Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ekaterina Matiukh 1998 RUS 2 01:01:36 00:09:17 00:01:26 00:32:09 00:00:33 00:18:11
2 Marta Sanchez Hernandez 1995 ESP 8 01:02:01 00:09:18 00:01:28 00:32:09 00:00:32 00:18:34
3 Nina Eim 1998 GER 15 01:02:27 00:09:37 00:01:25 00:32:53 00:00:27 00:18:05
4 Alissa Konig 1996 SUI 11 01:02:33 00:09:40 00:01:23 00:32:53 00:00:29 00:18:08
5 Roksana Slupek 1999 POL 53 01:02:41 00:09:15 00:01:39 00:33:07 00:00:35 00:18:05
6 Federica Parodi 1996 ITA 23 01:02:43 00:09:37 00:01:24 00:33:02 00:00:27 00:18:13
7 Jasmin Weber 1998 SUI 22 01:02:46 00:09:59 00:01:24 00:32:36 00:00:30 00:18:17
8 Dorka Putnóczki 1999 HUN 49 01:02:49 00:09:15 00:01:32 00:32:08 00:00:32 00:19:22
9 Kiri Atkin 1996 NZL 7 01:02:53 00:09:40 00:01:26 00:32:57 00:00:37 00:18:13
10 Malgorzata Otworowska 1990 POL 42 01:02:55 00:09:21 00:01:31 00:33:17 00:00:30 00:18:16
11 Maria Czesnik 1977 POL 14 01:03:05 00:09:40 00:01:32 00:33:11 00:00:37 00:18:05
12 Alessandra Tamburri 1996 ITA 25 01:03:11 00:09:34 00:01:26 00:33:01 00:00:29 00:18:41
13 Lina Völker 1998 GER 45 01:03:17 00:09:34 00:01:25 00:33:01 00:00:29 00:18:48
14 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 1 01:03:18 00:09:38 00:01:29 00:33:41 00:00:34 00:17:56
15 Marta Lagownik 1995 POL 44 01:03:19 00:10:09 00:01:25 00:33:38 00:00:28 00:17:39
16 Luisa Iogna-Prat 1995 ITA 18 01:03:29 00:09:33 00:01:26 00:33:01 00:00:31 00:18:58
17 Magdalena Sudak 2000 POL 52 01:03:44 00:09:35 00:01:25 00:32:58 00:00:30 00:19:16
18 Tjasa Vrtacic 2000 SLO 31 01:03:45 00:09:42 00:01:36 00:32:40 00:00:32 00:19:15
19 Maria Molyarova 1994 RUS 54 01:03:48 00:09:33 00:01:29 00:33:02 00:00:32 00:19:12
20 Alicja Ulatowska 1996 POL 17 01:04:02 00:09:11 00:01:33 00:33:13 00:00:32 00:19:33
21 Hanna Maksimava 1993 BLR 32 01:04:03 00:10:04 00:01:28 00:33:41 00:00:34 00:18:16
22 Klaudia Sebők 1997 HUN 5 01:04:13 00:09:50 00:01:30 00:32:43 00:00:38 00:19:32
23 Jana Machacova 1996 CZE 3 01:04:19 00:09:49 00:01:30 00:32:58 00:00:30 00:19:32
24 Alevtina Stetsenko 2001 RUS 27 01:04:35 00:10:11 00:01:30 00:33:34 00:00:29 00:18:51
25 Malgorzata Wasik 1991 POL 35 01:04:37 00:10:04 00:01:29 00:33:39 00:00:32 00:18:53
26 Paulina Klimas 1995 POL 24 01:04:59 00:09:34 00:01:28 00:33:17 00:00:34 00:20:06
27 Karla Ruiz Gaona 1995 MEX 29 01:05:07 00:09:47 00:01:34 00:33:49 00:00:28 00:19:29
28 Maria Pytel 1986 POL 48 01:05:20 00:09:53 00:01:34 00:33:48 00:00:31 00:19:34
29 Pavlina Polackova 1996 CZE 26 01:05:23 00:10:08 00:01:30 00:34:20 00:00:34 00:18:51
30 Ailbhe Carroll 1991 IRL 28 01:05:33 00:09:38 00:01:37 00:34:04 00:00:31 00:19:43
31 Daniela Leitāne 2000 LAT 41 01:06:02 00:10:28 00:01:35 00:33:47 00:00:28 00:19:44
32 Hanna Kazmierczak 1990 POL 20 01:06:25 00:10:03 00:01:33 00:35:33 00:00:36 00:18:40
33 Zara Baković 2001 CRO 43 01:06:41 00:09:39 00:01:30 00:34:10 00:00:41 00:20:41
34 Tatsiana Luksha 1997 BLR 36 01:06:48 00:10:04 00:01:38 00:35:01 00:00:31 00:19:34
35 Valerija Pivovarova 2000 RUS 51 01:06:50 00:10:32 00:01:33 00:35:03 00:00:32 00:19:10
36 Nadezhda Malakhova 1999 RUS 37 01:07:02 00:09:13 00:01:37 00:34:26 00:00:35 00:21:11
37 Alida Lilljequist 1998 SWE 50 01:07:22 00:09:39 00:01:44 00:35:01 00:00:32 00:20:26
38 Ipek Oztosun 1994 TUR 19 01:08:16 00:10:02 00:01:35 00:34:47 00:00:34 00:21:18
39 Ivana Kuriackova 1994 SVK 21 01:08:34 00:10:01 00:01:35 00:35:35 00:00:33 00:20:50
40 Jemma Speers 1997 IRL 38 01:08:47 00:10:00 00:01:28 00:35:39 00:00:39 00:21:01
41 Aleksandra Sikora 1997 POL 46 01:09:05 00:09:57 00:01:33 00:35:40 00:00:43 00:21:12
42 Paulina Bohater 2000 POL 55 01:09:24 00:09:57 00:01:34 00:35:37 00:00:33 00:21:43
43 Ivana Granosa 2000 CRO 34 01:09:50 00:09:19 00:01:33 00:35:59 00:00:34 00:22:25
44 Vida Medic 1992 SRB 33 01:10:12 00:10:05 00:01:44 00:37:23 00:00:49 00:20:11
DNS Olga Maslowska 1998 POL 39 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Noémi Sárszegi 1996 HUN 4 DNF 00:09:51 00:01:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lisa Schanung 1993 ITA 6 DNF 00:09:56 00:01:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Aleksandra Rudzinska 1994 POL 9 DNF 00:10:02 00:01:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Zoe Thomas 1993 GBR 10 DNF 00:09:37 00:01:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Anna Abdulova 1990 UKR 16 DNF 00:10:15 00:01:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Klaudia Petters 1999 POL 40 DNF 00:10:27 00:01:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate Bob Newton/GBR, Head referee Ljudmila Medan/SRB, Competition Jury: Bob Newton/GBR, Maria Cherkowskaya/BLR, Zbigniewe Lasica/POL.
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (2 laps)
Water Temperature 18ºC, Air temperature 16ºC. Wetsuits allowed.