Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Edson Gomez Ruiz 1993 MEX 3 00:57:47 00:09:38 00:00:42 00:31:27 00:00:54 00:15:06
2 Fabian Villanueva Moehl 1993 MEX 2 00:57:49 00:09:47 00:00:41 00:31:20 00:00:54 00:15:07
3 Diego Moya 1998 CHI 6 00:57:52 00:09:26 00:00:37 00:31:45 00:00:55 00:15:09
4 Miguel Hidalgo 2000 BRA 4 00:58:28 00:09:41 00:00:42 00:31:23 00:00:54 00:15:48
5 Luciano Taccone 1989 ARG 1 00:58:31 00:09:54 00:00:41 00:31:47 00:00:58 00:15:11
6 Tyler Smith 1998 BER 11 00:58:51 00:09:34 00:00:48 00:32:05 00:00:56 00:15:28
7 Martin Bedirian 1989 ARG 9 00:58:59 00:09:42 00:00:43 00:31:59 00:00:58 00:15:37
8 Juan José Cano Castillo 1998 COL 8 00:59:20 00:09:44 00:00:42 00:31:20 00:00:53 00:16:41
9 Diego Alejandro Lopez Acosta 1997 MEX 7 00:59:23 00:10:09 00:00:46 00:31:49 00:01:00 00:15:39
10 Andres Cabascango 1989 ECU 12 00:59:31 00:10:05 00:00:40 00:32:00 00:01:02 00:15:44
11 Wesley Matos 1988 BRA 20 00:59:42 00:09:55 00:00:41 00:32:09 00:01:00 00:15:57
12 Javier Martin 1998 CHI 5 01:00:06 00:10:06 00:00:42 00:31:35 00:00:58 00:16:45
13 Yamil Amuch 1992 ARG 36 01:00:26 00:10:04 00:00:39 00:31:39 00:00:57 00:17:07
14 Gabriel Bravo 1997 ECU 22 01:00:45 00:10:01 00:00:39 00:32:08 00:01:01 00:16:56
15 Eligio Brendo Ferreira Teleciro 1995 BRA 30 01:00:55 00:09:44 00:00:43 00:32:20 00:01:01 00:17:07
16 Alvaro Campos Solano 2000 CRC 21 01:01:26 00:09:58 00:00:41 00:32:04 00:00:57 00:17:46
17 Juan Diego Ciano 1993 ARG 34 01:01:30 00:10:08 00:00:46 00:34:07 00:00:58 00:15:31
18 Edgar Andrés Bermúdez Muñoz 1999 COL 17 01:01:45 00:10:12 00:00:46 00:34:02 00:00:56 00:15:49
19 Martin Garcia 2001 ECU 16 01:02:18 00:10:07 00:00:42 00:34:13 00:01:00 00:16:16
20 Hugo Mario Ruiz Dimate 1997 COL 15 01:02:33 00:10:10 00:00:47 00:34:06 00:00:58 00:16:32
21 Johan Camilo Mellizo 2000 COL 31 01:04:02 00:10:07 00:00:45 00:34:10 00:00:58 00:18:02
22 Alberto Oswaldo Chumpitaz Cruz 1997 PER 32 01:04:03 00:10:03 00:00:39 00:34:18 00:00:56 00:18:07
23 Gabriel Terán Carvajal 2001 ECU 19 01:04:19 00:09:48 00:00:46 00:36:20 00:00:58 00:16:27
24 Jose Gomez De La Torre Prato 1990 PER 23 01:05:19 00:10:10 00:00:46 00:35:59 00:00:58 00:17:26
25 Raul Alberto Ruiz Valenzuela 2000 MEX 25 01:05:30 00:10:07 00:00:46 00:37:25 00:00:57 00:16:15
26 Dereck Stuar Mori Polo 1995 PER 26 01:06:43 00:10:15 00:00:45 00:35:56 00:00:57 00:18:50
27 Alejandro Made 1988 BOL 29 01:07:34 00:10:30 00:01:28 00:37:02 00:01:02 00:17:32
28 Gabriel Bonari 1989 ARG 28 01:10:01 00:10:41 00:02:04 00:37:49 00:01:01 00:18:26
29 Nicolás Rayo Rodríguez 2001 COL 37 01:10:37 00:10:16 00:01:00 00:39:18 00:01:00 00:19:03
30 Hugo Terry Sanchez 1994 PER 35 01:13:20 00:10:44 00:01:46 00:40:17 00:01:02 00:19:31
DNF Jaime González Buganza 1994 MEX 10 DNF 00:09:40 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andres Barrionuevo 1996 ECU 18 DNF 00:09:38 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: David Markham/CAN. Head Referee: Leslie Poujol Brown/HON. Competition Jury: David Markham/CAN, Ricardo Nuñes/PER, Eduardo Ramirez/PER.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (2 laps)
Water temperature 15.0 ºC. Air temperature 16ºC. Wetsuits allowed.