Results: 2018 Karlovy Vary ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Karlovy Vary, Czech Republic • 02 Sep, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Vendula Frintova 1983 CZE 1 02:08:22 00:18:37 00:00:29 01:14:55 00:00:23 00:33:56
2 Kaidi Kivioja 1993 EST 7 02:08:23 00:19:30 00:00:31 01:14:03 00:00:26 00:33:52
3 Annamaria Mazzetti 1988 ITA 21 02:08:27 00:18:40 00:00:33 01:14:50 00:00:23 00:33:59
4 Anja Knapp 1988 GER 36 02:08:51 00:18:34 00:00:36 01:14:53 00:00:24 00:34:23
5 Julie Derron 1996 SUI 14 02:08:58 00:19:27 00:00:35 01:14:00 00:00:28 00:34:27
6 Verena Steinhauser 1994 ITA 3 02:09:21 00:18:46 00:00:35 01:14:40 00:00:28 00:34:49
7 Lucy Hall 1992 GBR 19 02:09:48 00:18:04 00:00:31 01:15:18 00:00:27 00:35:27
8 Alessia Orla 1992 ITA 23 02:10:01 00:18:33 00:00:34 01:14:53 00:00:28 00:35:30
9 Barbara Riveros 1987 CHI 42 02:10:30 00:19:00 00:00:34 01:14:31 00:00:29 00:35:56
10 Julia Hauser 1994 AUT 10 02:10:46 00:19:29 00:00:34 01:14:02 00:00:27 00:36:12
11 Beth Potter 1991 GBR 20 02:11:08 00:18:58 00:00:31 01:18:22 00:00:26 00:32:49
12 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 9 02:11:10 00:19:04 00:00:36 01:18:08 00:00:25 00:32:55
13 Michelle Flipo 1988 MEX 16 02:11:31 00:18:36 00:00:33 01:17:03 00:00:32 00:34:46
14 Helena Carvalho 1995 POR 34 02:11:43 00:18:34 00:00:38 01:14:52 00:00:28 00:37:09
15 Alexandra Razarenova 1990 RUS 26 02:12:05 00:19:35 00:00:37 01:17:39 00:00:33 00:33:39
16 Daryna Moskalenko 1997 AZE 35 02:12:10 00:19:30 00:00:34 01:17:47 00:00:33 00:33:45
17 Sara Vilic 1992 AUT 8 02:12:54 00:18:32 00:00:31 01:18:47 00:00:24 00:34:38
18 Audrey Merle 1995 FRA 47 02:13:52 00:19:01 00:00:36 01:18:16 00:00:24 00:35:34
19 Maria Czesnik 1977 POL 30 02:14:07 00:19:25 00:00:42 01:17:47 00:00:34 00:35:37
20 Lena Meißner 1998 GER 28 02:14:23 00:19:27 00:00:32 01:17:51 00:00:28 00:36:03
21 Zsófia Kovács 1988 HUN 5 02:14:27 00:19:23 00:00:31 01:19:38 00:00:26 00:34:26
22 Bianca Bogen 1998 GER 31 02:14:34 00:18:58 00:00:33 01:18:16 00:00:23 00:36:22
23 Romana Gajdošová 1994 SVK 17 02:15:22 00:19:06 00:00:38 01:18:06 00:00:31 00:37:00
24 Rani Skrabanja 1998 NED 40 02:15:49 00:18:12 00:00:33 01:18:23 00:00:26 00:38:14
25 Deborah Lynch 1992 NZL 15 02:16:06 00:19:35 00:00:34 01:19:39 00:00:29 00:35:47
26 Caroline Pohle 1995 GER 46 02:17:16 00:18:53 00:00:37 01:20:33 00:00:24 00:36:48
27 Andreia Ferrum 1995 POR 27 02:17:35 00:19:17 00:00:38 01:20:17 00:00:26 00:36:54
28 Lisa Schanung 1993 ITA 37 02:20:18 00:20:36 00:00:34 01:18:49 00:00:26 00:39:51
29 Alicja Ulatowska 1996 POL 39 02:20:35 00:18:30 00:00:31 01:18:48 00:00:35 00:42:10
30 Nicole Welling 1990 USA 45 02:20:59 00:19:37 00:00:43 01:19:44 00:00:30 00:40:24
LAP Kiara Lenaertz 1998 BEL 48 LAP 00:20:14 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Roksana Slupek 1999 POL 38 LAP 00:18:39 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ilaria Zane 1992 ITA 6 LAP 00:19:14 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Diana Vizcarra Montes 1990 ECU 22 LAP 00:20:27 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ivana Kuriackova 1994 SVK 44 LAP 00:20:13 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Miriam Casillas García 1992 ESP 43 DNF 00:18:58 00:00:37 01:14:30 00:02:30 00:00:00
DNF Giorgia Priarone 1992 ITA 11 DNF 00:20:35 00:00:32 01:18:54 00:00:29 00:00:00
DNF Lisa Berger 1993 SUI 32 DNF 00:19:28 00:00:31 01:58:59 00:00:00 00:00:00
DNF Laura Lindemann 1996 GER 2 DNF 00:18:32 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Petra Kurikova 1991 CZE 12 DNF 00:19:21 00:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kirsten Nuyes 1997 NED 18 DNF 00:18:59 00:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Edda Hannesdottir 1994 ISL 29 DNF 00:18:38 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jessica Broderick 1990 USA 33 DNF 00:18:56 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ekaterina Matiukh 1998 RUS 24 DNF 00:19:41 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Paulina Klimas 1995 POL 49 DNF 00:19:32 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Severine Bouchez 1994 BEL 25 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Fritz Schwarz/AUT. Head Referee: Holger Wackerhaget/GER.
Competition Jury: Fritz Schwarz/AUT, Debbie Alexander/RSA, Lenka Kovářová/CZE.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 40.8 km (Approach of 6,5 km + 7 laps), Run 10 km (4 laps).
Water temperature 18.9 ⁰C. Wetsuits allowed.