Results: 2018 Rayong NTT ASTC Sprint Triathlon Asian Cup | Elite Men
Sinsiam Resort, Laem Mae Phim Beach, Amphuer Klaeng, Rayong Province, Thailand, Thailand • 24 Mar, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Takumi Hojo 1996 JPN 12 00:57:29 00:09:13 00:01:48 00:28:21 00:01:13 00:16:52
2 Zhihang Jiang 1986 CHN 5 00:57:42 00:09:25 00:01:41 00:28:17 00:01:16 00:17:01
3 Mingxu Li 1998 CHN 11 00:57:52 00:09:20 00:01:47 00:28:34 00:01:16 00:16:53
4 Kotaro Watanabe 1994 JPN 1 00:57:54 00:09:27 00:01:45 00:28:26 00:01:13 00:17:01
5 Shogo Ishitsuka 1989 JPN 3 00:58:14 00:09:15 00:01:46 00:28:20 00:01:15 00:17:36
6 Tsz To Wong 1998 HKG 8 00:58:19 00:09:39 00:01:43 00:28:19 00:01:18 00:17:17
7 Ren Sato 1995 JPN 2 00:58:23 00:09:25 00:01:46 00:28:27 00:01:16 00:17:26
8 Mohamad Alsabbagh 1990 SYR 9 00:58:38 00:09:34 00:01:50 00:28:16 00:01:20 00:17:35
9 Michael Lam 1997 HKG 17 00:58:43 00:09:34 00:01:49 00:28:18 00:01:18 00:17:41
10 Cheung Sing Nicholas Tsang 2000 HKG 26 00:58:53 00:09:40 00:01:47 00:28:17 00:01:28 00:17:39
11 Nathan Rodgers 1996 AUS 46 00:58:58 00:09:28 00:01:44 00:28:28 00:01:16 00:18:01
12 James Tan 1997 HKG 19 00:59:16 00:09:33 00:01:50 00:28:20 00:01:18 00:18:13
13 Yuki Abe 1993 JPN 10 00:59:19 00:09:17 00:01:45 00:28:21 00:01:52 00:18:02
14 Mohamad Masoo 1993 SYR 24 00:59:38 00:09:36 00:01:50 00:28:15 00:01:19 00:18:37
15 Takaya Sukizaki 1994 JPN 14 00:59:47 00:09:39 00:01:52 00:28:11 00:01:23 00:18:39
16 James Thorp 1990 AUS 16 01:00:05 00:09:39 00:01:48 00:28:13 00:01:23 00:18:59
17 Yuuki Oketani 1988 JPN 7 01:00:10 00:09:38 00:01:51 00:28:14 00:01:22 00:19:03
18 Chi Zhang 2000 CHN 20 01:00:17 00:09:27 00:01:46 00:28:30 00:01:22 00:19:10
19 Javohir Yunusov 1992 UZB 31 01:00:27 00:09:34 00:01:54 00:28:16 00:01:25 00:19:15
20 Samuel Mileham 1998 AUS 43 1:01:47 00:10:04 00:01:52 00:30:46 00:01:25 00:17:37
21 Daryn Konysbayev 1999 KAZ 21 01:02:06 00:10:44 00:01:47 00:31:27 00:01:19 00:16:46
22 Ahmad Mardenli 1997 SYR 35 01:02:12 00:09:35 00:01:55 00:29:02 00:01:31 00:20:07
23 Jiaxiang Jiang 1998 CHN 15 01:02:13 00:09:24 00:01:49 00:28:30 00:01:26 00:21:02
24 Maxim Kriat 1984 KAZ 29 01:02:26 00:09:57 00:01:43 00:32:18 00:01:15 00:17:11
25 Kritsanaphon Phonphai 1999 THA 23 01:02:33 00:09:36 00:01:55 00:29:01 00:01:33 00:20:26
26 Cheng Tai Wu 1993 TPE 38 01:02:38 00:10:05 00:01:49 00:30:47 00:01:22 00:18:33
27 Koki Yamamoto 1996 JPN 4 01:02:44 00:09:16 00:01:46 00:28:21 00:01:16 00:22:04
28 Doniyorkhuja Khamroev 1995 UZB 18 01:03:32 00:10:05 00:01:49 00:30:51 00:01:25 00:19:21
29 Yu Hang Kok 1996 HKG 6 01:04:21 00:10:04 00:01:46 00:30:53 00:01:23 00:20:12
30 Suphakit Sukatiphum 1999 THA 37 01:04:35 00:11:01 00:02:06 00:30:52 00:01:20 00:19:14
31 Arslon Tursunov 2001 UZB 44 01:05:13 00:11:20 00:01:57 00:30:42 00:01:30 00:19:41
32 Philip Sato 2000 HKG 22 01:05:16 00:10:37 00:01:59 00:31:24 00:01:16 00:19:59
33 Jian Hong, Cedric Chua 1998 SGP 45 01:05:20 00:11:09 00:01:57 00:30:55 00:01:18 00:19:58
34 Sirapob Sudsupap 1998 THA 25 01:05:48 00:11:07 00:02:02 00:30:52 00:01:23 00:20:23
35 Rogerio Jose Carreira Chiu 1979 MAC 36 01:06:01 00:11:12 00:02:06 00:30:43 00:01:30 00:20:28
36 Chin Wa Wong 2000 MAC 47 01:06:14 00:10:48 00:02:02 00:31:11 00:01:31 00:20:41
37 Chi Wai Kuok 1985 MAC 27 01:06:51 00:11:41 00:02:27 00:32:32 00:01:16 00:18:53
38 Chi Seak Chong 1981 MAC 42 01:07:16 00:12:16 00:01:58 00:32:26 00:01:18 00:19:16
39 Woo Sik Jeong 1998 KOR 34 01:07:54 00:09:38 00:01:49 00:31:20 00:01:56 00:23:10
40 Yiu Fung Ng 2000 MAC 32 01:09:16 00:12:06 00:02:09 00:32:26 00:01:31 00:21:02
41 Aleksandr Kurishov 1995 UZB 41 01:09:29 00:09:44 00:02:11 00:32:07 00:01:32 00:23:53
42 Wen Jun Lee 1998 MAS 28 01:09:32 00:11:08 00:02:04 00:33:27 00:01:18 00:21:32
43 Dechatorn Khonsongsaen 2001 THA 33 01:10:00 00:12:23 00:02:08 00:33:25 00:01:30 00:20:32
44 Wai Ip Cheang 1999 MAC 39 01:13:24 00:12:23 00:02:10 00:35:27 00:01:38 00:21:44
45 Casey Kin Yun Lim 2000 MAS 48 01:14:03 00:13:03 00:02:12 00:34:42 00:01:36 00:22:27
46 Picpiseth Neang 1992 CAM 40 01:14:52 00:12:32 00:02:35 00:36:00 00:01:47 00:21:56
DNF Aleksandr Reshetnikov 2000 UZB 30 DNF 00:09:56 00:01:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Andrew Tai/TPE. Head Referee: Choon Nam Cheah/MAS. Competition Jury: Andrew Tai/TPE, Vijitr Sitthinawin/THA, Balwant Singh Kler/MAS.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (1 lap).
Water Temperature 25ºC. Air Temperature 28ºC. Wetsuits not allowed.