Results: 2018 New Plymouth ITU Triathlon World Cup | Elite Women
New Plymouth, New Zealand • 25 Mar, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Kirsten Kasper 1991 USA 1 01:03:20 00:10:07 00:00:26 00:35:30 00:00:25 00:16:49
2 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 16 01:03:28 00:10:16 00:00:29 00:35:17 00:00:24 00:17:00
3 Claire Michel 1988 BEL 8 01:03:37 00:10:22 00:00:33 00:35:15 00:00:26 00:16:59
4 Taylor Spivey 1991 USA 6 01:03:50 00:10:15 00:00:30 00:35:21 00:00:25 00:17:17
5 Yuko Takahashi 1991 JPN 7 01:03:51 00:10:19 00:00:33 00:35:14 00:00:24 00:17:19
6 Gillian Backhouse 1991 AUS 9 01:03:53 00:10:19 00:00:29 00:35:14 00:00:23 00:17:25
7 Angelica Olmo 1996 ITA 20 01:03:55 00:10:21 00:00:29 00:35:14 00:00:26 00:17:24
8 Amelie Kretz 1993 CAN 26 01:03:57 00:10:25 00:00:30 00:35:11 00:00:26 00:17:23
9 Andrea Hewitt 1982 NZL 2 01:04:07 00:10:35 00:00:28 00:35:02 00:00:25 00:17:36
10 Natalie Van Coevorden 1992 AUS 10 01:04:12 00:10:11 00:00:30 00:35:23 00:00:25 00:17:41
11 Elise Salt 1995 NZL 25 01:04:33 00:10:20 00:00:30 00:35:14 00:00:23 00:18:05
12 Chelsea Burns 1990 USA 15 01:04:48 00:10:23 00:00:31 00:35:12 00:00:29 00:18:11
13 Ai Ueda 1983 JPN 5 01:04:58 00:10:41 00:00:31 00:36:06 00:00:24 00:17:15
14 Yurie Matsuda 1987 JPN 18 01:05:22 00:10:41 00:00:28 00:36:07 00:00:27 00:17:37
15 Kaidi Kivioja 1993 EST 24 01:05:26 00:10:45 00:00:30 00:36:00 00:00:23 00:17:46
16 Emma Jeffcoat 1994 AUS 12 01:05:34 00:10:09 00:00:28 00:36:28 00:00:25 00:18:02
17 Vanessa Fernandes 1985 POR 33 01:05:49 00:10:54 00:00:33 00:35:50 00:00:26 00:18:03
18 Sophie Corbidge 1991 NZL 31 01:05:59 00:10:21 00:00:30 00:35:17 00:00:24 00:19:25
19 Deborah Lynch 1992 NZL 29 01:06:29 00:10:35 00:00:30 00:36:13 00:00:25 00:18:45
20 Chelsea Sodaro 1989 USA 21 01:06:56 00:10:58 00:00:31 00:38:00 00:00:25 00:16:59
21 Summer Cook 1991 USA 3 01:07:10 00:10:08 00:00:31 00:38:42 00:00:27 00:17:20
22 Maaike Caelers 1990 NED 27 01:07:31 00:10:58 00:00:34 00:37:33 00:00:23 00:18:01
23 Tamara Gorman 1996 USA 19 01:07:51 00:10:17 00:00:33 00:38:23 00:00:30 00:18:07
24 Kate Waugh 1999 GBR 37 01:08:12 00:11:00 00:00:34 00:37:33 00:00:24 00:18:38
25 Ji Eun Jung 1997 KOR 32 01:08:22 00:10:36 00:00:35 00:37:58 00:00:26 00:18:44
26 Annabel White 1998 AUS 35 01:08:28 00:10:37 00:00:36 00:37:56 00:00:27 00:18:51
27 Cha Hee Pyeon 1999 KOR 40 01:08:32 00:11:02 00:00:33 00:38:00 00:00:27 00:18:28
28 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 28 01:09:10 00:11:00 00:00:29 00:37:59 00:00:26 00:19:14
29 Juri Ide 1983 JPN 11 01:09:23 00:10:29 00:00:32 00:39:39 00:00:24 00:18:17
30 Yun-Jung Jang 1988 KOR 30 01:09:36 00:10:48 00:00:37 00:39:16 00:00:32 00:18:22
31 Erica Hawley 1998 BER 34 01:09:46 00:11:11 00:00:36 00:37:46 00:00:28 00:19:42
32 Lotte Wilms 1984 NED 39 01:10:04 00:10:28 00:00:43 00:39:28 00:00:29 00:18:54
33 Aoi Kuramoto 1988 JPN 17 01:10:25 00:10:52 00:00:28 00:39:20 00:00:27 00:19:16
DNF Gillian Sanders 1981 RSA 14 DNF 00:11:01 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Emy Legault 1996 CAN 22 DNF 00:10:26 00:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Simone Ackermann 1990 RSA 23 DNF 00:10:26 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ainsley Thorpe 1998 NZL 36 DNF 00:10:22 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yuval Gome 1996 ISR 41 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Lyndell Murray/AUS.
Head Referees: Gail Hussey/NZL, Kelly Bennett-Allen/AUS. Competition Jury: Lyndell Murray/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Graham Perks/NZL.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (3 laps)
laps)
Water Temperature 18ºC. Air Temperature 13.7ºC. Wetsuits allowed.
Athlete #21 Sodaro/USA served a 10 seconds penalty during the run segment