Results: 2018 Lausanne ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Lausanne, Switzerland • 18 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Nicola Spirig 1982 SUI 14 02:05:11 00:20:00 00:00:39 01:07:57 00:00:30 00:36:04
2 Taylor Knibb 1998 USA 8 02:06:02 00:20:21 00:00:41 01:07:34 00:00:36 00:36:48
3 Verena Steinhauser 1994 ITA 1 02:06:25 00:20:15 00:00:39 01:07:41 00:00:29 00:37:18
4 Barbara Riveros 1987 CHI 57 02:07:16 00:20:28 00:00:40 01:09:27 00:00:31 00:36:08
5 Julia Hauser 1994 AUT 20 02:07:28 00:20:23 00:00:42 01:09:32 00:00:43 00:36:07
6 Jeanne Lehair 1996 FRA 31 02:07:45 00:20:25 00:00:39 01:09:31 00:00:27 00:36:41
7 Lisa Perterer 1991 AUT 4 02:07:52 00:20:18 00:00:39 01:09:38 00:00:37 00:36:39
8 Kaidi Kivioja 1993 EST 15 02:07:55 00:20:38 00:00:38 01:09:20 00:00:32 00:36:47
9 Deborah Lynch 1992 NZL 24 02:08:00 00:20:20 00:00:41 01:09:35 00:00:33 00:36:50
10 Zsófia Kovács 1988 HUN 7 02:08:09 00:20:14 00:00:42 01:09:40 00:00:33 00:36:59
11 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 12 02:08:22 00:19:22 00:00:42 01:10:32 00:00:33 00:37:12
12 Justine Guerard 1994 FRA 28 02:08:24 00:20:20 00:00:42 01:09:33 00:00:33 00:37:14
13 Petra Kurikova 1991 CZE 17 02:08:31 00:20:18 00:00:39 01:09:39 00:00:32 00:37:21
14 Daryna Moskalenko 1997 AZE 47 02:08:43 00:20:21 00:00:37 01:09:37 00:00:31 00:37:35
15 Mathilde Gautier 1995 FRA 41 02:09:07 00:20:04 00:00:41 01:07:52 00:00:32 00:39:56
16 Juri Ide 1983 JPN 3 02:09:19 00:20:17 00:00:43 01:09:35 00:00:34 00:38:08
17 Anja Knapp 1988 GER 48 02:09:48 00:20:17 00:00:42 01:09:36 00:00:34 00:38:37
18 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 11 02:09:58 00:20:34 00:00:40 01:12:12 00:00:30 00:36:01
19 Lucy Hall 1992 GBR 21 02:10:36 00:19:16 00:00:42 01:10:37 00:00:35 00:39:24
20 Lisa Berger 1993 SUI 40 02:10:36 00:20:27 00:00:45 01:09:24 00:00:35 00:39:24
21 Estelle Perriard 1995 SUI 54 02:11:28 00:20:28 00:00:40 01:09:27 00:00:35 00:40:16
22 Miriam Casillas García 1992 ESP 55 02:12:47 00:20:19 00:00:41 01:13:30 00:00:34 00:37:41
23 Anastasia Gorbunova 1994 RUS 18 02:12:57 00:20:05 00:00:43 01:09:49 00:00:36 00:41:42
24 Giorgia Priarone 1992 ITA 16 02:13:09 00:21:36 00:00:39 01:11:11 00:00:32 00:39:09
25 Romana Gajdošová 1994 SVK 23 02:13:30 00:20:24 00:00:39 01:12:24 00:00:34 00:39:27
26 Olivia Mathias 1998 GBR 45 02:13:52 00:19:23 00:00:42 01:13:21 00:00:34 00:39:49
27 Felicity Sheedy-Ryan 1985 AUS 27 02:14:01 00:21:35 00:00:45 01:13:56 00:00:31 00:37:13
28 Jessica Broderick 1990 USA 42 02:14:08 00:20:23 00:00:43 01:11:35 00:00:34 00:40:51
29 Margot Garabedian 1996 FRA 25 02:14:32 00:20:17 00:00:39 01:13:55 00:00:32 00:39:08
30 Maria Czesnik 1977 POL 35 02:16:12 00:20:37 00:00:44 01:14:56 00:00:38 00:39:15
31 Maya Kingma 1995 NED 29 02:17:25 00:19:16 00:00:42 01:10:40 00:00:40 00:46:05
32 Sara Perez Sala 1988 ESP 30 02:17:37 00:20:03 00:00:47 01:15:26 00:00:44 00:40:35
33 Tanja Stroschneider 1990 AUT 44 02:17:49 00:21:20 00:00:44 01:14:13 00:00:41 00:40:49
34 Severine Bouchez 1994 BEL 34 02:19:40 00:21:18 00:00:43 01:15:40 00:00:38 00:41:21
35 Jony Heerink 1986 NED 51 02:19:55 00:22:09 00:00:41 01:16:08 00:00:33 00:40:22
36 Cecilia Santamaria Surroca 1997 ESP 39 02:22:23 00:20:17 00:00:42 01:15:17 00:00:33 00:45:33
37 Nicole Welling 1990 USA 53 02:22:48 00:20:22 00:00:45 01:15:08 00:00:34 00:45:56
LAP Delioma González Hernández 1982 ESP 46 LAP 00:21:53 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Gréta Santosi 1989 HUN 38 LAP 00:20:33 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gillian Sanders 1981 RSA 2 DNF 00:20:37 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tamara Gorman 1996 USA 5 DNF 00:19:18 00:00:39 01:13:31 00:00:36 00:00:00
DNF Sandra Dodet 1996 FRA 6 DNF 00:20:13 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tamsyn Moana-Veale 1993 AUS 9 DNF 00:19:30 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ilaria Zane 1992 ITA 10 DNF 00:20:06 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Elena Danilova 1991 RUS 19 DNF 00:20:28 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Michelle Flipo 1988 MEX 22 DNF 00:20:08 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF India Lee 1988 GBR 26 DNF 00:20:13 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alessia Orla 1992 ITA 33 DNF 00:20:00 00:00:38 01:12:48 00:00:35 00:00:00
DNF Anabel Knoll 1996 GER 36 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lisa Schanung 1993 ITA 49 DNF 00:21:34 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alicja Ulatowska 1996 POL 50 DNF 00:19:44 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Audrey Merle 1995 FRA 56 DNF 00:20:17 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alissa Konig 1996 SUI 43 DNF 00:20:29 00:00:36 01:13:45 00:00:28 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Hugh Mc Atamney/IRL. Head Referee: Dr Bela Varga/HUN. Competition Jury: Hugh Mc Atamney/IRL, Gergely Markus/HUN, Michael Kimli/SUI.
Distances: Swim 1500 m (2 laps; Bike 40.1 km (7 laps); Run 10.160 km (4 laps)
Air temperature 22.1ºC Water Temperature 23.7ºC Wetsuits not allowed.
Athletes #18 Gorbunova/RUS and #19 Danilova/RUS served a 15 seconds penalty at the race start.
Athlete #50 Ulatowska/POL served a 15 seconds penalty at T1.