Results: 2018 Lausanne ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Lausanne, Switzerland • 18 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Gustav Iden 1996 NOR 10 01:49:48 00:18:35 00:00:38 00:59:51 00:00:30 00:30:12
2 Jonathan Brownlee 1990 GBR 2 01:50:19 00:18:00 00:00:36 01:00:30 00:00:26 00:30:46
3 Kristian Blummenfelt 1994 NOR 1 01:50:24 00:18:03 00:00:38 01:00:24 00:00:26 00:30:52
4 Bence Bicsák 1995 HUN 5 01:50:47 00:18:11 00:00:39 01:00:15 00:00:28 00:31:13
5 Jorik Van Egdom 1995 NED 33 01:51:06 00:18:37 00:00:36 00:59:51 00:00:29 00:31:30
6 Jason West 1993 USA 41 01:51:18 00:18:36 00:00:38 00:59:52 00:00:30 00:31:41
7 Léo Bergere 1996 FRA 4 01:51:32 00:18:06 00:00:40 01:00:19 00:00:29 00:31:57
8 Casper Stornes 1997 NOR 6 01:51:37 00:18:25 00:00:41 01:00:00 00:00:32 00:31:58
9 Hayden Wilde 1997 NZL 19 01:51:42 00:18:15 00:00:34 01:00:18 00:00:31 00:32:03
10 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 32 01:51:49 00:18:29 00:00:35 01:00:03 00:00:30 00:32:10
11 Max Studer 1996 SUI 59 01:51:50 00:18:32 00:00:38 00:59:58 00:00:31 00:32:10
12 Davide Uccellari 1991 ITA 35 01:52:00 00:18:18 00:00:39 01:00:10 00:00:31 00:32:20
13 Reinaldo Colucci 1985 BRA 52 01:52:07 00:18:23 00:00:36 01:00:08 00:00:28 00:32:30
14 Jørgen Gundersen 1995 NOR 46 01:52:12 00:18:04 00:00:38 01:00:25 00:00:34 00:32:29
15 Sylvain Fridelance 1995 SUI 23 01:52:26 00:18:05 00:00:35 01:00:26 00:00:30 00:32:48
16 Lukas Hollaus 1986 AUT 11 01:52:38 00:18:31 00:00:37 00:59:57 00:00:30 00:33:00
17 Uxio Abuin Ares 1991 ESP 3 01:52:57 00:18:16 00:00:39 01:00:11 00:00:33 00:33:16
18 Jonas Schomburg 1994 GER 12 01:52:58 00:18:02 00:00:36 01:00:28 00:00:27 00:33:24
19 Christophe De Keyser 1993 BEL 36 01:53:05 00:18:09 00:00:37 01:00:21 00:00:30 00:33:25
20 Constantine Doherty 1995 IRL 26 01:53:15 00:18:36 00:00:36 00:59:53 00:00:26 00:33:42
21 Jonas Breinlinger 1994 GER 55 01:53:39 00:18:01 00:00:37 01:00:27 00:00:31 00:34:00
22 Maximilian Schwetz 1991 GER 28 01:53:57 00:18:00 00:00:37 01:00:30 00:00:29 00:34:20
23 Felipe Barraza 1991 CHI 37 01:54:04 00:18:08 00:00:35 01:00:24 00:00:37 00:34:17
24 Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 14 01:54:11 00:17:56 00:00:37 01:00:35 00:00:33 00:34:28
25 Gregory Barnaby 1991 ITA 38 01:54:21 00:18:14 00:00:36 01:00:17 00:00:31 00:34:43
26 Márk Dévay 1996 HUN 25 01:54:39 00:17:53 00:00:40 01:00:34 00:00:34 00:34:57
27 Simon Westermann 1998 SUI 61 01:54:55 00:18:05 00:00:35 01:00:26 00:00:29 00:35:19
28 Valentin Wernz 1995 GER 43 01:55:04 00:18:29 00:00:36 01:00:00 00:00:27 00:35:30
29 Adrien Briffod 1994 SUI 22 01:55:14 00:18:31 00:00:37 00:59:58 00:00:27 00:35:39
30 Kyle Smith 1997 NZL 34 01:55:32 00:18:35 00:00:36 00:59:57 00:00:31 00:35:52
31 Samuel Dickinson 1997 GBR 53 01:56:17 00:18:07 00:00:38 01:00:21 00:00:31 00:36:38
32 Ignacio Gonzalez Garcia 1996 ESP 60 01:56:35 00:18:15 00:00:38 01:03:17 00:00:28 00:33:56
33 Maxime Hueber-Moosbrugger 1996 FRA 49 01:57:35 00:18:19 00:00:35 01:05:21 00:00:26 00:32:53
34 Jan Celustka 1982 CZE 44 01:58:04 00:18:19 00:00:42 01:03:10 00:00:30 00:35:21
35 Aurelien Raphael 1988 FRA 17 01:58:34 00:17:54 00:00:37 01:05:44 00:00:32 00:33:45
36 Noah Servais 1997 BEL 67 01:58:41 00:18:33 00:00:36 01:05:05 00:00:29 00:33:55
37 Fabian Villanueva Moehl 1993 MEX 29 01:58:49 00:18:34 00:00:35 01:05:05 00:00:26 00:34:08
38 Luciano Taccone 1989 ARG 16 01:59:02 00:19:13 00:00:38 01:04:37 00:00:31 00:34:00
39 Peter Denteneer 1990 BEL 47 01:59:59 00:18:14 00:00:37 01:05:24 00:00:31 00:35:11
40 István Király 1994 HUN 56 02:00:35 00:18:46 00:00:40 01:03:28 00:00:32 00:37:07
41 Massimo De Ponti 1987 ITA 24 02:01:31 00:18:34 00:00:37 01:08:40 00:00:36 00:33:01
42 Marco Akershoek 1993 NED 64 02:01:45 00:18:10 00:00:42 01:05:24 00:00:29 00:36:58
43 Henrik Klemmesen 1993 DEN 63 02:02:56 00:18:34 00:00:38 01:05:04 00:00:30 00:38:08
44 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 30 02:03:12 00:18:25 00:00:36 01:08:00 00:00:35 00:35:34
45 Fergus Roberts 1994 GBR 69 02:03:26 00:19:43 00:00:40 01:07:07 00:00:31 00:35:24
46 Anton Ruanova 1986 BRA 54 02:04:30 00:18:24 00:00:40 01:08:50 00:00:41 00:35:54
47 Martin Demuth 1995 AUT 62 02:04:59 00:18:32 00:00:39 01:07:50 00:00:31 00:37:27
48 Leon Pauger 1998 AUT 65 02:09:44 00:18:24 00:00:38 01:09:21 00:00:32 00:40:47
LAP Thomas Roos 1985 USA 66 LAP 00:19:13 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Kevin Bishop 1994 USA 57 DSQ 00:18:55 00:00:40 01:08:16 00:00:29 00:26:43
DNF Delian Stateff 1994 ITA 21 DNF 00:18:22 00:00:37 01:00:07 00:00:32 00:00:00
DNF Tom Richard 1993 FRA 42 DNF 00:18:03 00:00:38 01:00:16 00:00:30 00:00:00
DNF Gaspar Riveros 1990 CHI 48 DNF 00:18:27 00:00:34 01:05:14 00:00:34 00:00:00
DNF Marcel Walkington 1993 AUS 8 DNF 00:18:12 00:00:41 01:08:58 00:00:36 00:00:00
DNF Igor Polyanskiy 1990 RUS 15 DNF 00:17:57 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andrea Salvisberg 1989 SUI 18 DNF 00:17:58 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gianluca Pozzatti 1993 ITA 40 DNF 00:18:05 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Matthew Roberts 1996 AUS 58 DNF 00:18:07 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Benjamin Shaw 1991 IRL 50 DNF 00:18:32 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jesus Gomar 1988 GEO 39 DNF 00:18:35 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Callum McClusky 1998 AUS 45 DNF 00:18:57 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Declan Wilson 1993 AUS 31 DNF 00:19:11 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Daniel Hoy 1998 NZL 20 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Maximilian Sperl 1994 GER 68 DNF 00:18:17 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Hugh Mc Atamney/IRL. Head Referee: Pascal Godel/FRA. . Competition Jury: Hugh Mc Atamney/IRL, Gergely Markus/HUN, Michael Kimli/SUI.
Distances: Swim 1500 m (2 laps; Bike 40.1 km (7 laps); Run 10.160 km (4 laps)
Air temperature 22.1ºC Water Temperature 23.7ºC Wetsuits not allowed.
Athlete #57 Bishop/USA was disqualified because he missed one lap in the run segment.