Results: 2018 Mooloolaba ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Mooloolaba, Australia • 10 Mar, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Richard Murray 1989 RSA 1 00:53:09 00:08:20 00:01:01 00:28:40 00:00:17 00:14:54
2 Matthew Hauser 1998 AUS 26 00:53:13 00:08:06 00:01:05 00:28:50 00:00:18 00:14:56
3 Matthew McElroy 1992 USA 9 00:53:17 00:08:16 00:01:01 00:28:47 00:00:18 00:14:57
4 Sam Ward 1994 NZL 11 00:53:33 00:07:54 00:01:04 00:29:06 00:00:17 00:15:15
5 Tony Dodds 1987 NZL 23 00:53:38 00:08:00 00:01:11 00:28:53 00:00:19 00:15:18
6 Vicente Hernandez 1991 ESP 3 00:53:40 00:08:06 00:01:07 00:28:52 00:00:22 00:15:15
7 Morgan Pearson 1993 USA 52 00:53:42 00:08:04 00:01:05 00:29:02 00:00:18 00:15:15
8 Luke Willian 1996 AUS 5 00:53:44 00:08:15 00:01:04 00:28:43 00:00:21 00:15:24
9 Tyler Mislawchuk 1994 CAN 12 00:53:49 00:08:08 00:01:03 00:28:49 00:00:20 00:15:30
10 Kevin McDowell 1992 USA 6 00:53:52 00:08:10 00:01:06 00:28:44 00:00:19 00:15:34
11 Maximilian Schwetz 1991 GER 22 00:54:00 00:07:59 00:01:06 00:29:00 00:00:19 00:15:38
12 Hayden Wilde 1997 NZL 25 00:54:08 00:08:20 00:01:00 00:28:20 00:00:22 00:16:08
13 Delian Stateff 1994 ITA 28 00:54:10 00:08:09 00:01:05 00:28:49 00:00:18 00:15:50
14 Trent Dodds 1999 NZL 39 00:54:14 00:08:18 00:01:01 00:28:46 00:00:17 00:15:53
15 Ryan Bailie 1990 AUS 10 00:54:16 00:08:04 00:01:07 00:28:51 00:00:20 00:15:56
16 Gregory Barnaby 1991 ITA 32 00:54:17 00:08:15 00:01:03 00:28:44 00:00:20 00:15:58
17 Tony Smoragiewicz 1994 USA 27 00:54:21 00:08:20 00:01:04 00:28:43 00:00:20 00:15:55
18 Makoto Odakura 1993 JPN 14 00:54:30 00:08:07 00:01:09 00:28:55 00:00:24 00:15:57
19 Brandon Copeland 1996 AUS 15 00:54:33 00:07:55 00:01:03 00:29:04 00:00:19 00:16:14
20 Jumpei Furuya 1991 JPN 8 00:54:37 00:08:05 00:01:04 00:28:56 00:00:19 00:16:15
21 Russell White 1992 IRL 21 00:54:41 00:08:07 00:01:14 00:28:43 00:00:18 00:16:21
22 Gianluca Pozzatti 1993 ITA 30 00:54:45 00:08:08 00:01:05 00:28:52 00:00:20 00:16:23
23 Matthew Sharpe 1991 CAN 7 00:54:47 00:08:22 00:01:04 00:29:14 00:00:18 00:15:52
24 Aaron Royle 1990 AUS 4 00:54:56 00:08:07 00:01:06 00:28:55 00:00:19 00:16:31
25 Liam Ward 1997 NZL 38 00:54:58 00:08:22 00:01:04 00:29:15 00:00:18 00:16:01
26 John Rasmussen 1991 CAN 20 00:55:09 00:08:09 00:01:08 00:28:50 00:00:20 00:16:44
27 Max Stapley 1999 ITU 50 00:55:12 00:07:39 00:01:05 00:29:22 00:00:20 00:16:47
28 Felipe Barraza 1991 CHI 36 00:55:24 00:08:09 00:01:08 00:28:48 00:00:20 00:17:00
29 Grant Sheldon 1994 GBR 24 00:55:25 00:08:25 00:01:07 00:29:09 00:00:20 00:16:25
30 Massimo De Ponti 1987 ITA 17 00:55:26 00:08:23 00:01:04 00:29:15 00:00:20 00:16:25
31 Jonathan Sammut 1997 AUS 42 00:55:27 00:08:07 00:01:08 00:28:48 00:00:20 00:17:05
32 Ryan Sissons 1988 NZL 2 00:55:33 00:08:23 00:01:03 00:28:38 00:00:21 00:17:11
33 Ryousuke Maeda 1995 JPN 18 00:55:35 00:08:16 00:01:04 00:28:42 00:00:19 00:17:17
34 Trent Thorpe 1996 NZL 35 00:55:38 00:08:06 00:01:06 00:28:56 00:00:19 00:17:12
35 Jason Wilson 1990 BAR 37 00:55:42 00:08:08 00:01:08 00:29:26 00:00:19 00:16:43
36 Shogo Ishitsuka 1989 JPN 29 00:55:48 00:08:12 00:01:04 00:28:52 00:00:21 00:17:21
37 Max Studer 1996 SUI 44 00:56:00 00:08:29 00:01:06 00:29:06 00:00:20 00:17:01
38 Tayler Reid 1996 NZL 19 00:56:03 00:07:54 00:01:04 00:29:04 00:00:18 00:17:44
39 Yuichi Hosoda 1984 JPN 16 00:56:17 00:08:13 00:01:06 00:28:43 00:00:22 00:17:55
40 Kwang Hoon Lee 1995 KOR 43 00:56:27 00:08:25 00:01:03 00:29:18 00:00:17 00:17:26
41 Sylwester Kuster 1985 POL 47 00:56:41 00:08:22 00:01:07 00:29:16 00:00:22 00:17:36
42 Donald Hillebregt 1992 NED 40 00:56:44 00:08:18 00:01:07 00:28:41 00:00:21 00:18:19
43 Iestyn Harrett 1993 GBR 31 00:56:58 00:08:39 00:01:08 00:29:51 00:00:21 00:17:02
44 Min Ho Heo 1990 KOR 45 00:57:45 00:08:09 00:01:06 00:28:55 00:00:20 00:19:17
45 Ji Hwan Kim 1990 KOR 33 00:58:23 00:08:19 00:01:04 00:29:22 00:00:20 00:19:20
46 Ju Seok Kim 1989 KOR 46 00:58:51 00:08:27 00:01:12 00:30:01 00:00:22 00:18:51
47 Brennen Smith 1997 CAN 34 00:59:02 00:08:30 00:01:08 00:29:59 00:00:23 00:19:04
48 Jung Ki Kim 1995 KOR 41 00:59:21 00:08:43 00:01:09 00:30:54 00:00:26 00:18:11
49 Joshua Lewis 1993 GBR 49 00:59:28 00:08:38 00:01:15 00:30:50 00:00:22 00:18:25
50 Cheng Tai Wu 1993 TPE 48 00:59:34 00:08:39 00:01:09 00:30:56 00:00:20 00:18:31
51 Felix Studer 1998 SUI 51 00:59:50 00:08:36 00:01:05 00:31:56 00:00:21 00:17:54
Program notes:

Technical Delegate : Cathi Davey/NZL. Head Referee: Mike Allan/AUS. Competition Jury: Cathi Davey/NZL, Terry Sheldrake/NZL, Lukas Matys/AUS.
Water Temperature: 27.8ºC Air temperature 28.3º C.
Wetsuits not allowed.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (3 laps).