Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Emma Jackson 1991 AUS 1 01:00:16 00:10:38 00:01:15 00:29:56 00:00:48 00:17:41
2 Amy Cymerman 1992 USA 11 01:01:21 00:11:16 00:01:19 00:30:17 00:00:52 00:17:30
3 Brittany Warly 1993 USA 2 01:02:06 00:11:09 00:01:20 00:30:19 00:00:50 00:18:30
4 Romina Biagioli 1989 ARG 4 01:02:31 00:11:13 00:01:21 00:30:16 00:00:56 00:18:48
5 Elisabeth Boutin 1995 CAN 5 01:02:46 00:11:04 00:01:20 00:30:18 00:00:49 00:19:17
6 Ali Brauer 1994 USA 15 01:03:02 00:11:12 00:01:28 00:30:12 00:00:55 00:19:18
7 Samantha Klus 1995 CAN 16 01:03:08 00:11:18 00:01:24 00:30:08 00:00:50 00:19:32
8 Laurin Thorne 1997 CAN 29 01:03:16 00:11:03 00:01:21 00:30:24 00:00:51 00:19:41
9 Kamille Larocque 2000 CAN 31 01:03:21 00:11:12 00:01:23 00:30:11 00:00:50 00:19:47
10 Naomi Takamine 1986 JPN 7 01:03:31 00:11:12 00:01:20 00:30:18 00:00:53 00:19:50
11 Kira Gupta-Baltazar 2002 CAN 17 01:03:36 00:10:44 00:01:15 00:30:44 00:00:53 00:20:02
12 Alexandrine Coursol 2001 CAN 24 01:03:40 00:11:10 00:01:24 00:30:09 00:00:50 00:20:09
13 Karol-Ann Roy 1993 CAN 12 01:03:47 00:11:04 00:01:20 00:31:46 00:00:48 00:18:51
14 Sonja Kent 1992 USA 8 01:04:04 00:11:08 00:01:24 00:30:19 00:00:54 00:20:23
15 Ellen Pennock 1992 CAN 21 01:04:12 00:11:07 00:01:24 00:30:18 00:00:53 00:20:32
16 Jocelyn Bonney 1998 USA 26 01:04:12 00:11:44 00:01:22 00:31:07 00:00:54 00:19:06
17 Sarah Alexander 1987 USA 3 01:04:13 00:11:09 00:01:18 00:31:45 00:00:51 00:19:12
18 Céline Marks 1996 CAN 18 01:04:18 00:10:59 00:01:30 00:31:49 00:00:54 00:19:08
19 Abby Speirs 1998 CAN 30 01:04:24 00:11:41 00:01:23 00:31:10 00:00:49 00:19:23
20 Andreanne Brière-Dulude 1997 CAN 9 01:04:54 00:11:07 00:01:22 00:30:16 00:00:50 00:21:22
21 Ariane Lalancette 2000 CAN 22 01:05:15 00:11:21 00:01:20 00:30:05 00:00:52 00:21:40
22 Claudelle Dumas 2001 CAN 27 01:05:28 00:11:44 00:01:21 00:31:07 00:00:53 00:20:25
23 Caroline Shannon 1990 USA 14 01:05:32 00:11:17 00:01:23 00:30:12 00:00:55 00:21:46
24 Élizabeth Lemieux 2001 CAN 23 01:06:11 00:11:42 00:01:21 00:31:10 00:00:51 00:21:09
25 Sara Bourque 2002 CAN 36 01:06:30 00:11:41 00:01:21 00:31:13 00:00:51 00:21:27
26 Jasmine Feddema 2000 CAN 34 01:06:55 00:12:16 00:01:25 00:32:56 00:00:52 00:19:28
27 Sophia Howell 2002 CAN 37 01:07:45 00:11:44 00:01:24 00:32:26 00:00:47 00:21:27
28 Leanna Lee 1985 CAN 33 01:08:44 00:12:19 00:01:36 00:32:45 00:00:54 00:21:12
29 Marie-Ange Hébert 2002 CAN 25 01:09:36 00:11:14 00:01:25 00:32:13 00:00:54 00:23:53
30 Chelsea Raymond 1984 CAN 32 01:10:03 00:11:47 00:01:33 00:32:18 00:00:56 00:23:32
31 Hannah Milic 2001 CAN 35 01:10:28 00:11:12 00:01:24 00:31:43 00:00:57 00:25:14
32 Mary Alex England 1994 USA 10 01:10:35 00:11:06 00:01:21 00:38:22 00:00:54 00:18:55
33 Alicia Slade 1984 CAN 28 01:12:50 00:11:46 00:01:33 00:34:43 00:01:02 00:23:48
DNS Severine Bouchez 1994 BEL 6 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Claudie Simard 1998 CAN 20 DSQ 00:11:08 00:01:28 00:30:14 00:00:55 00:20:58
Program notes:

Technical Delegate: Felix Molina/MEX. Head Referee: Vicki Lundine/CAN. Competition Jury: Felix Molina/MEX, Antonio Fernandez/ESP, Kim Van Bruggen/CAN.
Distances: Swim 750 m (1 lap) Bike 20 km (4 laps) Run 5 km (2 laps).
Water temperature 28.9ºC, Air temperature 23.2ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #20 Simard/CAN was DSQ because she did not stop at the penalty box.