Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Daniel Dixon 2002 GBR 90 00:38:12 00:07:48 00:00:25 00:19:45 00:00:28 00:09:45
2 Igor Bellido Mikhailova 2002 ESP 73 00:38:19 00:07:49 00:00:22 00:19:47 00:00:30 00:09:48
3 Itamar Shevach Levanon 2001 ISR 71 00:38:22 00:08:10 00:00:24 00:19:24 00:00:32 00:09:51
4 Afonso Do Canto 2001 POR 89 00:38:24 00:07:52 00:00:24 00:19:39 00:00:28 00:09:58
5 Luca Luberti 2002 SUI 78 00:38:24 00:07:49 00:00:26 00:19:44 00:00:29 00:09:54
6 Gergő Dobi 2002 HUN 93 00:38:26 00:08:01 00:00:24 00:19:36 00:00:32 00:09:52
7 Jan Bader 2002 AUT 87 00:38:34 00:07:58 00:00:25 00:20:03 00:00:30 00:10:05
8 Baptiste Passemard 2001 FRA 88 00:38:39 00:07:44 00:00:25 00:20:10 00:00:30 00:10:00
9 Alexandre Ribeiro 2001 POR 77 00:38:40 00:08:08 00:00:25 00:19:26 00:00:30 00:10:10
10 Antoine Vandebroek 2002 BEL 91 00:38:46 00:08:04 00:00:27 00:19:27 00:00:30 00:10:16
11 Pavel Sorokin 2002 RUS 92 00:38:54 00:07:47 00:00:26 00:19:50 00:00:31 00:10:18
12 Vasyl Vynnytskyi 2002 UKR 76 00:39:05 00:08:07 00:00:25 00:20:08 00:00:31 00:10:31
13 Alon Cohen 2002 ISR 82 00:39:33 00:08:06 00:00:26 00:19:28 00:00:35 00:10:55
14 Matic Močnik 2001 SLO 97 00:39:52 00:07:55 00:00:25 00:20:02 00:00:30 00:11:30
15 Artūrs Liepa 2003 LAT 98 00:40:12 00:07:56 00:00:24 00:19:40 00:00:31 00:11:40
16 Mart Leo Ruus 2001 EST 72 00:40:13 00:08:26 00:00:24 00:20:37 00:00:29 00:10:15
17 Jesse Cuijpers 2002 NED 84 00:40:28 00:08:14 00:00:28 00:20:45 00:00:32 00:10:26
18 Kalle Turunen 2001 FIN 81 00:40:49 00:08:57 00:00:24 00:20:40 00:00:31 00:10:14
19 Ian Pennekamp 2001 NED 74 00:40:58 00:08:51 00:00:27 00:20:45 00:00:30 00:10:24
20 Oscar Eliasson 2001 SWE 75 00:41:13 00:08:52 00:00:27 00:20:44 00:00:38 00:10:30
21 David Vollmann 2003 AUT 83 00:41:14 00:08:23 00:00:27 00:20:40 00:00:39 00:11:03
22 Sabian Kulczynski 2002 IRL 96 00:41:20 00:07:47 00:00:30 00:21:11 00:00:32 00:11:18
23 Borislav Palashev 2002 BUL 99 00:41:32 00:08:52 00:00:31 00:20:37 00:00:33 00:10:56
24 Albert Stratulat 2002 ROU 95 00:41:51 00:08:55 00:00:25 00:20:44 00:00:32 00:11:13
25 Enes Kızılcık 2001 TUR 94 00:43:42 00:08:20 00:00:26 00:22:57 00:00:30 00:11:27
26 Athanasios Petheriotis 2002 GRE 79 00:47:45 00:08:26 00:00:29 00:24:03 00:00:43 00:14:02
27 Patrik Szentpétery 2002 HUN 80 00:49:24 00:08:07 00:00:24 00:25:20 00:01:20 00:14:12
28 Matej Medveczky 2002 SVK 100 00:51:10 00:10:47 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:39:55
LAP Rafail Savva 2002 CYP 86 LAP 00:12:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alessio Trincheri 2003 ITA 85 DNF 00:08:57 00:00:00 00:23:32 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Daniel Martin/AUT. Head Referee: John Petrides/GBR. Competition Jury: Daniel Martin/AUT, Renato Bertrandi/ITA, Georgios Gerolympos/GRE.
Distances: Swim 500 m (1 lap), Bike 12,75 km (5 laps), Run 3 km (3 laps).
Water temperature ºC, Air temperature ºC. Wetsuits not allowed.