Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lisa Perterer 1991 AUT 1 00:59:15 00:09:34 00:00:40 00:30:44 00:00:36 00:17:42
2 Elizabeth Bravo 1987 ECU 2 00:59:15 00:09:35 00:00:40 00:30:43 00:00:35 00:17:44
3 Romina Biagioli 1989 ARG 4 00:59:46 00:09:35 00:00:42 00:30:40 00:00:36 00:18:15
4 Lizeth Rueda Santos 1994 MEX 17 00:59:59 00:09:21 00:00:43 00:30:55 00:00:37 00:18:25
5 Elisabeth Boutin 1995 CAN 5 01:00:12 00:09:33 00:00:44 00:30:38 00:00:37 00:18:42
6 Leslie Amat Alvarez 1992 CUB 3 01:00:39 00:09:35 00:00:42 00:30:45 00:00:39 00:19:01
7 Sonja Kent 1992 USA 8 01:00:40 00:09:39 00:00:43 00:30:38 00:00:37 00:19:04
8 Lina Maria Raga 1988 COL 11 01:01:00 00:09:36 00:00:44 00:30:39 00:00:40 00:19:24
9 Josselin Michell Yuqui Peralta 2002 ECU 28 01:02:25 00:10:00 00:00:42 00:32:39 00:00:35 00:18:30
10 Liliana Alejandra Raga Prieto 1994 COL 22 01:02:41 00:09:34 00:00:44 00:30:37 00:00:38 00:21:10
11 Paula Jara 1997 ECU 7 01:03:44 00:09:58 00:00:44 00:32:38 00:00:38 00:19:48
12 Paula Vega 2002 ECU 15 01:03:55 00:10:04 00:00:38 00:33:30 00:00:38 00:19:07
13 Clara Carvalho 1997 BRA 14 01:04:14 00:10:18 00:00:43 00:33:57 00:00:44 00:18:33
14 Isabel Berrezueta 1999 ECU 23 01:04:15 00:09:56 00:00:39 00:33:38 00:00:37 00:19:28
15 Ana Jimenez 1992 PUR 16 01:04:19 00:09:55 00:00:45 00:32:41 00:00:40 00:20:20
16 Maira Alejandra Vargas 1987 COL 10 01:04:33 00:09:55 00:00:41 00:32:45 00:00:38 00:20:36
17 Diana Vizcarra Montes 1990 ECU 9 01:04:37 00:10:05 00:00:41 00:34:14 00:00:40 00:18:59
18 Nancy Lojano Tepan 2001 ECU 18 01:05:05 00:09:42 00:00:40 00:32:57 00:00:40 00:21:09
19 Maria Inti Guzman 1998 ARG 12 01:05:27 00:10:15 00:00:40 00:34:03 00:00:46 00:19:44
20 Raquel Solis Guerrero 1998 CRC 6 01:05:33 00:09:49 00:00:44 00:32:49 00:00:41 00:21:31
21 Camila Romero Taveras 2000 DOM 20 01:05:57 00:10:25 00:00:46 00:34:22 00:00:38 00:19:47
22 Karol Gutierrez 1999 ECU 19 01:06:25 00:10:25 00:00:44 00:34:25 00:00:40 00:20:13
23 María Camila Ortega Chavarría 2000 COL 25 01:06:47 00:10:39 00:00:43 00:34:12 00:00:41 00:20:34
24 Valentina Alvarez Valencia 2000 COL 30 01:06:54 00:10:23 00:00:48 00:34:27 00:00:38 00:20:40
25 Amelia Nicole Goyes Bazurto 2001 ECU 27 01:07:15 00:10:31 00:00:43 00:34:20 00:00:40 00:21:04
26 Maria Fernanda Barbosa Sanchez 2002 COL 21 01:07:31 00:10:26 00:00:45 00:34:25 00:00:39 00:21:18
27 Ana Maria Manrique Lenis 1994 COL 29 01:07:50 00:10:25 00:00:44 00:34:23 00:00:38 00:21:41
28 Veronica Diaz Vargas 1991 ECU 24 01:08:13 00:10:26 00:00:46 00:34:23 00:00:43 00:21:57
29 Luisa Zapata 1994 COL 31 01:09:02 00:11:40 00:00:47 00:36:12 00:00:41 00:19:43
LAP Maria Cristina Becerra Garzon 1996 COL 26 LAP 00:09:38 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: John Sarmiento/COL. Head Referee: Alberto Kruschewsky/BRA.
Competition Jury: John Sarmiento/COL, Julio Ramirez/ECU, Pedro Vera/ECU.
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20km (4 laps), Run 5km (2 laps)
Water temperature 23⁰C . Air temperature 24⁰C. Wetsuits not allowed.