Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lorcan Redmond 2000 AUS 3 01:00:17 00:10:22 00:00:29 00:33:01 00:00:20 00:16:03
2 Luke Schofield 1999 AUS 23 01:00:24 00:10:22 00:00:31 00:32:58 00:00:21 00:16:10
3 Jayden Schofield 1999 AUS 11 01:00:37 00:10:03 00:00:33 00:33:17 00:00:21 00:16:21
4 Dylan Mccullough 2001 NZL 31 01:00:44 00:09:35 00:00:29 00:33:52 00:00:24 00:16:24
5 Trent Dodds 1999 NZL 1 01:00:58 00:10:01 00:00:27 00:33:33 00:00:22 00:16:34
6 Saxon Morgan 2000 NZL 7 01:01:00 00:10:22 00:00:27 00:33:07 00:00:21 00:16:41
7 Joshua Ferris 2001 AUS 33 01:01:23 00:10:23 00:00:35 00:32:56 00:00:22 00:17:04
8 Janus Staufenberg 1999 NZL 5 01:01:32 00:09:54 00:00:32 00:33:37 00:00:23 00:17:03
9 Reuben Thompson 2001 NZL 44 01:01:44 00:10:18 00:00:29 00:33:05 00:00:22 00:17:27
10 Elliot Roberts 2001 AUS 50 01:01:48 00:10:32 00:00:30 00:33:04 00:00:28 00:17:12
11 Josiah Ney 2000 NZL 16 01:01:58 00:09:56 00:00:29 00:33:28 00:00:24 00:17:38
12 Samuel Tierney 2001 AUS 43 01:02:33 00:10:03 00:00:33 00:33:20 00:00:23 00:18:12
13 Connor Whiteley 1999 AUS 24 01:03:12 00:10:25 00:00:27 00:35:06 00:00:22 00:16:49
14 Alec Davison 2001 AUS 38 01:03:19 00:11:11 00:00:36 00:34:11 00:00:24 00:16:55
15 Tate Haugan 2000 CAN 2 01:03:28 00:10:01 00:00:32 00:34:45 00:00:31 00:17:37
16 Jade Stafford 2001 NZL 39 01:03:43 00:10:25 00:00:33 00:33:07 00:00:30 00:19:06
17 Keegan Jenkins 1999 AUS 19 01:03:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:27 00:17:21
18 Martin Kapr 2001 AUS 47 01:03:44 00:10:34 00:00:39 00:34:44 00:00:24 00:17:21
19 Adam Martin 2000 NZL 9 01:04:04 00:10:23 00:00:28 00:33:11 00:00:23 00:19:37
20 Lachlan Haycock 2000 NZL 15 01:04:17 00:10:26 00:00:31 00:35:01 00:00:23 00:17:54
21 Christopher Johnson 2000 NZL 6 01:04:25 00:09:58 00:00:28 00:35:36 00:00:24 00:17:56
22 Jake Hynes 1999 AUS 21 01:04:31 00:10:28 00:00:37 00:35:58 00:00:22 00:17:04
23 Samuel Thornbury 2000 NZL 18 01:04:42 00:10:30 00:00:32 00:34:59 00:00:25 00:18:14
24 Lachlan Jones 2000 AUS 10 01:04:47 00:09:49 00:00:37 00:35:47 00:00:21 00:18:10
25 Joe Begbie 2001 AUS 53 01:04:55 00:10:13 00:00:34 00:35:15 00:00:26 00:18:24
26 Logan Currie 2001 NZL 49 01:05:02 00:11:02 00:00:36 00:34:22 00:00:25 00:18:35
27 Charles Liebenberg 2001 AUS 42 01:06:05 00:10:31 00:00:34 00:34:56 00:00:28 00:19:34
28 James Corbett 2002 NZL 46 01:06:09 00:10:48 00:00:37 00:35:59 00:00:26 00:18:17
29 Jaxon Taylor 2001 NZL 36 01:06:25 00:10:24 00:00:31 00:35:09 00:00:27 00:19:52
30 Julius Staufenberg 2001 NZL 35 01:06:30 00:10:23 00:00:28 00:35:08 00:00:25 00:20:04
31 Sola Kuwasaki 2001 NZL 37 01:06:40 00:11:23 00:00:33 00:36:22 00:00:26 00:17:54
32 Rory Thornhill 2002 AUS 48 01:07:04 00:10:10 00:00:43 00:36:32 00:00:30 00:19:08
33 Troy Whittington 1999 AUS 17 01:07:23 00:10:25 00:00:33 00:36:59 00:00:25 00:19:00
34 Luke Harvey 2000 AUS 8 01:07:25 00:10:37 00:00:28 00:34:13 00:00:24 00:21:42
35 Callum Hockey 2002 NZL 40 01:07:26 00:10:29 00:00:35 00:36:29 00:00:26 00:19:25
36 Blake Miller 2000 NZL 25 01:08:12 00:11:05 00:00:30 00:36:37 00:00:23 00:19:34
37 Dyson Black 2000 AUS 14 01:08:23 00:10:38 00:00:34 00:37:47 00:00:24 00:18:58
38 Nicholas Rachmadi 2001 SGP 52 01:08:34 00:10:27 00:00:33 00:38:51 00:00:26 00:18:14
39 Oliver Cronin 2002 AUS 34 01:09:12 00:11:09 00:00:31 00:38:11 00:00:24 00:18:55
40 Liam Simpson 1999 AUS 12 01:09:57 00:11:15 00:00:30 00:38:06 00:00:26 00:19:39
41 Aaron Richard Hunho Kiss 2000 SGP 20 01:10:02 00:10:35 00:00:38 00:37:47 00:00:26 00:20:33
42 Oscar Dart 2001 AUS 41 01:10:09 00:10:23 00:00:34 00:35:03 00:00:23 00:23:43
43 Li Rong, Luke Chua 2001 SGP 51 01:10:16 00:10:51 00:00:40 00:39:13 00:00:24 00:19:05
44 Duncan Jones 2000 AUS 22 01:10:40 00:10:49 00:00:32 00:37:48 00:00:24 00:21:04
45 Lachlan Sosinski 2001 AUS 45 01:11:13 00:10:51 00:00:38 00:35:56 00:00:24 00:23:22
46 Daniel Kempson 2002 AUS 32 01:11:55 00:10:51 00:00:36 00:39:16 00:00:25 00:20:45
DNF Luke Bate 1999 AUS 4 DNF 00:10:02 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gregor Findlay 2000 NZL 26 DNF 00:10:26 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Lyndell Murray/AUS.
Head Referees: Gail Hussey/NZL, Kelly Bennett-Allen/AUS. Competition Jury: Lyndell Murray/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Graham Perks/NZL.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (3 laps)
Water Temperature 18ºC. Air Temperature 13.7ºC. Wetsuits allowed.
Athlete #6 Jonhson/NZL served a 10 seconds penalty at the start.
Athletes #6 Johnson/NZL, #12 Simpson/AUS, #17 Whittington/AUS and #25 Miller/NZL served a 10 seconds penalty during the run segment.