Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Luciano Taccone 1989 ARG 1 00:55:31 00:15:48 00:00:19 00:31:09 00:00:20 00:07:55
2 Diogo Sclebin 1982 BRA 2 00:55:39 00:15:49 00:00:21 00:31:09 00:00:23 00:07:57
3 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 3 00:55:42 00:15:49 00:00:21 00:31:09 00:00:21 00:08:01
4 Gonzalo Raul Tellechea 1985 ARG 5 00:55:43 00:15:50 00:00:22 00:31:07 00:00:22 00:08:03
5 Flavio Morandini 1994 ARG 7 00:55:48 00:15:48 00:00:21 00:31:07 00:00:20 00:08:11
6 Diego Moya 1998 CHI 36 00:56:05 00:15:50 00:00:19 00:31:07 00:00:21 00:08:28
7 Eduardo Londoño Naranjo 1997 COL 33 00:56:29 00:15:52 00:00:22 00:31:06 00:00:19 00:08:50
8 Gaspar Riveros 1990 CHI 4 00:57:09 00:16:15 00:00:23 00:31:46 00:00:21 00:08:24
9 Ivan Anzaldo 1998 ARG 46 00:57:20 00:16:14 00:00:21 00:31:49 00:00:21 00:08:35
10 Juan Carlos Luqui 1990 ARG 21 00:57:31 00:16:15 00:00:22 00:31:49 00:00:21 00:08:44
11 Ibrahim Alucin 1998 ARG 38 00:57:39 00:16:30 00:00:21 00:31:34 00:00:22 00:08:52
12 Vicente Trewhela 1995 CHI 32 00:57:45 00:16:30 00:00:20 00:31:33 00:00:19 00:09:03
13 Santiago Beltran 1990 ARG 9 00:57:55 00:16:15 00:00:24 00:31:48 00:00:32 00:08:57
14 Matías Quintana 1988 ARG 23 00:58:02 00:16:14 00:00:24 00:31:47 00:00:25 00:09:12
15 Javier Martin 1998 CHI 31 00:58:43 00:15:48 00:00:21 00:31:55 00:00:21 00:10:18
16 Facundo Medard 1995 ARG 35 00:58:45 00:15:49 00:00:23 00:33:26 00:00:23 00:08:43
17 Nicolas Adrian Parada 1998 ARG 43 00:59:00 00:16:31 00:00:27 00:32:52 00:00:25 00:08:45
18 Juan Diego Ciano 1993 ARG 22 00:59:28 00:16:14 00:00:21 00:33:51 00:00:25 00:08:38
19 Bruno Festorazzi 1997 URU 42 00:59:35 00:17:06 00:00:20 00:32:25 00:00:21 00:09:24
20 Leandro Gallina 1996 ARG 44 00:59:41 00:17:07 00:00:22 00:32:17 00:00:22 00:09:33
21 Andres Barrionuevo 1996 ECU 34 00:59:45 00:17:01 00:00:25 00:32:28 00:00:22 00:09:29
22 Santiago Aldao Lopez 1987 URU 17 01:00:04 00:16:33 00:00:26 00:33:05 00:00:23 00:09:36
23 Martin Ulloa 1994 CHI 6 01:00:20 00:15:51 00:00:21 00:33:08 00:00:23 00:10:37
24 Ivan Nicolás Torochta 1996 ARG 47 01:01:22 00:17:04 00:00:21 00:34:11 00:00:22 00:09:22
25 Raul Arratia Chaparro 1998 CHI 41 01:01:36 00:17:26 00:00:26 00:33:49 00:00:23 00:09:32
26 Williams Fernandez 1989 URU 18 01:03:26 00:17:45 00:00:26 00:34:52 00:00:26 00:09:58
27 Gastón Martínez 1998 URU 39 01:03:37 00:18:31 00:00:21 00:34:03 00:00:23 00:10:19
28 Mathias Vazquez 1990 URU 14 01:03:38 00:18:31 00:00:23 00:34:02 00:00:26 00:10:16
29 Pablo Alberto Viladoms 1988 ARG 19 01:03:45 00:18:31 00:00:23 00:34:41 00:00:24 00:09:47
30 Elias Juan Benjamin Fernandez 1998 ARG 40 01:03:55 00:17:26 00:00:22 00:35:09 00:00:25 00:10:33
31 Gabriel Lingeri 1987 URU 20 01:04:01 00:18:37 00:00:24 00:34:32 00:00:22 00:10:07
32 Jose Gomez De La Torre Prato 1990 PER 11 01:05:13 00:18:01 00:00:23 00:34:33 00:00:32 00:11:43
DNS Maximiliano Alberto Barranque Clavijo 1995 URU 45 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Leonel Gonzalez Araque 1994 VEN 24 DNF 00:16:15 00:00:19 00:53:04 00:01:49 00:00:00
DNF Gabriel Abrao 1991 BRA 16 DNF 00:16:53 00:00:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Federico Scarabino 1996 URU 37 DNF 00:17:23 00:00:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Due to the weather conditions the race was modified to Sprint Duathlon.
Technical Delegate: Ricardo Neves/BRA. Head Referee: Carlos Fernando/ARG. Competition Jury: Ricardo Neves/BRA, Liber Garcia/URU, Ricardo Nuñez/PER.
Air temperature18º C.
Distances: Run 1 5Km (2 laps), Bike 20km (4 laps), Run 2 2.5km (1 lap).
Athletes #4 Riveros/CHI, #7 Morandini/ARG, #19 Viladoms/ARG and #40 Fernandez/ARG served a 10 seconds penalty during the 2nd run segment.