Results: 2018 Karlovy Vary ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Karlovy Vary, Czech Republic • 02 Sep, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 2 01:52:22 00:16:50 00:00:32 01:05:08 00:00:21 00:29:30
2 Russell White 1992 IRL 7 01:52:36 00:16:53 00:00:27 01:05:10 00:00:21 00:29:43
3 Alessandro Fabian 1988 ITA 10 01:52:44 00:16:51 00:00:28 01:05:11 00:00:22 00:29:51
4 Jorik Van Egdom 1995 NED 9 01:52:49 00:17:50 00:00:31 01:04:48 00:00:25 00:29:13
5 Frantisek Linduska 1994 CZE 35 01:53:01 00:17:12 00:00:33 01:04:47 00:00:22 00:30:05
6 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 15 01:53:08 00:17:08 00:00:30 01:04:52 00:00:21 00:30:17
7 Delian Stateff 1994 ITA 6 01:53:12 00:16:57 00:00:28 01:05:05 00:00:22 00:30:17
8 Calum Johnson 1994 GBR 40 01:53:21 00:17:23 00:00:32 01:05:17 00:00:21 00:29:46
9 Davide Uccellari 1991 ITA 18 01:53:24 00:17:36 00:00:30 01:05:06 00:00:26 00:29:45
10 Jonathan Zipf 1986 GER 28 01:53:29 00:17:31 00:00:30 01:05:11 00:00:24 00:29:51
11 Igor Polyanskiy 1990 RUS 3 01:53:42 00:16:30 00:00:29 01:05:31 00:00:21 00:30:48
12 Jonas Schomburg 1994 GER 4 01:53:49 00:16:52 00:00:27 01:05:10 00:00:22 00:30:55
13 Maximilian Schwetz 1991 GER 14 01:53:56 00:17:07 00:00:25 01:05:00 00:00:20 00:31:01
14 Jørgen Gundersen 1995 NOR 24 01:54:00 00:17:08 00:00:41 01:04:44 00:00:23 00:31:02
15 James Teagle 1996 GBR 41 01:54:01 00:17:41 00:00:30 01:05:02 00:00:32 00:30:13
16 Gregor Payet 1995 LUX 39 01:54:32 00:17:20 00:00:30 01:04:41 00:00:23 00:31:37
17 Gianluca Pozzatti 1993 ITA 25 01:54:38 00:16:54 00:00:28 01:05:10 00:00:23 00:31:41
18 Stefan Zachäus 1990 LUX 53 01:54:48 00:17:10 00:00:31 01:04:50 00:00:21 00:31:54
19 Gregory Barnaby 1991 ITA 20 01:54:57 00:17:13 00:00:30 01:04:48 00:00:21 00:32:04
20 Jonas Breinlinger 1994 GER 37 01:55:03 00:17:49 00:00:33 01:04:49 00:00:23 00:31:27
21 Gabriel Sandör 1996 SWE 32 01:55:16 00:17:46 00:00:38 01:04:47 00:00:31 00:31:33
22 Miguel Arraiolos 1988 POR 16 01:55:23 00:17:53 00:00:30 01:04:50 00:00:23 00:31:46
23 Ben Dijkstra 1998 GBR 62 01:55:26 00:17:38 00:00:31 01:05:03 00:00:24 00:31:49
24 Reinaldo Colucci 1985 BRA 21 01:55:31 00:17:52 00:00:36 01:04:42 00:00:25 00:31:54
25 Ran Sagiv 1997 ISR 36 01:55:37 00:17:47 00:00:38 01:04:51 00:00:34 00:31:46
26 Jan Celustka 1982 CZE 26 01:55:45 00:17:44 00:00:25 01:05:02 00:00:22 00:32:10
27 Luciano Taccone 1989 ARG 5 01:56:41 00:17:53 00:00:34 01:07:17 00:00:23 00:30:31
28 Ognjen Stojanovic 1990 SRB 22 01:56:49 00:18:03 00:00:29 01:07:09 00:00:20 00:30:45
29 Arthur De Jaegher 1994 BEL 61 01:56:50 00:18:19 00:00:38 01:06:44 00:00:21 00:30:47
30 Alexandre Nobre 1994 POR 23 01:56:51 00:18:02 00:00:31 01:07:12 00:00:24 00:30:40
31 Tim Van Hemel 1990 BEL 42 01:57:27 00:18:26 00:00:32 01:06:42 00:00:22 00:31:22
32 Gaspar Riveros 1990 CHI 31 01:57:38 00:17:38 00:00:29 01:07:13 00:00:28 00:31:48
33 Amitai Yonah 1994 ISR 45 01:57:44 00:18:46 00:00:35 01:06:23 00:00:25 00:31:33
34 Henrik Goesch 1994 FIN 44 01:57:52 00:17:30 00:00:44 01:07:31 00:00:23 00:31:43
35 Jan Volar 1992 CZE 43 01:57:57 00:18:00 00:00:31 01:07:15 00:00:23 00:31:45
36 Thomas Springer 1984 AUT 60 01:58:20 00:17:54 00:00:35 01:07:19 00:00:20 00:32:11
37 Roee Zuaretz 1994 ISR 46 01:58:51 00:18:13 00:00:32 01:07:01 00:00:23 00:32:40
38 Jason West 1993 USA 11 01:59:01 00:18:06 00:00:33 01:07:04 00:00:24 00:32:53
39 Michał Oliwa 1997 POL 47 01:59:04 00:17:13 00:00:32 01:07:58 00:00:23 00:32:56
40 Darren Dunne 1997 IRL 56 01:59:19 00:17:58 00:00:31 01:07:15 00:00:24 00:33:08
41 Martin Demuth 1995 AUT 58 01:59:22 00:17:36 00:00:37 01:07:31 00:00:25 00:33:11
42 Martin Bedirian 1989 ARG 50 01:59:43 00:17:41 00:00:40 01:07:26 00:00:28 00:33:26
43 Simon De Cuyper 1986 BEL 63 01:59:59 00:18:09 00:00:32 01:07:05 00:00:20 00:33:51
44 Lars Holenweger 1998 SUI 66 02:00:10 00:17:03 00:00:29 01:08:11 00:00:24 00:34:01
45 Yegor Martynenko 1987 UKR 48 02:00:24 00:18:30 00:00:36 01:08:22 00:00:27 00:32:27
46 Alexey Kalistratov 1994 RUS 59 02:00:31 00:19:12 00:00:31 01:07:44 00:00:25 00:32:36
47 Bob Haller 1993 LUX 12 02:00:31 00:17:48 00:00:36 01:07:18 00:00:23 00:34:23
48 Morten Hansen 1995 NOR 65 02:00:40 00:19:09 00:00:27 01:07:51 00:00:22 00:32:49
49 Philip Pertl 1998 AUT 67 02:01:26 00:18:47 00:00:29 01:06:26 00:00:18 00:35:24
50 Matevž Planko 1998 SLO 51 02:02:43 00:18:09 00:00:30 01:07:03 00:00:22 00:36:37
LAP Facundo Medard 1995 ARG 55 LAP 00:18:32 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Oliver Gorges 1998 LUX 54 LAP 00:17:56 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Donald Hillebregt 1992 NED 49 LAP 00:17:18 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 19 DNF 00:17:46 00:00:25 01:05:01 00:00:21 00:00:00
DNF Iestyn Harrett 1993 GBR 34 DNF 00:17:50 00:00:26 01:07:29 00:00:23 00:00:00
DNF Richard Varga 1989 SVK 1 DNF 00:16:29 00:00:27 01:05:35 00:00:26 00:00:00
DNF Danilo Pimentel 1986 BRA 17 DNF 00:17:15 00:00:32 01:08:00 00:00:28 00:00:00
DNF Domen Dornik 1991 SLO 30 DNF 00:17:51 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Constantine Doherty 1995 IRL 8 DNF 00:18:48 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF István Király 1994 HUN 33 DNF 00:18:45 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Endre Espedal 1998 NOR 57 DNF 00:18:46 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lukas Gstaltner 1998 AUT 64 DNF 00:18:14 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Fritz Schwarz/AUT. Head Referee: Ton Bloothoofdt/BEL.
Competition Jury: Fritz Schwarz/AUT, Debbie Alexander/RSA, Lenka Kovářová/CZE.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 40.8 km (Approach of 6,5 km + 7 laps), Run 10 km (4 laps).
Water temperature 19.2 ⁰C. Wetsuits allowed.