Sullwald 1993 RSA 45 01:48:23 00:17:52 00:01:01 00:56:57 00:00:26 00:32:09
34 Jumpei Furuya 1991 JPN 41 01:48:28 00:17:36 00:01:00 00:56:12 00:00:23 00:33:19
35 Gábor Faldum 1988 HUN 29 01:48:39 00:17:37 00:01:01 00:56:09 00:00:23 00:33:30
36 Shogo Ishitsuka 1989 JPN 53 01:48:45 00:17:35 00:01:07 00:56:11 00:00:26 00:33:29
37 Andrea Salvisberg 1989 SUI 23 01:49:10 00:17:31 00:01:04 00:56:11 00:00:25 00:34:01
38 Crisanto Grajales 1987 MEX 17 01:49:26 00:17:56 00:01:11 00:56:42 00:00:26 00:33:13
39 Joao Silva 1989 POR 6 01:49:35 00:18:18 00:01:05 00:56:27 00:00:29 00:33:18
40 Yuichi Hosoda 1984 JPN 47 01:49:38 00:17:49 00:00:57 00:57:04 00:00:27 00:33:22
41 Ilya Prasolov 1994 RUS 55 01:50:14 00:17:49 00:01:06 00:56:53 00:00:26 00:34:02
42 Jonas Schomburg 1994 GER 39 01:50:23 00:17:33 00:01:03 00:56:07 00:00:25 00:35:16
43 Adrien Briffod 1994 SUI 12 01:50:33 00:17:38 00:01:05 00:56:56 00:00:24 00:34:33
44 Kevin McDowell 1992 USA 27 01:50:49 00:17:36 00:01:09 00:57:04 00:00:27 00:34:34
45 Andrey Bryukhankov 1991 RUS 52 01:51:03 00:17:36 00:01:07 00:57:09 00:00:27 00:34:47
46 Stefan Zachäus 1990 LUX 51 01:51:29 00:17:37 00:01:01 00:56:07 00:00:25 00:36:20
47 Marc Austin 1994 GBR 32 01:52:16 00:17:45 00:01:08 00:56:24 00:00:25 00:36:36
48 Ryousuke Maeda 1995 JPN 48 01:52:35 00:17:44 00:01:00 00:56:00 00:00:26 00:37:28
DNF Henri Schoeman 1991 RSA 2 DNF 00:17:38 00:01:02 00:56:05 00:00:25 00:00:00
DNF Gustav Iden 1996 NOR 3 DNF 00:18:40 00:01:08 00:56:01 00:00:28 00:00:00
DNF Kristian Blummenfelt 1994 NOR 5 DNF 00:17:39 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Eli Hemming 1995 USA 19 DNF 00:17:43 00:01:07 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jelle Geens 1993 BEL 21 DNF 00:17:41 00:01:03 00:59:09 00:00:28 00:00:00
DNF Matthew Sharpe 1991 CAN 28 DNF 00:17:34 00:01:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Bob Haller 1993 LUX 30 DNF 00:17:51 00:01:11 00:56:46 00:00:26 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE. Head Referee: Juliet Fahey/NZL. Competition Jury: Thanos Nikopoulos/GRE, Terry Sheldrake/NZL, Shin Otsuka/JPN.
Distances: Swim 1500 m (2 lap), Bike 40.05 km (9 laps), Run 10 km (4 laps)
Water Temperature 18.7ºC, Air Temperature 24.0ºC. Wetsuits allowed.
Athlete #56 Pearson/USA served a 15 seconds penalty during the run segment.