Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Miguel Hidalgo 2000 BRA 1 00:59:56 00:10:58 00:00:19 00:30:43 00:00:23 00:17:33
2 Roberto Porras 1999 CHI 2 01:00:27 00:10:59 00:00:22 00:31:54 00:00:26 00:16:46
3 Fidel Diaz Sebriano 2001 ARG 8 01:00:48 00:11:31 00:00:20 00:31:19 00:00:21 00:17:17
4 Martin Garcia 2001 ECU 24 01:01:13 00:11:45 00:00:22 00:31:08 00:00:29 00:17:30
5 Edgar Andrés Bermúdez Muñoz 1999 COL 4 01:01:17 00:11:38 00:00:22 00:31:12 00:00:27 00:17:39
6 Gabriel Terán Carvajal 2001 ECU 27 01:01:32 00:10:59 00:00:22 00:31:56 00:00:25 00:17:51
7 Cristobal Baeza Muñoz 2002 CHI 22 01:01:44 00:11:25 00:00:24 00:31:25 00:00:22 00:18:09
8 Tomas Clivio 1999 ARG 3 01:01:52 00:11:32 00:00:20 00:31:23 00:00:25 00:18:13
9 Fabrizio Radicci 2001 ARG 17 01:02:04 00:11:32 00:00:20 00:31:24 00:00:25 00:18:23
10 Juan Santiago Girard 2001 ARG 15 01:02:11 00:11:47 00:00:23 00:31:09 00:00:34 00:18:19
11 Mateo Mendoza Burgos 2001 CHI 9 01:02:20 00:11:32 00:00:25 00:31:19 00:00:25 00:18:38
12 Angel Noguera 2002 ECU 20 01:02:24 00:11:41 00:00:23 00:31:14 00:00:25 00:18:42
13 Cristian Andres Triana Peña 2001 COL 45 01:02:27 00:11:40 00:00:21 00:31:18 00:00:24 00:18:44
14 Martin Baeza Muñoz 2001 CHI 21 01:02:44 00:11:08 00:00:21 00:31:42 00:00:26 00:19:08
15 Pedro Emmert 2002 ARG 31 01:02:54 00:11:36 00:00:20 00:31:19 00:00:24 00:19:15
16 José Luiz Felicio 2002 BRA 47 01:03:21 00:11:33 00:00:23 00:31:22 00:00:26 00:19:37
17 Franco Foresi 2000 ARG 25 01:03:28 00:11:05 00:00:20 00:31:49 00:00:27 00:19:48
18 Juan Ignacio Castellano 2000 ARG 5 01:03:32 00:11:33 00:00:19 00:31:24 00:00:25 00:19:51
19 Rodrigo Bravo Mejia 2000 PER 32 01:03:33 00:11:46 00:00:25 00:31:01 00:00:26 00:19:55
20 Ayrton Robledo 2000 ARG 34 01:03:34 00:12:15 00:00:23 00:32:19 00:00:22 00:18:15
21 Luiz Gabriel Shianti 2000 BRA 16 01:03:51 00:12:21 00:00:21 00:31:58 00:00:26 00:18:46
22 Leonardo Ampudia 2002 ECU 40 01:04:18 00:11:41 00:00:23 00:31:14 00:00:27 00:20:33
23 Lucas Maizon 2000 ARG 41 01:04:34 00:12:12 00:00:23 00:32:19 00:00:26 00:19:13
24 Pedro Henrique Boff 2001 BRA 18 01:04:54 00:11:43 00:00:24 00:31:11 00:00:28 00:21:08
25 Facundo Ubeda 2001 ARG 14 01:05:00 00:11:32 00:00:26 00:31:21 00:00:25 00:21:16
26 Angel Tomas Benitez 2001 ARG 48 01:05:06 00:11:42 00:00:24 00:31:10 00:00:24 00:21:26
27 Francisco Sole 2001 ARG 43 01:05:18 00:12:17 00:00:22 00:32:17 00:00:25 00:19:57
28 Juan Araya Paquay 1999 CHI 6 01:05:27 00:11:44 00:00:24 00:32:32 00:00:24 00:20:24
29 Benjamin Ovalle Marinovic 2001 CHI 38 01:05:38 00:11:35 00:00:22 00:32:56 00:00:23 00:20:22
30 Diego Ortiz Ramis 2000 CHI 7 01:05:42 00:11:38 00:00:24 00:33:45 00:00:27 00:19:27
31 Johnny Eduardo Mena Estrella 2000 ECU 12 01:06:23 00:12:20 00:00:24 00:33:03 00:00:26 00:20:09
32 Emiliano Marti 2002 ARG 36 01:06:31 00:11:49 00:00:35 00:33:08 00:00:24 00:20:35
33 Renato Augusto Susin 2002 BRA 10 01:06:51 00:11:43 00:00:28 00:34:49 00:00:23 00:19:29
34 Benjamin Gutiérrez Casasempere 2000 CHI 33 01:06:53 00:12:52 00:00:29 00:33:34 00:00:26 00:19:31
35 Lautaro Delgado 2002 ARG 19 01:07:33 00:11:33 00:00:23 00:33:01 00:00:26 00:22:10
36 Fernando Jacome 2002 CHI 35 01:08:07 00:11:36 00:00:23 00:33:50 00:00:26 00:21:52
37 Jesus Raphael Navarro Ninamango 2001 PER 30 01:08:15 00:11:41 00:00:31 00:35:52 00:00:21 00:19:50
38 Giannon Lisandro Eights 2002 ARU 42 01:08:29 00:12:04 00:00:25 00:35:36 00:00:23 00:20:01
39 Juan Pablo Hurtado Arce 2002 COL 26 01:10:48 00:12:57 00:00:27 00:36:52 00:00:29 00:20:03
40 Dilan Parodi 2000 URU 46 01:10:52 00:14:47 00:00:37 00:35:04 00:00:35 00:19:50
41 Rainer Lopes 2001 BRA 39 01:11:18 00:13:18 00:00:26 00:37:42 00:00:03 00:19:48
42 Julian Ezequiel Zampedri 2001 ARG 49 01:13:19 00:14:26 00:00:24 00:35:34 00:00:26 00:22:29
DSQ Enzo Moreno 2000 URU 11 DSQ 00:14:47 00:00:26 00:35:01 00:00:26 00:21:23
DSQ Sebastian Leppe 2000 CHI 23 DSQ 00:12:00 00:00:27 00:33:07 00:00:25 00:22:16
DSQ Fausto Gomez 2000 URU 28 DSQ 00:12:58 00:00:34 00:36:51 00:00:25 00:21:59
DSQ Matheus Vinicius Vrech 2002 BRA 29 DSQ 00:14:51 00:00:44 00:36:49 00:05:03 00:00:00
DNF Brian Romero 2000 URU 37 DNF 00:16:10 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Benjamin Ulloa Peters 2000 CHI 44 DNF 00:12:24 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Ricardo Neves/BRA. Head Referee: Carlos Fernando/ARG. Competition Jury: Ricardo Neves/BRA, Liber Garcia/URU, Ricardo Nuñez/PER.
Water Temperature: 22ºC Air temperature 23º C.
Wetsuits not allowed.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (2 laps).
Athletes #30 Navarro/PER, #28 Gomez/URU and #12 Mena/ECU served a 10 seconds penalty during the run segment.