Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jamie Riddle 2000 RSA 8 00:59:45 00:11:12 00:00:28 00:30:34 00:00:28 00:17:01
1 Ben De La Porte 1999 RSA 4 00:59:45 00:11:14 00:00:34 00:30:30 00:00:26 00:16:58
3 Travis Saunders 2001 RSA 29 01:02:02 00:11:14 00:00:41 00:30:21 00:00:27 00:19:17
4 Mohanad Elshafei 1999 EGY 5 01:03:55 00:11:33 00:00:46 00:33:11 00:00:24 00:17:58
5 Mohamed Aziz Sebai 2001 TUN 19 01:04:53 00:12:03 00:00:44 00:33:43 00:00:24 00:17:57
6 Seifeddine Selmi 2001 TUN 28 01:05:00 00:11:29 00:00:45 00:33:14 00:00:26 00:19:04
7 Mohamed Tarek 2001 EGY 26 01:05:03 00:11:59 00:00:41 00:34:09 00:00:24 00:17:47
8 Siefeldin Ismail 2001 EGY 14 01:05:31 00:11:26 00:00:51 00:34:32 00:00:23 00:18:17
9 John-Pierre Weideman 2001 RSA 22 01:05:37 00:11:59 00:00:32 00:33:47 00:00:30 00:18:47
10 Matthew Denslow 2001 ZIM 11 01:05:48 00:13:59 00:00:36 00:32:27 00:00:24 00:18:21
11 Finn Elliot 2001 RSA 27 01:05:52 00:11:55 00:00:47 00:34:21 00:00:26 00:18:21
12 Rossouw Venter 2002 RSA 25 01:06:06 00:11:14 00:00:35 00:33:40 00:00:23 00:20:12
13 Youssef El Moutaouakil 1999 MAR 2 01:07:58 00:14:04 00:00:46 00:33:05 00:00:29 00:19:32
14 Remy Gerard 2001 MRI 24 01:08:05 00:14:34 00:00:48 00:32:34 00:00:26 00:19:41
15 Yasser Mahassine 2000 MAR 9 01:09:29 00:11:52 00:01:11 00:34:11 00:00:37 00:21:35
16 Fady El Himdy 2001 MAR 17 01:10:27 00:15:51 00:00:46 00:34:07 00:00:39 00:19:02
17 Divan Du Plooy 2001 NAM 16 01:10:31 00:15:25 00:00:55 00:34:31 00:00:33 00:19:06
18 Ahmed Aziz Dimassi 2000 TUN 3 01:11:55 00:13:19 00:00:54 00:35:22 00:00:36 00:21:43
19 Jean Axel Loic L`Entete 1999 MRI 7 01:12:37 00:14:23 00:00:34 00:33:01 00:00:33 00:24:04
20 Marcel Paulser 2002 ZIM 20 01:13:49 00:13:55 00:00:38 00:34:53 00:00:43 00:23:38
21 Sulumu Niyitanga 2001 RWA 32 01:30:35 00:21:30 00:01:59 00:45:15 00:00:33 00:21:17
22 Abderrahmane Zaari Jabri 2002 MAR 21 01:31:09 00:18:35 00:01:09 00:45:16 00:00:25 00:25:42
23 Osabutey Ebenezer 2002 GHA 30 01:37:29 00:21:36 00:00:47 00:46:24 00:00:43 00:27:57
DNF Mohamed Gaber 2000 EGY 6 DNF 00:11:43 00:00:40 00:34:19 00:00:27 00:00:00
DNF Christiaan Stroebel 2001 RSA 23 DNF 00:11:12 00:00:46 00:41:47 00:00:00 00:00:00
DNF Mohamed Aziz Yousfi 2000 TUN 1 DNF 00:12:54 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Mamadou Sy 2001 SEN 12 DNF 00:27:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yassine Safir 2001 MAR 15 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alphonse Jamal Blin 2001 CIV 31 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Steven Rukundinka 2002 RWA 33 DNF 00:18:55 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Rick Fulton/ZIM. head referee: Mounir Benyarmak/MAR. Competition Jury: Rick Fulton/ZIM, Nezha Bidouane/MAR, Majid Amahroq/MAR.
Distances: 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (3 laps)
Water temperature: 15.9ºC, Air Temperature 21ºC. Wetsuits allowed.
This event is qualifier for the YOG for athletes born in 2001 and 2002.